USA přestanou jednat "v rukvičkách". Pro civilisty to nevypadá dobře, varuje konzultantka

NÁZOR - Ve svém pondělním velkém projevu ve virginském Fort Myer se Donald Trump obrátil zády ke svému předvolebnímu slibu, že stáhne vojáky z Afghánistánu a omezí vojenské výdaje na nejdelší válku v amerických dějinách, soudí publicistka a politická konzultantka Lucy Mergan Edwardsová. Někdejší poradkyně zvláštního představitele EU v Kábulu v komentáři pro server The Guardian připomíná, že ještě v roce 2013 Trump tweetoval o odchodu z Afghánistánu a omezení plýtvání vojenskými kapacitami v této zemi.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

U.S. ARMY

Zvítězili generálové

Trumpovo aktuální rozhodnutí navýšit počty amerických vojáků - aniž by specifikoval o kolik - podle konzultantky indikuje impotenci jeho prezidentství. "Ta byla naznačena minulý týden Stevem Bannonem, který náhle odešel ze své pozice hlavního stratéga Bílého domu jen pár dní před (Trumpovým) projevem a který - stejně jako Trump během své kampaně - dlouhodobě hájí neintervencionalistický přístup," píše Edwardsová. Dodává, že Bannon zlověstně prohlásil, že Trumpovo prezidentství, alespoň v podobě pro níž hlasovala většina Američanů, je u konce.    

Řeč Trumpa ukončila dlouhé měsíce zvažování "všech strategických možností v Afghánistánu a jižní Asii" generálem Jamesem Mattisem a národněbezpečnostním týmem, přičemž jde o jasné vítězství vojensko-průmyslového komplexu a generálů, domnívá se publicistka. Tvrdí, že takový scénář mohli sepsat jen samotní generálové a jde o předzvěst eskalace nekonečné války. Především "Vzteklý pes" Mattis, nechvalně známý pro své zničení Fallúdži v roce 2004 za pomoci zakázaných zbraní jako je munice s ochuzeným uranem, nyní prohlašuje, že v afghánská válka se přestane vést "v rukavičkách", varuje Edwardsová.       

Krom zvýšení počtu vojsk Trumpův projev také ukázal, že prezident dal generálům zelenou k vedení operací jakýmkoliv způsobem, který považují za příhodný, tedy bez "mikromanagementu z Washingtonu", poukazuje konzultantka. Dodává, že daný přístup nevěstí nic dobrého pro Afghánce, jelikož nevyhnutelně povede k nárůstu civilních obětí, a to za situace, kdy podle OSN jen za prvních šest měsíců letošního roku dosáhly počty zabitých žen a dětí v Afghánistánu nového rekordu.

"Další Trumpem učiněná poznámka odhalila rozpor mezi americkou politikou v Afghánistánu a tím, co se skutečně děje," pokračuje Edwardsová. Vysvětluje, že to se týká především Saúdské Arábie, klíčového sponzora džihádistických teroristických skupin, kterou Trump nazývá "partnerem", zatímco démonizuje Pákistán jako "bezpečný přístav" pro organizace považované Spojenými státy za teroristické. Dnes se však Islámský stát v Afghánistánu projíždí japonskými džípy podobnými těm, které Saúdové poskytli Talibanu před 11. zářím 2001, poukazuje publicistka s odkazem na svou osobní zkušenost ze země.  

Návrat ducha George Bushe       

Ve svých komentářích, které měli zřejmě rozzuřit Afghánce, Trump také hovořil o potřebě, aby převzali zodpovědnost za budoucí směřování své země, píše Edwardsová s tím, že každému, kdo viděl rozsáhlé vojenské posádky a opevnění v okupovaném Kábulu, musí tato slova znít absurdně. "Nebudeme nadále využívat americkou vojenskou sílu k budování demokracií ve vzdálených zemích či se pokoušet přestavět jiné země k našemu obrazu," cituje publicistka další části Trumpova projevu. Sama se domnívá, že s ohledem na to, co se v Afghánistánu odehrávalo od prvních dnů po útocích z 11. září 2001, tyto komentáře naprosto nekorespondují s tím, proč USA pod záminkou teroristických útoků v zemi zasáhly.   

Trump také hovořil o nutnosti, aby Spojené státy řešily kriminalitu a korupci v Afghánistánu, navzdory skutečnosti, že Američané od počátku navazovali spojenectví s nejrůznějšími válečníky, kteří dohlíželi na růst obchodu s opiem a obchod s ženami, dětmi a uměleckými předměty, kritizuje konzultantka. Spojené státy podle ní rovněž vytvářely nelegální ozbrojené skupiny, které se potulovaly venkovem a nepřispívaly k nastolování bezpečnosti. "Když Trump řekl, že USA nemají zájem na budování země, ale pouze na zabíjení teroristů, zněl stejně manicheisticky jako George Bush," nebere si servítky Edwardsová. Pochybuje, že by se takový model hodil pro americký národ a Afghánci jsou z něj dlouhodobě zoufalí.

Publicistka považuje za zajímavé, že Trump nezmínil stále významnější projekt nové hedvábné stezky, který prosazuje Čína a další středoasijské země, coby motor pro ekonomický rozvoj regionu. Domnívá se, že by mohl do regionu přivézt velké prostředky a pokud Trumpovi skutečně jde o mír v Afghánistánu, měl by spolu s dalšími státy NATO, které jsou tlačeny k navyšování rozsáhlých vojenských rozpočtů na nekonečné, drahé a tragické války, následovat čínské snahy.    

"Když jsem byla v roce 2013 v Kábulu jako politická poradkyně vyslance EU, afghánský velitel, kterého jsem znala z provincie Vardak, veterán z války proti SSSR, mi řekl, že Američané přepravují teroristy z Pákistánu do jeho regionu," uvádí Edwardsová. Dokumentuje tím, že Afghánci očividně věří, že Američané dlouhodobě stojí na obou stranách konfliktu, nejdelšího v dějinách Spojených států. Trumpova řeč, která v rámci ospravedlnění pokračování války v Afghánistánu odkazovala na děti, útoky z 11. září a teror v Evropě, pak podle konzultantky takové přesvědčení stěží rozptýlí.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu soudí tři vůdce nepokojů z roku 2014, jsou obžalování ze…

19.11.2018 08:08 V Honkongu dnes začal proces s vůdci prodemokratických demonstrací v Hongkongu z roku 2014.…

Konspirační teoretici mají žně: Kam zmizel důležitý japonský ostrůvek? Na…

18.11.2018 18:38 Aktualizováno Když máte špatný den, můžete ztratit peněženku nebo klíče. Ztratit celý ostrůvek je ale mnohem…

Tálibánci jednali s emisarem USA, žádají odklad voleb a vznik prozatímní…

18.11.2018 11:52 Při jednání zástupců Tálibánu s americkým zmocněncem islámští radikálové žádali odklad afghánských…

Smrtící útok v moři: Plavce bodla trnucha, resuscitace byla marná

18.11.2018 11:25 Aktualizováno Muž koupající se u pobřeží Tasmánie se stal obětí trnuchy. Paryba patřící mezi rejnoky 42letého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama