Muslimové vzali útokem policii a vojenskou základnu v Barmě, 71 mrtvých

Rangún - Muslimští povstalci v barmském Arakanském státě v noci na dnešek zaútočili na 24 policejních stanovišť a pokusili se proniknout i na jednu vojenskou základnu. Situace v regionu je napjatá od roku 2012, kdy zde propukly střety mezi buddhisty a muslimy.

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Do dnešních útoků se podle odhadů barmské armády zapojilo 1000 rebelů z 50 rohingských vesnic. Při přepadení policejních stanovišť použili podomácku vyrobené výbušniny, ruční střelné zbraně a mačety. Zhruba 150 povstalců se pokusilo proniknout na vojenskou základnu. K násilí se přihlásila organizace, která se podílela i na loňských říjnových útocích.

Mezi oběťmi je 12 příslušníků bezpečnostních sil a 59 rebelů, uvedla dnes agentura AFP. "Koordinovanou sérii útoků" na barmské bezpečnostní síly dnes odsoudila OSN. Zároveň vyzvala všechny zúčastněné strany, aby se zdržely násilí.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Tvrdí, že to jsou nelegální přistěhovalci ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace. Proto příslušníkům zhruba milionové menšiny odmítá udělit občanství a omezuje jejich svobody.

Nové útoky znamenají významné vystupňování násilí v konfliktu v Arakanském státě od loňského října. Tehdy podobné útoky přiměly barmskou armádu k mohutné kampani proti Rohingům, která vyvolala obvinění ze závažného porušování lidských práv od světových organizací a přiměla 87.000 Rohingů uprchnout ze svých domovů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland je už 100 dní bez nového případu koronaviru

09.08.2020 21:28 Nový Zéland dnes oznámil, že už 100 dní nezaznamenal žádný případ přenosu nemoci covid-19. První…

Afghánská Velká rada schválila propuštění 400 členů Tálibánu

09.08.2020 20:04 Aktualizováno Afghánská Velká rada (Lója džirga) dnes schválila propuštění 400 vězněných členů tvrdého jádra…

Nemocnici v Indii zachvátil požár, zemřelo 10 pacientů nakažených…

09.08.2020 18:47 Nejméně deset pacientů nakažených koronavirem dnes zahynulo při požáru, který vypukl v provizorní…

Ministr zdravotnictví USA přiletěl na Tchaj-wan, Čína návštěvu odsoudila

09.08.2020 16:34 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar dnes přicestoval na návštěvu Tchaj-wanu. Vydal se tam jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama