Jak se vyvíjely vztahy USA a Severní Koreje? Velký chronologický přehled

Pchjongjang/Washington - Silná slova na obou stranách, výhrůžky o totálním zničení a jaderné válce a v neposlední řadě i testovací střely. Tak vypadá v poslední době eskalující diplomacie mezi USA a KLDR. Podívejte se s námi přehledně na to, jak konflikt začal a jaké události považujeme za zlomové body.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

KLDR se soustavně připravuje na válku s USA.
doporučujeme

Klíčový rok 1948 - Začátek studené války a ideologický boj mezi dvěma bloky zapříčinilo rozdělení Korejského poloostrova podle 38. rovnoběžky. Kim Ir-Sen s podporou Sovětů nastolil v zemi komunistický režim a založil vládnoucí dynastii, která trvá až dodnes s vládou jeho vnuka Kim Čong-Una.

Začátek korejské války 25. června 1950 - Severokorejská armáda překročila 38. rovnoběžku s cílem sjednotit zemi. OSN tento krok odsoudila a do Jižní Koreje vyslala mezinárodní pomoc.

1953 - Bylo podepsáno příměří, nikoliv mír, a tento stav trvá až dodnes. I když boje skončily, konflikt stále zůstával a Jižní Korea s USA podepsaly smlouvu o vzájemné obranně, američtí vojáci tak zůstali v zemi, aby chránili nového spojence.

1968 - Navzdory příměří Severní Korea pokračovala v provokaci Spojených států a Jižní Koreje a roku 1968 zadržela americkou loď U.S.S. Pueblo. Posádka byla držena v zajetí víc než rok, dokud prezident Lyndon Johnson nepodepsal omluvu za špionáž. Omluvu stáhl hned poté, co se posádka vrátila bezpečně domů.

1976 - Skupina amerických a jihokorejských vojáků se střetla se severokorejskou hlídkou, zatímco ořezávali strom v demilitarizované zóně. Potyčka skončila zabitím dvou amerických vojáků sekyrou. Vláda USA zvažovala řadu politických a vojenských reakcí, nakonec poslala desítky vrtulníků, bombardérů a stíhacích letadel spolu se stovkami vojáků, aby dokončili sekání stromu.

1993 - CIA varuje Billa Clintona, že Severní Korea nejspíš vyrobila jaderné bomby. Zpráva otisknutá v New York Times dospěla k závěru, že severokorejský režim vlastní jednu nebo dvě jaderné hlavice. Tvrzení dokazují velkým nákupem plutonia a satelitními snímky kráterů, která vznikla po testech údajných nukleárních zbraní.

1994 - Severní Korea podepsala Mezinárodní smlouvu o nešíření jaderných zbraní v roce 1985, ale v roce 1993 hrozila, že ji vypoví. USA a Severní Korea nakonec podepsaly dohodu, který nařídil Severní Koreji ukončit program jaderných elektráren výměnou za lepší diplomatické vztahy.

2002 - USA obvinila severokorejský režim z porušení dohody z roku 1994. Prezident George W. Bush označil ve svém projevu Severní Koreu jako součást "osy zla" a obvinil ji z výroby zbraní hromadného ničení. Severní Korea později odhalila svůj program na vylepšení urania, což je klíčový krok při výrobě jaderných zbraní.

2003 - 2009 - Prezident Bush usiloval o diplomacii se Severní Koreou a do mírových hovorů zatáhl i Čínu, Japonsko, Rusko a Jižní Koreu. Jednání "šesti stran" měla za cíl jaderně odzbrojit Korejský poloostrov. Severní Korea však často porušovala podmínky dohod, které byly dosaženy během rozhovorů, a dále pokračovala v raketových jaderných testech.

2012 - Prezident Obama obnovil rozhovory se severokorejským režimem a výsledkem byla dohoda, že Severní Korea zastaví testy raket s dalekým doletem a ukončí svůj nukleární program výměnou za rozvojovou pomoc zahrnující především potraviny. O několik týdnů později se však Severní Korea pokusila vystřelit na orbit svoji družici a diplomacie tak neuspěla.

2014 - Severní Korea zahájila kybernetický útok na japonskou společnost Sony. Výsledkem byl únik řady filmů, kontaktních informací a důvěrných firemních dokumentů. Spojené státy zpřísňují sankce.

2017 - Prezident Trump se ničeho nebojí a s Kim Čong-Unem si vyměňují silná slova. Konflikt v jednu dobu eskaluje do hrozby války, pak se zase uklidňuje. Donald Trump na Twitteru oznámil: "Vojenská řešení jsou na místě pro případ, že by Severní Korea jednala nerozumně. Snad najde Kim Čong-Un jinou cestu."

Odpálení rakety směrem k Japonsku ale rozumnou jinou cestou nebude.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem Covid-19 stoupá i mimo epicentrum

21.02.2020 21:25 Novým typem koronaviru se nakazily stovky vězňů v čínských věznicích, 100 nových případů dnes…

Povodňová vlna smetla školní výlet na Jávě, zahynulo šest studentů

21.02.2020 16:46 Nejméně šest mrtvých studentů a pět pohřešovaných si dnes vyžádaly přívalové povodně, které zasáhly…

Konec války v Afghánistánu. Tálibán a USA podepíšou mírovou dohodu

21.02.2020 15:34 Aktualizováno Afghánské radikální hnutí Tálibán podepíše 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské…

Karanténa na výletní lodi v Japonsku selhala? Několik evakuovaných má…

21.02.2020 15:24 Z výletní lodi Diamond Princess, jež byla od začátku února dva týdny v karanténě v japonském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama