Čína v době sjezdu komunistů uzavře Tibet pro cizince, bojí se nepokojů

Peking - 18. října začne sjezd čínských komunistů, který obvykle trvá deset dní. Po tu dobu se úřady chystají uzavřít území Tibetu pro zahraniční návštěvníky. Podle agentury AP to dnes uvedla státní cestovní kancelář Tibet International Travel Service.

Přidejte svůj názor

policie
doporučujeme

Říjnový sjezd čínské komunistické strany bude letos nejvýznamnější politickou událostí v Číně. Na sjezdu, který se koná každých pět let, má být vyměněno pět ze sedmi členů stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi.

Zaměstnankyně cestovní kanceláře Tibet International Travel Service ve Lhase agentuře AP telefonicky sdělila, že žádní zahraniční turisté nedostanou speciální povolení k pobytu až do 29. října. Podle jiných zdrojů, citovaných rozhlasovou stanicí Rádio Svobodná Asie, bude zákaz vstupu do Tibetu pro cizince platit od 18. do 28. října. Cizinci, kteří se v říjnu budou zdržovat v Tibetu, budou mít nařízeno tibetské území opustit do 17. října, uvedla AFP.

Podle pracovníka cestovní kanceláře se sídlem ve městě Si-ning, které je metropolí provincie Čching-chaj, bylo nařízení vydáno zhruba před deseti dny. Tento člověk řekl, že zákaz platí nejen pro zahraniční turisty, ale například i pro tibetskou menšinu žijící v provincii Čching-chaj.

Vzhledem k tomu, že říjen je oblíbeným měsícem pro cesty turistů do Tibetu, bude tento zákaz tvrdou ranou pro ekonomiku Tibetské autonomní oblasti, dodal pracovník, který si přál zůstat v anonymitě.

Čínské úřady v posledních letech uzavírají tibetskou metropoli Lhasu pro cizince rovněž v březnu, kdy si Tibet připomíná citlivá výročí. Jde především o výročí povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě z 10. března 1959, které bylo tvrdě potlačeno čínskou armádou. Zásah nepřežilo 87.000 Tibeťanů, tibetský duchovní vůdce dalajlama poté uprchl do indického exilu následován tisíci svých stoupenců.

V březnu 2008 protesty vedené buddhistickými mnichy proti čínské nadvládě v Tibetu přerostly v nepokoje, při nichž tibetští výtržníci ve Lhase zapalovali obchody a střetávali se s většinovými Číňany (Chany). Násilnosti si tehdy vyžádaly podle oficiálních údajů 19 lidských životů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Likvidace muslimské kultury? Z Británie zazněla tvrdá kritika

21.10.2019 12:00 NÁZOR - Represe v provinci Sin-ťiang na severozápadě Číny mají mnoho podob, varuje editorial…

Hongkong se omlouvá muslimům, policie postříkala mešitu modrou barvou

21.10.2019 10:56 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se dnes omluvila muslimské komunitě za to, že policie při…

Venezuelané jsou bez léků. Podstupují bizarní kúry, mohou být smrtící

21.10.2019 08:24 Malá čekárna v domě samozvaného léčitele, který si říká "bratr Guayanes", v omšelé caracaské čtvrti…

Novináři se bouří. Australské deníky vyšly se začerněným textem na titulní…

21.10.2019 07:56 Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama