Hrozí bezprostřední erupce. Pyroklastický proud je smrtící, říká vulkanolog o sopce Agung

Jakarta - Série erupcí sopky Agung, která se tyčí na ostrově Bali do výšky 3031 metrů nad mořem, si mezi roky 1963 a 1964 vyžádala více než 1000 obětí. A nyní hrozí další katastrofa. Listu The Guardian to řekl Scott Bryan z queenslandské univerzity.

Přidejte svůj názor

Vědci varují před katastrofou
doporučujeme

"Fakt, že během posledního týdne narůstá intenzita seizmických otřesů pod sopkou a dochází k nim v menší hloubce, je dobrým indikátorem toho, že magma stoupá k povrchu," vysvětluje Bryan.

Vedle otřesů podle něj blízkost erupce mohou určit další dvě znamení: plyny unikající z vrcholku vulkánu a vypoulení povrchu sopky. Únik plynů je znamením toho, že tlak pod povrchem povážlivě vzrostl, sune magma směrem k vrcholu a během tohoto procesu se uvolňují plyny a pára.

Láva v letech 1963 až 1964 tekla do vzdálenosti sedm kilometrů od vulkánu a přeživší podle australské televize ABC vzpomínají na "déšť popela".

Nejnebezpečnějším jevem, který doprovází sopečné erupce, je však pyroklastický proud, jenž bývá někdy označován jako žhavé mračno. Jedná se o vlnu žhavých sopečných plynů smíšených s úlomky magmatu a sopečného popela s teplotou od 100 do 1000 stupňů Celsia, která se pohybuje po sopečném svahu rychlostí i několik stovek kilometrů za hodinu.

Podle Bryana nelze rozsah erupce předvídat. Možnou intenzitu erupce ilustruje na příkladu láhve coca-coly: "Pokud s ní člověk zatřese a uvolní víčko, vypění všechna ven. Pokud ji ale nechá den stát otevřenou a pak s ní zatřese, nestane se nic - všechen plyn vyprchal."

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K potápěčům připlula manta obrovská, "žádala" je o pomoc +VIDEO

16.07.2019 08:00 Třímetrová manta obrovská, největší z rejnoků, se přiblížila k potápěčům v Austrálii, kterým se…

Tálibán vyhrožoval rádiu, protože v něm mluvily ženy. Raději přestalo…

15.07.2019 16:10 Soukromá rozhlasová stanice Samaa ukončila vysílání v Afghánistánu poté, co se stala terčem…

Monzuny přinesly zkázu. Přes 130 mrtvých, na vojáky se během večírku…

15.07.2019 12:48 Aktualizováno Přes 130 obětí si podle nové bilance agentury DPA vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které od čtvrtka…

Šéf Foxconnu nebude prezidentem Tchaj-wanu, v primárkách propadl

15.07.2019 11:15 Zakladatel a šéf tchajwanské společnosti Foxconn Technology Terry Gou neuspěl v primárkách hlavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama