Nečekané vítězství: Kyrgyzstán si zvolil nového prezidenta hned v prvním kole

Biškek - Vítězem prezidentských voleb v Kyrgyzstánu se dle ústřední volení komise stal kandidát sociální demokracie Sooronbaj Žeenbekov, stoupenec odstupující hlavy státu Almazbeka Atambajeva.

Přidejte svůj názor

Kyrgyzstán, ilustrační foto

Žeenbekov, pro nějž hlasovalo 54 procent voličů, se tak stane novým kyrgyzským prezidentem už po prvním kole hlasování. Druhý skončil podnikatel a bývalý premiér Omurbek Babanov, šéf hlavní opoziční strany Republika-Vlast. Babanov získal 34 procent hlasů.

Jasné vítězství Žeenbekova se nečekalo, v posledních průzkumech dělil oba kandidáty rozdíl většinou jen několika procent. Volební účast se pohybovala kolem 54 procent.

Žeenbekov v projevu po oznámení výsledků řekl, že hodlá pokračovat v reformách, s nimiž začal jeho předchůdce Atambajev. "Pokusím se zachovat vše, čeho se za posledních šest let podařilo dosáhnout, budu pokračovat v započatých reformách a zahájím nové," řekl budoucí prezident a poděkoval soupeřům za "čestný a tvrdý boj".

Za vlády Atambajeva se Kyrgyzstán dostal do silného vlivu Ruska. Země je na svém velkém sousedovi hospodářsky závislá, tisíce Kyrgyzů odjely do Ruska za prací. V Kyrgyzstánu je i poměrně velká ruská vojenská základna.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry kroužily nad Japonským mořem, mohou nést jaderné zbraně

15.02.2019 15:29 Ruské strategické bombardéry schopné nést jaderné zbraně dnes podnikly cvičné lety nad Japonským a…

Záhadný telefonát pilota letu MH370. Před zmizením letadla mluvil s…

14.02.2019 22:02 Aktualizováno Měsíc před tím, než zmizel let MH370, měl pilot letadla záhadný telefonát. Ten pořádně zamotal…

Masakr v Kašmíru: Teroristé nastražili bombu na vojenskou kolonu, 44…

14.02.2019 18:41 Aktualizováno Nejméně 44 příslušníků indické polovojenské policie dnes přišlo o život při bombovém útoku na…

Srí Lanka shání katy, budou věšet vrahy a drogové dealery. Za jaký plat?

14.02.2019 11:56 Srílanské úřady shánějí dva morálně a psychicky silné muže, kteří by se chtěli ujmout práce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama