Sjezd komunistické strany Číny začal. Přijde Si Ťin-pching o moc?

Peking - Ve středu začal očekávaný 19. sjezd komunistické strany v Číně. Kongres doprovázely dlouhodobé přípravy a přísná bezpečnostní opatření, kromě demonstrací komunistické velikosti by však měl rozhodnout i o dalším osudu země. očekává se, že prezident Si Ťin-pching upevní svou moc a stane se na dalších 5 let předsedou strany, ale odpůrci vyhrožují, že stát se může cokoliv.

Čínský prezident Si Ťin-pching

List Economist prohlásil čínského prezidenta jako nejmocnější osobu planety v roce 2017. Podle všeho hravě strčí do kapsy i amerického prezidenta Donalda Trumpa a po týdenním sjezdu strany získá ještě větší moc. Komunistická strana se v Číně schází jednou za pět let a vždy je kolem toho spoustu parády.

Letos odchází na odpočinek několik významných osob z předsednictva a na jejich místo by měla být zvolená nová krev. Strana v Číně totiž od 16. sjezdu provozuje pravidlo "sedm dolů, osm nahoru". To v praxi znamená, že každý člen mladší 67 let může být zvolen do vedení, naopak každý, kdo dosáhne 68 let, musí do důchodu. Ať chce nebo ne. Si Ťin-pching se však na událost připravuje už dlouho, je téměř jisté, že do mocné politbyra dosadí své spojence.

Pokud chce však Si zůstat u moci ještě dlouho, musí s věkovým limitem něco udělat. Samotnému prezidentovi je už 64 let a ani jeho spojenci nejsou žádnými mladíky. Jeden z jeho blízkých spolupracovníků, který letos musí odejít do důchodu, je i Wang Wang Čchi-šan (69). To je pro prezidenta jistá ztráta, protože politik Wang je už delší dobu generálním tajemníkem protikorupčního Ústředního výboru pro disciplinární inspekci.

Pod jeho vedením byl výbor mimořádně aktivní a kritikové tvrdí, že je to nástroj pro odstranění oponentů. Pokud chce Si Ťin-pching i nadále využívat jeho schopností, musí Wanga nějakým způsobem udržet ve vedení. Jediný možný způsob je zrušit věkový limit.

V podstatě by to pro prezidenta neměl být příliš obtížný úkol. Pravidla v komunistické straně nejsou nikdy absolutní, dají se změnit, vyměnit, ale klidně i různě ohýbat nebo ignorovat, pokud si to přeje ten, kdo má v rukou nejvíc moci. Pokud se to stane i nyní, pak získá Si Ťin-pching jasný vzkaz, že ani jeho vlastní věk nebude limitující. A co víc, když zruší jedno pravidlo, proč nezruší i další - například to, že může vládnout jen dvě volební období za sebou.

Všechno tak záleží na tom, jak troufale se teď prezident zachová. Může to být jeho další vítězství, ale i zhouba. Podle čínských odborníků je však Si výtečný manipulátor. Čína už posledních pár let přistupuje k zákonům podle motta "pravidla existují, aby se daly porušit," a nařízení strany část členů chápe jen jako doporučení, ne absolutně platné.

Pokud se Si Ťin-pchingovi podaří, pak pro sebe získá ještě větší moc srovnatelnou s tou, jakou před ním měl Mao Ce-tung. Odborníci se proto mají na pozoru, žádný kult osobnosti nikdy nedopadl pro lidi příliš dobře. Mnozí se také domnívají, že úspěch Si Ťin-pchinga rozhodne o jeho přežití. Pokud prezident postupně přijde o spojence kvůli vysokému věku, pak se sám stane velmi zranitelný vůči armádě a "mladé" komunistické krvi.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Počasí: Většinu Česka dnes zasáhne silný vítr

17.01.2022 06:30 Většinu Česka zasáhne v pondělí od rána silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti 55 až 70…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Trend se nezlomil. Čínská porodnost v roce 2021 dál klesala

17.01.2022 10:21 Počet dětí narozených v Číně v loňském roce opět klesl. Pokračuje tak trend klesající porodnosti,…

KLDR provedla letos již čtvrtý raketový test

17.01.2022 09:09 Aktualizováno Severní Korea dnes odpálila ze svého východního pobřeží směrem k Japonskému moři dvě balistické…

Djokovič u soudu neuspěl a odletěl z Austrálie

16.01.2022 13:53 Aktualizováno Srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nebude obhajovat titul na Australian…

Sobotní výbuch sopky u Tongy znepokojil Nový Zéland i OSN

16.01.2022 11:24 Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a generální tajemník OSN António Guterres vyjádřili velké…

Při nepokojích v Kazachstánu bylo zabito 225 lidí

15.01.2022 17:56 Při nedávných nepokojích v Kazachstánu bylo zabito 225 lidí, včetně 19 členů bezpečnostních sil.…

Djokovič je znovu v detenčním zařízení, může v zemi podpořit antivaxerské…

15.01.2022 08:02 Srbský tenista Novak Djokovič, který přiletěl do Austrálie obhájit titul na grandslamovém…

ROZHOVOR o krizi v Kazachstánu: Ruská intervence nebude zadarmo, očekává…

14.01.2022 22:03 Aktualizováno Činit paralelu mezi bouřlivými událostmi v Kazachstánu z posledních dní a protesty v Bělorusku či…

Djokovič přišel o australská víza, Australian Open nejspíš hrát nebude

14.01.2022 22:00 Aktualizováno Australský ministr pro imigraci Alex Hawke zrušil tenistovi Novaku Djokovičovi víza, které získal…

KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další střelu, v lednu už třetí

14.01.2022 20:36 Aktualizováno Severní Korea dnes odpálila podle jihokorejské armády zatím neidentifikovanou střelu. Japonské…

V Almaty bylo zadrženo dalších přes 2000 účastníků nepokojů

14.01.2022 16:34 V největším kazachstánském městě Almaty bylo za poslední den zadrženo dalších 2159 účastníků…

Související:

Právě se děje

reklama