Na Japonsko se žene tajfun, může ovlivnit nedělní parlamentní volby

Tokio - K Japonsku se blíží tajfun Lan, který zasáhne jih země v neděli. Lijáky a vichr by mohly ovlivnit účast v předčasných volbách, které jsou na ten den plánovány.

Přidejte svůj názor

Hurikán
doporučujeme

Tajfun se dnes ráno nacházel na východ od Filipín a pohybuje se na sever. Zatím dosahuje síly prvního stupně, ale podle meteorologů nabude do neděle na síle. Web tropicalstormrisk uvádí, že Lan může dosáhnout až třetího stupně z pěti, ale v pondělí, kdy zřejmě zasáhne Tokio, zase zeslábne.

"Od soboty do pondělí pravděpodobně zasáhnou velmi prudké srážky souostroví Rjúkjú (na jihu Japonska) a tichomořskou stranu západního i východního Japonska," uvedl Japonský meteorologický úřad (JMA).

Předčasné parlamentní volby vyhlásil minulý měsíc premiér Šinzó Abe, aby si nechal potvrdit svůj mandát poté, co jeho konzervativní Liberálnědemokratická strana (LDP) utrpěla sérií skandálů. Největší výzvou pro Abeho bude patrně nově vzniklá Strana naděje, již založila oblíbená guvernérka Tokia Juriko Koikeová.

Podle některých odborníků by špatné počasí mohlo uškodit Straně naděje. "Voliči, kteří se neidentifikují s žádnou stranou, (za špatného počasí) mnohdy k volbám nejdou. Strany závislé na momentálním naladění voličů, jako je Strana naděje, tím mohou tratit," řekl agentuře Reuters politolog Tomoaki Iwai.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění tiskové agentury Kjódó, který byl proveden 15.-17. října, by Liberálnědemokratická strana mohla získat zhruba 280 křesel v 465členné Sněmovně reprezentantů. Se svým koaličním spojencem Stranou spravedlnosti a čistoty (Komeitó) si LDP pravděpodobně udrží dvoutřetinovou většinu. Zhruba dvě pětiny voličů jsou však stále nerozhodnuté. Průzkum deníku Mainiči šimbun předpovídá LDP dokonce zisk 303 mandátů a další třicítku míst straně Komeitó.

Abe volby vypsal v době, kdy popularita jeho vlády znovu stoupla po výměně několika ministrů zapletených do korupčních a dalších skandálů. Premiér tehdy uvedl, že si chce nechat potvrdit svou hospodářskou politiku a pozici Tokia vůči Severní Koreji, která pokračuje v raketových a jaderných testech.

K vyhlášení voleb více než rok před řádným termínem Abeho podle analytiků rovněž v září přiměl fakt, že opozicí zmítal chaos. Opoziční Demokratická strana se nakonec rozpadla a řada jejích členů ve volbách kandiduje za Stranu naděje vytvořenou teprve nedávno tokijskou guvernérkou Koikeovou, o níž se výhledově hovoří jako o možné první ženě v čele vlády v Japonsku.

Koikeová ovšem opakovaně uvedla, že tentokrát nebude ve volbách kandidovat, a tudíž se nebude moci o premiérské křeslo ucházet. Tokijská guvernérka byla dříve poslankyní za Abeho LDP, ministryní životního prostředí a později obrany a také ona oslovuje konzervativní voliče; svou stranu označuje za "reformní, konzervativní uskupení".

Voliče, které neláká ani jedna z konzervativních stran, chce získat liberální Konstitučnědemokratická strana, kterou vytvořila část členů zaniklé Demokratické strany.

Soupeřící Liberálnědemokratická strana a Strana naděje mají v oblasti bezpečnosti a zahraniční politiky podobný program. Obě jsou pro tvrdé sankce vůči Severní Koreji. Koikeová se také podobně jako Abe vyjádřila pro změnu japonské pacifistické ústavy, která zemi, jež byla za druhé světové války spojencem Německa a okupovala velkou část Asie, desítky let zakazovala nasazovat armádu s výjimkou sebeobrany.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA a Jižní Korea plánují obsadit KLDR? Pchjongjang vyvádí kvůli vojenským…

16.07.2019 21:25 Aktualizováno Severní Korea varovala, že by mohla obnovit testy jaderných zbraní a raket dlouhého doletu, pokud…

Poprava se nekonala? Severokorejský vyjednavač je naživu, tvrdí poslanec

16.07.2019 14:49 Severokorejský vyjednávač v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchol, kterého nechal…

Trump pobouřil celý svět, řízný vzkaz přišel i z Nového Zélandu

16.07.2019 13:30 Ke kritikům amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho výroky na adresu čtyř členek Sněmovny…

180 mrtvých, tisíce domů pod vodou. Monzunové povodně vtrhly i do…

16.07.2019 12:48 Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama