Džihádisté byli v Marawi poraženi, oznámila filipínská vláda. Střelba se ale ještě ozývá

Manila - Pět měsíců bojů s radikály v Marawi na jihu Filipín skončilo. Ministr obrany Delfin Lorenzana prohlásil, že ve městě už žádní islamisté nejsou. Zpravodajové agentury Reuters ale ještě ráno slyšeli palbu z automatických zbraní a z děl.

Přidejte svůj názor

Filipínská armáda

Lorenzana řekl, že vojáci odvezli těla 42 členů poslední skupiny radikálů, s nimiž vojáci ještě bojovali.

Marawi v květnu obsadila skupina napojená na Islámský stát. V jejím čele stáli bratři Mauteové a město drželi v rukou přes 150 dní. Šlo o největší bezpečnostní krizi na Filipínách za mnoho let. Podle kritiků se vláda nechala zaskočit, protože podcenila šíření extremismu v chudých částech země.

zdroj: YouTube

Armádní mluvčí Restituto Padilla k ranní střelbě řekl, že boj stále pokračuje, ale stejně jako ministr prohlásil, že v Marawi už žádní teroristé nejsou. Podle Padilly se vojáci snažili poslední skupinu přimět k tomu, aby se vzdala, ale radikálové to odmítli. Mezi posledními oběťmi jsou i dvě manželky bojovníků.

Armáda začala proti radikálům postupovat rychleji od minulého týdne, kdy v boji padl Isnilon Hapilon, který figuroval na americkém seznamu nejhledanějších teroristů a byl označován za "emíra" Islámského státu v jihovýchodní Asii. O život přišel i jeden z bratrů Mauteových a také hlavní finančník skupiny, jímž byl Malajsijec Mahmúd Ahmad.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konspirační teoretici mají žně: Japonský ostrov zmizel ze satelitních…

18.11.2018 16:58 Aktualizováno Když máte špatný den, můžete ztratit peněženku nebo klíče. Ztratit celý ostrůvek je ale mnohem…

Tálibánci jednali s emisarem USA, žádají odklad voleb a vznik prozatímní…

18.11.2018 11:52 Při jednání zástupců Tálibánu s americkým zmocněncem islámští radikálové žádali odklad afghánských…

Smrtící útok v moři: Plavce bodla trnucha, resuscitace byla marná

18.11.2018 11:25 Aktualizováno Muž koupající se u pobřeží Tasmánie se stal obětí trnuchy. Paryba patřící mezi rejnoky 42letého…

Západ v čele s USA si brousí zuby na Papuu? Mike Pence představil velký…

18.11.2018 08:58 Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland a Japonsko budou spolupracovat s Papuou-Novou Guineou, aby do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama