Číně došla trpělivost. Peking doporučil KLDR, aby přestal s raketovými testy

Peking – Hora Mantapsan, obvyklé místo severokorejských jaderných zkoušek, je na pokraji zhroucení, domnívají se odborníci v Číně. Podle nich stačí ještě jeden výbuch a poškození bude trvalé. To by mohlo mít špatné následky i na území Číny, protože pohoří se nachází poblíž severních hranic. Peking proto varoval KLDR, aby už další testy neprováděla.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Severní Korea
doporučujeme

Pokud se hora zhroutí, hrozí únik radiace, která se dostane i na území Číny. Geologové proto varovali severokorejskou delegaci, aby od testů upustilo. Stalo se tak jen dva dny předtím, než diplomaté z KLDR včele s ministrem zahraničí Ri Jong-Ho na půdě OSN oznámili, že jejich země zamýšlí testy vodíkové bomby v Pacifickém oceánu.

Odborníci z Číny nedávno novinářům oznámili, že je to velice komplexní problém, který vyžaduje okamžité řešení. Varování bylo jen prvním krůčkem ze všech opatření, které mají k dispozici. Za Severní Koreju pak přijel do Číny špičkový geolog, který se však nezúčastní státního jaderného programu, tudíž ani bombových testů.

Čína taky oznámila, že setkání bylo „přátelské“, ale odmítla prozradit detaily o rozhovorech. Pozorovatelé varují, že vztah mezi KLDR a jejich prakticky jediným spojencem, Čínou, je na bodu mrazu od doby, kdy Kim Čong-Un tvrdošíjně trvá na tom, aby jeho režim získal jaderné zbraně jako pojistku proti invazi Spojených států amerických.

Podle profesora diplomacie Kim Han-Kwona ze Soulu severokorejský režim vždy využíval nedůvěry mezi Čínou a Ruskem, aby si upevnil svou diplomatickou cestu. V poslední době však z Pekingu přichází kritika kvůli nukleárním testům a zpřísněným sankcím OSN, kterých se Čína také účastní. KLDR je po sérii raketových a bombových testů již více než měsíc v klidu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet případů nakažení záhadným virem prudce stoupá. Nemocných jsou stovky

20.01.2020 08:11 V Číně bylo během víkendu potvrzeno 139 nových případů zápalu plic způsobených novým a dosud málo…

Krvavé střety v Barmě: Dívky utíkají před násilím do klášterů

19.01.2020 15:14 Krvavé střety mezi armádou a separatistickými povstaleckými skupinami v Barmě vedou stále více…

Jedna katastrofa střídá druhou. Austrálii hrozí silné bouře a záplavy

19.01.2020 12:14 Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria…

V Číně se objevilo 17 dalších případů nákazy novým virem. Lékaři neví, jak…

19.01.2020 09:42 Čína dnes oznámila, že evidovala 17 nových případů zápalu plic, který způsobil nový druh koronaviru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama