Soul kvůli olympiádě zřejmě odloží manévry s USA, bojí se agrese KLDR

Soul - Jižní Korea zvažuje, že by příští rok odložila pravidelné společné vojenské cvičení se Spojenými státy, aby minimalizovala riziko agresivní reakce KLDR během zimní olympiády. Sportovní klání se mají konat v Pchjongčchangu, pouhých 80 kilometrů od hranic s KLDR.

Přidejte svůj názor

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Olympiáda se bude konat mezi 9. a 25. únorem, na termín 8. až 18. března jsou pak plánovány paralympijské hry. "Jihokorejská armáda zvažuje, že bude jednat s americkými silami o tom, aby se manévry Key Resolve nekryly s olympiádou," řekl podle agentury Jonhap nejmenovaný představitel jihokorejského prezidentského úřadu. Agentura uvedla, že toto téma by mohlo být předmětem rozhovorů ještě před koncem letošního roku.

Jihokorejský prezidentský Modrý dům v prohlášení sdělil, že o této záležitosti se zatím nejednalo. Ministerstvo obrany odmítlo zprávu agentury Jonhap komentovat.

Jihokorejská a americká armáda obvykle pořádají v březnu a dubnu manévry pod názvy Key Resolve a Foal Eagle, jichž se účastní kolem 17.000 amerických vojáků a přes 300.000 Jihokorejců.

Severní Korea zmíněná cvičení považuje za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje. Někdy KLDR na manévry reaguje raketovými testy a dalšími agresivními akcemi.

Jižní Korea doufá, že účast sportovců z KLDR by mohla zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi, a uvedla, že všichni severokorejští sportovci, kteří se na olympiádu kvalifikují, budou vítáni.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zadržela dva Američany. Čelí vážnému obvinění, hrozí jim až doživotí

17.10.2019 15:27 Čínské úřady dnes oznámily, že koncem minulého měsíce zadržely dva Američany, kteří organizovali…

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část…

17.10.2019 13:02 Aktualizováno Japonská vláda se rozhodla odložit slavnostní průvod, který se měl uskutečnit příští úterý u…

Mela v parlamentu: Poslanci znovu vyhnali správkyni Hongkongu

17.10.2019 12:10 Hongkongští prodemokratičtí poslanci dnes znovu vyhnali ze zasedání parlamentu správkyni města…

Zemětřesení na Filipínách zanechalo spoušť, mezi mrtvými je sedmiletá dívka

17.10.2019 07:54 Bilance obětí středečního silného zemětřesení na Filipínách stoupla na tři a několik desítek lidí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama