Soul kvůli olympiádě zřejmě odloží manévry s USA, bojí se agrese KLDR

Soul - Jižní Korea zvažuje, že by příští rok odložila pravidelné společné vojenské cvičení se Spojenými státy, aby minimalizovala riziko agresivní reakce KLDR během zimní olympiády. Sportovní klání se mají konat v Pchjongčchangu, pouhých 80 kilometrů od hranic s KLDR.

Přidejte svůj názor

Jižní Korea, ilustrační foto

Olympiáda se bude konat mezi 9. a 25. únorem, na termín 8. až 18. března jsou pak plánovány paralympijské hry. "Jihokorejská armáda zvažuje, že bude jednat s americkými silami o tom, aby se manévry Key Resolve nekryly s olympiádou," řekl podle agentury Jonhap nejmenovaný představitel jihokorejského prezidentského úřadu. Agentura uvedla, že toto téma by mohlo být předmětem rozhovorů ještě před koncem letošního roku.

Jihokorejský prezidentský Modrý dům v prohlášení sdělil, že o této záležitosti se zatím nejednalo. Ministerstvo obrany odmítlo zprávu agentury Jonhap komentovat.

Jihokorejská a americká armáda obvykle pořádají v březnu a dubnu manévry pod názvy Key Resolve a Foal Eagle, jichž se účastní kolem 17.000 amerických vojáků a přes 300.000 Jihokorejců.

Severní Korea zmíněná cvičení považuje za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje. Někdy KLDR na manévry reaguje raketovými testy a dalšími agresivními akcemi.

Jižní Korea doufá, že účast sportovců z KLDR by mohla zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi, a uvedla, že všichni severokorejští sportovci, kteří se na olympiádu kvalifikují, budou vítáni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel nejstarší muž na světě, Japonec Nonaka se dožil 113 let

20.01.2019 11:32 Ve věku 113 let zemřel Japonec Masazo Nonaka považovaný za nejstaršího muže na světě, oznámila…

Čínská armáda děsí svět. Za pouhých 20 dní ukázala zbraně, které nikdy…

20.01.2019 10:50 Aktualizováno Za pouhých 19 dní od začátku nového kalendářního roku se čínská armáda pochlubila řadou nových,…

Thajsko se potýká s kritickým znečištěním, lékaři varují před katastrofou

19.01.2019 17:47 Znečištění ovzduší v thajském hlavním městě se dostalo na kritické hodnoty a lékaři varují před…

Babiš setkáním s prezidentem Indie završil cestu po Asii

19.01.2019 17:45 Setkáním s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindou uzavřel dnes český premiér Andrej Babiš svou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama