Může Kim Čong-un zaútočit na Česko? Exkluzivní rozhovor s odbornicí, která byla v KLDR

ROZHOVOR - Od zvolení prezidenta Donalda Trumpa Severokorejci provedli 23 raketových zkoušek, naposledy hlásili úspěch v úterý s novou raketou Hwasong-15, která by mohla pokrýt celé území USA. To je však pro vůdce Kim Čong-Una pořád málo, jeho cílem je nasadit balistické mezikontinentální rakety, řekla pro EuroZprávy.cz koreanistka Nina Špitálníková.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Nina Špitálníková (koreanistka)

Nina Špitálníková se narodila v roce 1987 a osobní zkušenosti s KLDR jí může závidět kdejaký koreanista. V letech 2011 a 2012 absolvovala studijní pobyty na Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu, své zkušenosti pak popsala v knihách Propaganda v KLDR: funkce, metody a vývoj (2014) a Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR (2017).

Podle posledních zpráv má KLDR nyní mezikontinentální raketu, která bude schopná zasáhnout podstatnou část amerického území. Bude konflikt ještě dále eskalovat?

Myslím, že můžeme čekat přiostření konfliktu mezi USA a KLDR. Na jedné straně Severokorejci pravděpodobně svůj výzkum nezastaví, dokud nebudou schopni nasadit mezikontinentální balistické rakety. Na straně druhé tu máme amerického prezidenta Trumpa, jehož rétorika i diplomacie je velmi podobná té severokorejské.


Změní se nějak přístup světa ke KLDR, když nyní ví, co mají Severokorejci v arzenálu? A naopak, bude teď severokorejský režim mnohem troufalejší, když se může chvástat tím, že dosáhnou i na Washington?

Jaderná výzbroj a mezikontinentální rakety dávají KLDR určitý status quo, který má díky jaderným zbraním Izrael, Rusko, Čína nebo Indie, Pákistán... Irán a Jihoafrická republika se o něj snažili ze stejných důvodů. Takový stát pak už není většinou napadnutelný bez hrozby obrovských vlastních ztrát, a to si uvědomují obě strany.

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že USA budou nynější hrozbu řešit vojensky?

Pravděpodobnost, že USA zaútočí na KLDR vojensky je podle mě minimální. Prezident Trump sice už prohlásil, že se „o to postará“. Ale v reálné mluvě to bude pravděpodobně znamenat zpřísnění sankcí vůči KLDR. Nové sankce přinesou více zákazů obchodu z KLDR a zpřísnění přístupu k cizí měně. Nepředpokládá se, že by Rusko použilo své právo veta, a tak zpřísnění sankcí bude schváleno, i vzhledem k náhlému obratu Čínské lidové republiky v řešení severokorejské jaderné otázky, rychleji než kdykoliv předtím.

Hrozí 3. světová válka?

Nemyslím si, že hrozí 3. světová válka. Nicméně dokud Spojené státy nepoužijí vojenskou sílu (za cenu riskovat velkou válku), nic nemůže zastavit vedoucí představitele Severní Koreje ve vývoji jaderných zbraní.

Co brání tomu, aby svět přijal KLDR jako jadernou velmoc?

Za vlády Kim Čong-ila řada jaderných testů byla neúspěšných, a proto jej mnozí nebrali vážně. Až v posledních letech severokorejský jaderný a raketový systém pokročil a předčil i očekávání odborníků.

Česká republika je členem NATO, bude se náš nějak týkat konflikt mezi USA a KLDR? Je možné, že i Praha bude možným cílem severokorejských raket?

To, že Praha bude možným cílem severokorejských raket je nepravděpodobné.

Bude KLDR dále vyvíjet svůj jaderný program, nebo už s mezikontinentální raketou dosáhli svého cíle?

Severokorejci byli vždy odhodláni dosáhnout nukleárního a raketového programu. A dokud, jak jejich propaganda tvrdí, nebudou schopni kdykoliv zničit jakékoli americké město jadernou zbraní, budou ve svém výzkumu pokračovat.

Jaký by byl podle vás nyní nejvhodnější postup? Sankce na režim zjevně nezabraly.

To je strašně těžká otázka. Zatím byly sankce vůči KLDR vždy neúspěšné a i nyní, když budou sankce podpořeny a plně implementovány Čínou, nepředstavují okamžitě zřetelné výsledky. Až tak za rok se dotknout severokorejské ekonomiky a blahobytu severokorejského lidu. Nicméně to pro severokorejskou vládu není důvod k zastavení jaderného výzkumu. Jediné, co může severokorejský režim ve výzkumu zastavit, je použití vojenské síly. Tento krok by stál zase velké ztráty na životech na obou stranách.

Vy jste v KLDR několikrát byla. Myslíte si, že by bylo možné, aby byl režim svržen nějakým odbojem zevnitř?

I kdyby začaly nějaké vzpoury obyvatelstva, je vysoká pravděpodobnost, že by byly potlačeny bezpečnostními silami země.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exkluzivně: Indové lžou, česká oběť sekty z Nepálu se domů vrátila úplně…

18.03.2019 16:00 Aktualizováno Řada indických médií zveřejnila v minulém týdnu příběh Češky, kterou mučila náboženská sekta z…

Papež se setká s čínským prezidentem? Vatikán nevylučuje historické jednání

18.03.2019 14:16 Papež František je ochoten se setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem u příležitosti jeho…

Povodně devastují indonéskou provincii Papua. 80 mrtvých, desítky…

18.03.2019 12:43 Počet obětí záplav a sesuvů půdy v nejvýchodnější indonéské provincii Papua už dosáhl téměř 80 a…

Poprvé od masakru v mešitách zasedla novozélandská vláda, chystá přísnější…

18.03.2019 10:16 Aktualizováno Novozélandská vláda představí do deseti dnů přísnější zákon o držení zbraní. Kabinet premiérky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama