USA může na KLDR zaútočit. Může si za to sama, tvrdí odborník

Praha - KLDR je extrémně provokativní, málo předvídatelná a iracionální. Pokud to bude pokračovat dále, USA budou muset přistoupit k preventivnímu úderu, řekl pro EuroZprávy.cz český politik a politický komentátor Roman Joch.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Joch, Roman
doporučujeme

MUDr. Roman Joch se narodil  27. října 1971 v Banské Bystrici, české veřejnosti je znám jako politik, překladatel, publicista a politický komentátor. Za vlády premiéra Petra Nečase byl poradcem v oblasti zahraničí a lidských práv. Ve svém odborném působení se zaměřuje především na politickou filosofii, politickou ideologii, mezinárodní vztahy, mezinárodní bezpečnost, USA a americký konservatismus.

Podle posledních zpráv má KLDR nyní mezikontinentální raketu, která bude schopná zasáhnout podstatnou část amerického území. Bude konflikt ještě dále eskalovat?

Zda nastane ozbrojený konflikt mezi KLDR a USA, to ještě uvidíme. Což však určitě bude eskalovat, je napětí. Usilovat o mezikontinentální rakety v kombinaci s jaderným programem je extrémně provokativní. Je nutno říci, že Kim Čong-un činí velice provokativní věci a koleduje si o preventivní úder.

Myslíte si, že jsou nyní USA v přímém ohrožení?

To záleží od psychologie Kim Čong-una. Je několik zemí, které vlastní jaderné zbraně, ale u naprosté většiny z nich je neadekvátní očekávat, že by je proti USA bez příčiny použily. Je KLDR takto racionální a předvídatelná? Kim Čong-un svým jednáním o tom vyvolává pochybnosti.

Změní se nyní nějak zahraniční politika USA a její přístup k regionu? Stane se Dálný východ po Blízkém východu další významnou vojenskou operací USA?

Těžko říct, ale já myslím, že definitivní rozhodnutí zatím nepadlo.

Jaká je pravděpodobnost a případná podoba vojenského řešení? Spojené státy asi nebudou sedět se založenýma rukama a čekat na útok z KLDR.

Bylo-li by odpálení rakety s jadernou náloží iminentní, následoval by preventivní úder. Do té doby budou probíhat vyjednávání, odstrašování a případně sabotáže.

Jak byste zhodnotil dosavadní snahy Donalda Trumpa v souvislostí se severokorejskou krizí? Reagoval dobře, nebo spíše přilévá olej do ohně?

Zatím reaguje dobře; dává jednoznačně Kim Čong-unovi najevo, že si hraje s ohněm a měl by s tím přestat. Rovněž se snaží zaangažovat Čínu, aby ta vyřešila problém KLDR.

Proč nemůže USA přijmout KLDR jako další jadernou velmoc?

Protože její vláda není předvídatelná a racionální. Když KLDR bude jadernou mocností, pak v oblasti, kde už jaderné zbraně mají USA, Rusko, Čína a nyní i KLDR, proč by o ně okamžitě neměly usilovat taky Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan, které mají schopnosti tak učinit okamžitě. A když Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan, proč ne taky Indonésie a Vietnam? Jinými slovy, umožní-li se KLDR stát jadernou mocností, nastane nezadržitelná proliferace a eskalace jaderných zbraní v celém regionu východní Asie.

Bude KLDR dále vyvíjet svůj jaderný program, nebo už s mezikontinentální raketou dosáhli svého cíle?

Nevím. Ale myslím si, že KLDR není u konce.

Jaký by byl podle vás nyní nejvhodnější postup? Sankce na režim zjevně nezabraly.

Nejvýhodnější postup je buď zastrašit nebo koupit Čínu (ČLR), aby ona sama Kima odstranila a dosadila tam mírnější a umírněnější režim.

Česká republika je členem NATO, bude se náš nějak týkat konflikt mezi USA a KLDR? Je možné, že i Praha bude možným cílem severokorejských raket?

Je to velice málo pravděpodobné; NATO se týká bezpečnosti v severním Atlantiku (severní Amerika, Evropa), takže případný konflikt ve východní Asii či jinde ve světě se NATO primárně netýká.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Melbourne vykolejil vlak. Zahynuli dva lidé, desítky zraněných

20.02.2020 15:43 Dva lidé přišli o život a desítky dalších utrpěly zranění při dnešním vykolejení vlaku u…

Za vraždou v Brisbane bylo domácí násilí. Hráč rugby zabil tři děti,…

20.02.2020 13:31 Australský premiér Scott Morrison dnes prohlásil, že jeho krajané jsou "šokováni, zarmouceni a…

Nová etapa boje s koronavirem. Začala dezinfekce peněz, podle vědců…

20.02.2020 13:00 Čínské banky v rámci boje proti šíření nového koronaviru Covid-19 začaly dezinfikovat finanční…

Zemřeli dva cestující z obří lodi, kde se rozšířil koronavirus. První oběť…

20.02.2020 10:11 Aktualizováno V Japonsku zemřeli dva cestující, kteří se nakazili novým typem koronaviru na výletní lodi Diamond…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama