Hrozí letadlům nebezpečí? Personál popsal, jak severokorejská raketa prolétla kolem nich

Hong Kong/Pchjongjang - Svědky neobvyklé podívané byla palubní posádka aerolinky Cathay Pacific při letu nad Japonskem. Letecká společnost oznámila, že viděli návrat nové severokorejské balistické rakety zpět do atmosféry. Cathay Pacific uvedla, že posádka i pasažéři byli v bezpečné vzdálenosti a změny v leteckých dráhách zatím nechystá.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Test severokorejské rakety
doporučujeme

Letadlo cestovalo z amerického San Francisca do Hong Kongu, část cesty byla ve vzdušných prostorách Japonska. Manažer společnosti pro letové operace pak zaměstnancům poslal zprávu. "Dnes posádka paluby letu CX893 nahlásila, že byla svědky, jak severokorejská raketa při návratu do atmosféry vybouchla a rozpadla se na kousky kousek od místa, kde se letadlo zrovna pohybovalo," napsal ve zprávě.

"Byla to nestandardní situace, avšak let pokračoval dál bez problémů. Spolupracujeme s japonskými autoritami, kterým jsme předali veškeré informace včetně svědectví," uvedla společnost. Podle zpráv raketu zahlédly i další dva jihokorejské letouny na cestě z USA do Soulu. Raketa letěla téměř hodinu, než spadla do moře u pobřeží Japonska.

Severní Korea na rozdíl od dalších zemí předem neinformuje svět o svých plánovaných testech, letecké společnosti se nemohou proto připravit na potenciální nebezpečí. Pchjongjang nicméně má přístup k mezinárodní databázi, kde se může ověřit plánované trasy komerčních letadel předtím, než raketové testy uskuteční.

Letecké společnosti dodržují bezletovou zónu v bližším či vzdálenějším sousedství Severní Koreje. Letos v srpnu ji rozšiřovala francouzsko-nizozemská Air France-KLM poté, co testovaná severokorejská raketa proletěla jen zhruba sto kilometrů od jejího letadla směřujícího z Tokia do Paříže.

Severní Korea minulé úterý otestovala svou doposud nejsilnější raketu, která by podle odhadů mohla dosáhnout na celé území USA včetně hlavního města Washingtonu. Spojené státy společně s Jižní Koreou odpověděly na testy masivními vojenskými manévry. Vojenské cvičení Vigilant Ace 18 by mělo trvat do pátku. Podle předpokladů se jej zúčastní přes 230 letounů. Severní Korea odsoudila manévry jako provokaci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuriózní zločin: Koronavirus vedl k ozbrojené loupeži toaletního papíru

18.02.2020 09:21 Policie v Hongkongu v pondělí zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení řidiče dodávky se…

Výletní loď zamořená koronavirem. Evakuaci svých občanů chystá Británie

18.02.2020 08:35 Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že pracuje na vyslání letadla do Japonska, které by…

Covid-19 zabil téměř 1900 lidí, neunikl ani šéf hlavní nemocnice ve Wu…

18.02.2020 07:22 Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již 1868 lidí. Nakažených je přes…

Odpor k Číňanům graduje. V Kyrgyzstánu se demonstrovalo i na koních

17.02.2020 16:01 Více než 1000 lidí, včetně jezdců na koních, dnes v Kyrgyzstánu demonstrovalo proti výstavbě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama