Japonsko se ozbrojuje. Koupí rakety vzduch-země schopné zasáhnout KLDR

Tokio - Japonsko koupí řízené střely vzduch-země středního doletu schopné zasáhnout Severní Koreu. Podle expertů jde o kontroverzní krok, který by mohl zpochybnit pacifistickou politiku země.

Japonská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

Stávající ústava Japonsku zakazuje používat armádu při řešení konfliktů s výjimkou obrany země. Ústava vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

Podle japonských médií ministerstvo plánuje koupit rakety vzduch-země o doletu 900 kilometrů od amerických firem a také norské střely JSM (Joint Strike Missile) schopné ničit pozemní a hladinové cíle do vzdálenosti 500 kilometrů.

Půjde o rakety s největším doletem v arzenálu japonské armády. Ta v současnosti disponuje pouze protiletadlovými a protilodními střelami s dosahem méně než 300 kilometrů. Japonský ministr obrany zdůraznil, že nové střely budou Tokiu sloužit výhradně k obraně.

Japonský premiér Šinzó Abe tento týden v parlamentu prohlásil, že severokorejské raketové zkoušky představují pro Japonsko "bezprostřední hrozbu" a že jednat s vládou v Pchjongjangu nemá smysl. Plán koupit rakety s větším doletem pravděpodobně vyvolá kritiku od opozičních stran v parlamentu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepadení věznice: V Afghánistánu pokračují boje s islamisty, řada mrtvých…

03.08.2020 10:37 Aktualizováno Při střetu afghánských složek s ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát u věznice na…

Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

03.08.2020 00:01 NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový…

"Mučil mě a tvrdil že nejsem člověk." Čínský režim týrá ženy a nezletilé…

02.08.2020 22:07 Aktualizováno Čína tvrdě potlačuje ujgurskou kulturu a pomocí komunistické propagandy se turkické etnikum střední…

V Indii zemřelo po vypití jedovatého alkoholu už 98 lidí

02.08.2020 17:17 Již téměř 100 lidí zemřelo tento týden na severu Indie na otravu pančovaným alkoholem. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama