Severokorejský jaderný vědec spáchal při deportaci sebevraždu. Čeho se bál?

Peking - V minulých měsících využil nepříliš dobře chránění hranice mezi Čínou a KLDR i jeden z vedoucích jaderných vůdců Severní Koreje, aby utekl ze země za lepší budoucnosti. Nedlouho poté však byl v Číně chycen. Světová média nyní informovala o tom, že jen několik hodin po zadržení, spáchal vědec sebevraždu. Čína totiž chycené uprchlíky posílá zpět do KLDR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kim Jong Un prochází kolem raketového motor

Jaderný vědec raději spáchal sebevraždu, než aby byl poslán zpět, uvádějí zprávy. Podle The New York Post to byl vedoucí vědec ve fyzice na státní univerzitě v Pchjongjangu, jenže jen několik hodin před výslechem pozřel smrtící dávku jedu. "Jen několik hodin po zadržení zemřel. Vyšetřovatelé tak nemohli zjistit, jak se dostal přes hranice, proč utekl, nebo kdo mu pomáhal," uvedla čínská média.

Rádio Svobodná Asie identifikovala vědce jako Hyun Cheol Huh, který spáchal sebevraždu poté, co byl poslán do retenčního centra v Severní Koreji. Hyun údajně požádal v práci o dočasný odchod, protože se cítil být příliš stresován projektem, na kterém se podílel. Bez vědomí rodiny pak zničehonic navštívil příbuzné poblíž hranic, a když zjistil, že se po něm shánějí autority, raději utekl ze země, uvedl nejmenovaný zdroj.

Reportéři se domnívají, že Hyun Cheol Huh se pokoušel v Číně spojit s dalšími severokorejskými uprchlíky a že čínské úřady neznaly jeho pravou identitu, když sevorekorejská strana po něm vyhlásila pátrání. Panuje podezření, že nejspíš pracoval i na zásadním projektu, případně s sebou měl tajné informace o jaderném programu režimu.

Kdysi málo chránění hranice mezi KLDR a Čínou prochází v posledních dnech změnami, severokorejští vojáci měli údajně dostat přikázáno, aby stříleli uprchlíky, i kdyby se už ocitli na čínské straně. Buď to, nebo budou vojáci sami čelit popravě.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama