Severokorejský jaderný vědec spáchal při deportaci sebevraždu. Čeho se bál?

Peking - V minulých měsících využil nepříliš dobře chránění hranice mezi Čínou a KLDR i jeden z vedoucích jaderných vůdců Severní Koreje, aby utekl ze země za lepší budoucnosti. Nedlouho poté však byl v Číně chycen. Světová média nyní informovala o tom, že jen několik hodin po zadržení, spáchal vědec sebevraždu. Čína totiž chycené uprchlíky posílá zpět do KLDR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kim Jong Un prochází kolem raketového motor
doporučujeme

Jaderný vědec raději spáchal sebevraždu, než aby byl poslán zpět, uvádějí zprávy. Podle The New York Post to byl vedoucí vědec ve fyzice na státní univerzitě v Pchjongjangu, jenže jen několik hodin před výslechem pozřel smrtící dávku jedu. "Jen několik hodin po zadržení zemřel. Vyšetřovatelé tak nemohli zjistit, jak se dostal přes hranice, proč utekl, nebo kdo mu pomáhal," uvedla čínská média.

Rádio Svobodná Asie identifikovala vědce jako Hyun Cheol Huh, který spáchal sebevraždu poté, co byl poslán do retenčního centra v Severní Koreji. Hyun údajně požádal v práci o dočasný odchod, protože se cítil být příliš stresován projektem, na kterém se podílel. Bez vědomí rodiny pak zničehonic navštívil příbuzné poblíž hranic, a když zjistil, že se po něm shánějí autority, raději utekl ze země, uvedl nejmenovaný zdroj.

Reportéři se domnívají, že Hyun Cheol Huh se pokoušel v Číně spojit s dalšími severokorejskými uprchlíky a že čínské úřady neznaly jeho pravou identitu, když sevorekorejská strana po něm vyhlásila pátrání. Panuje podezření, že nejspíš pracoval i na zásadním projektu, případně s sebou měl tajné informace o jaderném programu režimu.

Kdysi málo chránění hranice mezi KLDR a Čínou prochází v posledních dnech změnami, severokorejští vojáci měli údajně dostat přikázáno, aby stříleli uprchlíky, i kdyby se už ocitli na čínské straně. Buď to, nebo budou vojáci sami čelit popravě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zadržela dva Američany. Čelí vážnému obvinění, hrozí jim až doživotí

17.10.2019 15:27 Čínské úřady dnes oznámily, že koncem minulého měsíce zadržely dva Američany, kteří organizovali…

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část…

17.10.2019 13:02 Aktualizováno Japonská vláda se rozhodla odložit slavnostní průvod, který se měl uskutečnit příští úterý u…

Mela v parlamentu: Poslanci znovu vyhnali správkyni Hongkongu

17.10.2019 12:10 Hongkongští prodemokratičtí poslanci dnes znovu vyhnali ze zasedání parlamentu správkyni města…

Zemětřesení na Filipínách zanechalo spoušť, mezi mrtvými je sedmiletá dívka

17.10.2019 07:54 Bilance obětí středečního silného zemětřesení na Filipínách stoupla na tři a několik desítek lidí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama