Japonsko chce být supervelmocí. Vyvíjí nové mocné zbraně

Tokio - Japonsko se plánuje vrátit k produkci letounů typu Izumo, které by mohly přepravovat americké vojáky. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na japonská média.

Přidejte svůj názor

Japonská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

"Zatím není nic ujednané, neustále máme připravené různé plány a scénáře, vývoj může jít jakýmkoliv směrem," řekl japonský ministr obrany Itsunori Onodera. Novinářům však dodal, že současná hrozba v regionu je veliká a Japonsko bude muset přiměřeně reagovat. odkazoval tím nejspíše na narůstající napětí se Severní Korejou, ale i rozepře ve Žlutém moři s Čínou.

Podle japonských novinářů již nyní vznikají plány na přestavbu letadlových lodí tak, aby na nich mohly přistát letouny Izumo. V dobách útoků na Pearl Harbor mělo Japonsko více bojových letounů než kterákoliv jiná země na světě, do konce druhé světové války však byly téměř všechny stroje zničeny. Japonsko se po válce k výrobě už nevrátilo v rámci své snahy o pacifismus.

Nynější oznámené plány tak mohou zhoršit vztahy hlavně s Čínou. Čínský ministr obrany novinám řekl, že země bedlivě sleduje Japonsko a že plány jim dělají starosti. Sousední státy by se měly mít na pozoru a Japonsko by hlavně nemělo zapomenout na svou neslavnou minulost, aby nedošlo znovu ke stejným chybám, vzkázal ministr.

Podle japonských novin Asahi Shimbun je to ale právě čínská expanze, která nutí Japonsko přehodnotit svůj pacifismus. Letouny Izumo jsou prý nezbytné k obraně japonských ostrůvků, na které si Čína brousí zuby. Japonský list taky oznámil, že vláda na letouny pohlíží jako na obranné, což nijak neodporuje poválečné ústavě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povodně v jižní Asii strhávají domy i s lidmi. 270 mrtvých, desítky tisíc…

17.07.2019 19:25 Nejméně 270 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Na pobřeží Austrálie nalezen vzkaz v láhvi z roku 1969, hledá se autor

17.07.2019 12:30 Australský otec a syn hledají autora 50 let starého vzkazu v láhvi, který našli na jižním pobřeží…

Obávaný džihádista Saíd znovu zatčen, je spojován s masakrem v Bombaji

17.07.2019 11:12 Pákistánské úřady znovu zatkly pákistánského islámského duchovního Háfize Saída, který je spojován…

Na Tchaj-wan se žene první letošní tajfun, tisíce lidí evakuovány

17.07.2019 09:23 Tchaj-wan se připravuje na příchod prvního letošního tajfunu. Úřady tohoto ostrovního státu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama