Japonsko chce být supervelmocí. Vyvíjí nové mocné zbraně

Tokio - Japonsko se plánuje vrátit k produkci letounů typu Izumo, které by mohly přepravovat americké vojáky. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na japonská média.

Japonská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

"Zatím není nic ujednané, neustále máme připravené různé plány a scénáře, vývoj může jít jakýmkoliv směrem," řekl japonský ministr obrany Itsunori Onodera. Novinářům však dodal, že současná hrozba v regionu je veliká a Japonsko bude muset přiměřeně reagovat. odkazoval tím nejspíše na narůstající napětí se Severní Korejou, ale i rozepře ve Žlutém moři s Čínou.

Podle japonských novinářů již nyní vznikají plány na přestavbu letadlových lodí tak, aby na nich mohly přistát letouny Izumo. V dobách útoků na Pearl Harbor mělo Japonsko více bojových letounů než kterákoliv jiná země na světě, do konce druhé světové války však byly téměř všechny stroje zničeny. Japonsko se po válce k výrobě už nevrátilo v rámci své snahy o pacifismus.

Nynější oznámené plány tak mohou zhoršit vztahy hlavně s Čínou. Čínský ministr obrany novinám řekl, že země bedlivě sleduje Japonsko a že plány jim dělají starosti. Sousední státy by se měly mít na pozoru a Japonsko by hlavně nemělo zapomenout na svou neslavnou minulost, aby nedošlo znovu ke stejným chybám, vzkázal ministr.

Podle japonských novin Asahi Shimbun je to ale právě čínská expanze, která nutí Japonsko přehodnotit svůj pacifismus. Letouny Izumo jsou prý nezbytné k obraně japonských ostrůvků, na které si Čína brousí zuby. Japonský list taky oznámil, že vláda na letouny pohlíží jako na obranné, což nijak neodporuje poválečné ústavě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland je už 100 dní bez nového případu koronaviru

09.08.2020 21:28 Nový Zéland dnes oznámil, že už 100 dní nezaznamenal žádný případ přenosu nemoci covid-19. První…

Afghánská Velká rada schválila propuštění 400 členů Tálibánu

09.08.2020 20:04 Aktualizováno Afghánská Velká rada (Lója džirga) dnes schválila propuštění 400 vězněných členů tvrdého jádra…

Nemocnici v Indii zachvátil požár, zemřelo 10 pacientů nakažených…

09.08.2020 18:47 Nejméně deset pacientů nakažených koronavirem dnes zahynulo při požáru, který vypukl v provizorní…

Ministr zdravotnictví USA přiletěl na Tchaj-wan, Čína návštěvu odsoudila

09.08.2020 16:34 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar dnes přicestoval na návštěvu Tchaj-wanu. Vydal se tam jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama