Kim Čong-un měl včera narozeniny. Proč o tom neví ani Severokorejci?

Pchjongjang - Severokorejský lídr Kim Čong-un včera dovršil 34 let, přesto jej nečekal narozeninový dort, dárky, ani žádná oslava. Jak je možné, že v zemi, kde je tradicí narozeniny vůdce oslavovat jako státní svátek, lidé ani nevědí, že jejich prezident je má? Odpověď poskytla britská televizní stanice BBC.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Severokorejský diktátor Kim Čong-un
doporučujeme

Na rozdíl od Kim Čong-una jeho otec, "nejvyšší vůdce" Kim Čong-il své narozeniny slavil. Dokonce den, kdy se narodil (16. února), byl označen za státní svátek, jenž dostal jméno "Den zářící hvězdy".

To samé platí i o dědovi současného prezidenta Kim Ir-senovi. Na jeho počest se pro změnu 15. dubna slaví "Den slunce". Jak je tedy možné, že dny, které jsou obecně v diktátorské KLDR slaveny s velkou pompou, nezahrnují i narozeniny Kim Čong-una.

Oficiální stanovisko zatím není na světě, takže můžeme jen spekulovat, ale podle BBC je odpověď prostá. Důvodem je fakt, že veřejnost nejmladšího Kima nemá příliš v oblibě a nepovažuje jej v současnosti za silného lídra.

Mezinárodní sankce, které byly na Severní Koreu uvaleny, dostaly do úzkých dělníky v továrnách, kteří se bojí, že přijdou o práci. Není to zdaleka jediný problém, ale i ten stačí k tomu, aby popularita Kim Čong-una byla velmi nízká.

Jediným příkladem z minulosti, kdy Kim Čong-un narozeniny slavil, bylo setkání při příležitosti basketbalové výstavy v roce 2014. Tehdy zazpíval pro Kima písničku "Happy birthday" jeho americký přítel a bývalá hvězda basketbalové NBA Dennis Rodman.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionové velkoměsto trápí nedostatek vody. Zásobárny vyschly

18.06.2019 20:47 Jihoindická metropole Čennaí čelí vážné krizi kvůli nedostatku vody. Čtyři hlavní městské zásobárny…

Japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení, cunami už nehrozí

18.06.2019 18:53 Aktualizováno Největší japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Varování před přívalovou…

Muž se bavil terorismem a hlásil se k Hitlerovi, dostal rok a půl vězení

18.06.2019 14:52 Aktualizováno Muž, který šířil na internetu video s teroristickým útokem v Christchurch na Novém Zélandě, byl…

Rybáři z KLDR pytlačí na moři. Japonsko vyhnalo ze svých vod 300 lodí

18.06.2019 14:28 Japonsko ze svých vod od května vykázalo přes 300 severokorejských rybářských lodí, informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama