Tragická pravda o Afghánistánu: Muž z NATO nešetří kritikou na adresu Washingtonu

NÁZOR - Bombový útok hnutí Taliban, který minulou sobotu zabil v Kábulu více než stovku lidí se mohl stát jakýkoliv den v posledních letech. Myslí si to Ivo Daalder, bývalý stálý vyslanec USA při NATO, který nyní působí v think tanku Chicago Council on Global Affairs. Situaci rozebral v komentáři pro server CNN nazvaném "Tragická pravda o americké nejdelší válce".

Přidejte svůj názor 27 komentářů

U.S. ARMY

Taliban se nepřiblížil porážce o jediný den

Loni v pátek například útok Talibanu na severu země zabil více než 140 afghánských vojáků a důstojníků, v polovině roku 2016, ve čtvrtek, bomba, kterou Taliban nastražil do nákladního automobilu nedaleko Kábulu, zabila 30 kadetů afghánské policie a zranila dalších 58, nejméně 46 lidí bylo zabito ve středu roku 2015 v Kandaháru, nejméně 89 osob zemřelo na východě Afghánistánu v úterý roku 2014, vyjmenovává Daalder náhodně útoky. Podotýká, že ve skutečnosti je průměrně z Afghánistánu hlášeno každý den na 60 bezpečnostních incidentů - ozbrojených střetů, výbuchů náloží u silnic, cíleného zabíjení, únosů, sebevražedných útoků a podobně.  

"Toto chmurné a nesouvislé krveprolití jasně ukazuje, že po 16 letech války Spojené státy v Afghánistánu nevítězí," deklaruje bývalý vyslanec. Dodává, že síla povstalců se v průběhu doby sice mění, ale Taliban dnes není blíže porážce než včera či před rokem a nejdelší válka v amerických dějinách pokračuje.  

Navzdory tomu, co několik amerických prezidentů po sobě veřejně tvrdilo, afghánská strategie Spojených států není o vítězství, ale již dlouhou dobu se zaměřuje na zamezení porážce, konstatuje Daalder. Doplňuje, že toto pochopitelně žádná americká administrativa nepřizná, ale o daném přístupu vypovídá vedení války na úrovni, která zkrátka není dostatečná k jejímu rozhodnutí.

Za příklad dává někdejší vyslanec při NATO počty vojsk, jejichž stav se počátkem tohoto měsíce zvýší o tisícovku, přičemž do konce roku má dosáhnout téměř 15 tisíc. Jde přitom o zlomek 100 tisíc vojáků, které měly USA v Afghánistánu v roce 2011, nehledě na dalších 50 tisíc ze spojeneckých zemí z celého světa, zdůrazňuje bývalý diplomat. Připomíná, že nikdo nevysvětlil, jak má nyní o pár tisíc vojáků navíc rozhodnout, když se to před pár lety nepovedlo více než stotisícovému kontingentu.

"To samé platí o uplatňování síly," pokračuje Daalder. Konstatuje, že americká letadla loni svrhla v Afghánistánu třikrát tolik munice než v roce 2016, ale i tak se jednalo o pětinu méně než na vrcholu v roce 2011. Zvýšené bombardování navíc zvrat ve válce nepřineslo a Pentagon v úterý oznámil, že afghánská vláda kontroluje jen 56% země, zatímco ještě před dvěma lety to bylo 70%, poukazuje vysloužilý diplomat. Dodává, že podle studie zveřejněné ve středu britskou BBC pak Taliban otevřeně operuje v 70% afghánských okrscích.

Den za dnem bez rozdílu

Doufat, že o něco větší síla představuje chybějící prvek, který přiměje Taliban podvolit se, se ukázalo stejně chybné jako naděje, že oním chybějícím prvkem je pár vojáků navíc, tvrdí někdejší vyslanec. Vysvětluje, že dokud bude mít vedení Talibanu bezpečný úkryt v Pákistánu, bude moci rekrutovat bojovníky, kterými nahradí ztráty, povstalci budou moci stále více poškozovat afghánskou vládu, která se bude zmítat v korupci a nejednotě, postačí pouze čekat, až se USA stáhnou, jelikož Taliban se koneckonců na rozdíl od Američanů v Afghánistánu doma.

Současnému americkému prezidentu Donaldu Trumpovi přičítá Daalder k dobru, že mnoho z toho uznal. "Trump odložil řeči o vítězství a vyjádřil skepsi ohledně amerických úspěchů v jižní Asii. S obavami mluví o již ztracených životech a penězích," připomíná ex-diplomat. Dodává, že při zkoumání afghánské války dospěl Trump k zásadnímu závěru, že USA by měly usilovat o "čestný a trvalý výsledek", což evokuje slib prezidenta Nixona ukončit konflikt ve Vietnamu.

Trumpův instinkt směřující k ukončení dlouhodobé strategie zaměřené na odvrácení porážky se zdá silně zakořeněný, deklaruje Daalder. Obává se však, že prezident zřejmě není imunní k radám těch členů své administrativy, kteří ve válce chtějí pokračovat, byť s jistými malými posuny v americké taktice boje, které - jak je Trump ujišťován - údajně budou rozhodující.

"Pochopitelně nebudou," nebere si servítky někdejší zástupce USA v NATO. Poukazuje, že prezident tyto rady šíří dál, když vyjadřuje obavy, co by porážka učinila s americkou reputací a zda by rychlý odchod z Afghánistánu neposílil povstalecké skupiny. Tyto obavy podle Trumpa stojí v centru jeho strategického přístupu k afghánské válce, která je ovšem podle Daaldera opět pouze o zabránění porážce, a proto bude den za dnem v Afghánistánu víceméně stejný.

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama