"Rána přes nos" Kimovi. Slova Trumpa vyvolávají obavy z amerického útoku

NÁZOR - Rozběhly se nové diskuze o vojenských možnostech, které Trumpova administrativa může zvažovat ohledně Severní Koreje, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník konstatuje, že v této souvislosti je zmiňována i "rána přes nos", nebo-li omezený úder na odpalovací rampy raket či vybrané cíle, který by demonstroval americké odhodlání a přiměl režim Kim Čong-una k ústupu od bezohledné honby za jaderným arzenálem.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Kim Čong-Un

Hrozba, která si žádá reakci

Victor Cha, kterého si Bílý dům původně vybral jako velvyslance v Jižní Koreji, o svou nominaci přišel poté, co se na jednání Národní bezpečnostní rady jasně vyslovil proti podobné vojenské akci, připomíná Washington Post. Dodává, že Cha své důvody nedávno shrnul v komentáři uveřejněném v tomto deníku.

Nyní se přitom zdá, že Bílý dům netvrdí nic jiného, poukazuje prestižní server. Vysvětluje, že brzy začnou v Jižní Koreji zimní olympijské hry, kterých se KLDR zúčastní, přičemž napětí do jisté míry polevilo a představitelé americké administrativy uvádějí, že strategie prezidenta Trumpa předpokládající vyvinutí "maximálního tlaku" na Pchjongjang skrze sankce, potřebuje čas, aby zafungovala.

Ředitel CIA Mike Pompeo nedávno dokonce prohlásil, že bude trvat ještě pár měsíců, než Severní Korea získá prostředky k jadernému útoku na území USA, poukazuje editorial. Přesto soudí, že Kimův režim se nakonec pravděpodobně vrátí k provokativním testům a Trumpova administrativa bude čelit otázce, zda podniknout vojenskou akci - malou či velkou -, aby KLDR zabránila v dosažení jejích cílů.

"Takže stojí za to zvážit argumenty pana Cha, zkušeného experta na Asii, který sloužil v administrativě George W. Bushe a ohledně Severní Koreje je považován za relativního jestřába," píše washingtonský deník. Odkazuje na Chaovu analýzu, která začíná střízlivým konstatování, že pokud nebude Severní Korea zastavena, získá arzenál mnoha jaderných raket schopných ohrozit americkou pevninu, a to s cílem Spojené státy vydírat a přimět je k opuštění asijských spojenců.   

KLDR může také prodat své zbraně jiným státům či teroristům, parafrázuje renomovaný server závěry Chaa. Připomíná, že toto je hrozba, kterou dle Trumpových slov předchozí američtí prezidenti nechali dospět do kritického bodu a která si žádá ráznou reakci jeho administrativy.

Trump snad své řeči nemyslí vážně

Vlivný deník si nicméně klade otázku, zda je preventivní vojenská akce myslitelnou možností. Připomíná, že nejen Cha, ale i další experti zmiňují mnohá ničivá úskalí, především neschopnost zastavit masivní severokorejský protiúder za pomoci dělostřelectva a možná i chemických a biologických či jaderných zbraní.

Trump sice může považovat za svou primární povinnost ochránit americká města před severokorejským útokem, jak ale Cha zmiňuje, v Jižní Koreji žije 230 tisíc Američanů, tedy jedno středně velké město, a dalších 90 tisíc v Japonsku, uvádí Washington Post.

Častým argument ve prospěch preventivní akci je tvrzení, že USA nemohou předpokládat, že dokážou odstrašit Kimův režim od nasazení jaderných zbraní, protože ten jedná iracionálně, připomíná editorial. Dodává, že daná argumentace nepovažuje za přijatelné umožnit diktátorovi zisk prostředků k úderu na americké území, přičemž právě "rána přes nos" by ho mohla přesvědčit o odhodlanosti Spojených států mu v tom zabránit.

"Pokud věříme, že Kima nelze odstrašit bez takového útoku, jak můžeme zároveň věřit, že takový útok ho odradí od odvety v podobném stylu?" cituje vlivný deník Victora Chaa. Můžeme tak pouze doufat, že Trump a jeho tým dospěli k podobnému logickému závěru a řeči o "ráně přes nos" nemyslí vážně, uzavírá Washington Post.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama