Rozruch kvůli "modré tečce". Japonsko se ohradilo vůči korejské vlajce na olympiádě

Soul - Soul nebude na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu používat společnou korejskou vlajku, na níž jsou vyobrazeny ostrovy, které jsou předmětem sporu mezi Jižní Koreou a Japonskem. Jihokorejci mají od roku 1954 na souostroví Takešima/Tokdo pohraniční stráže.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Severní a Jižní Korea se počátkem letošního roku dohodly, že jejich výpravy budou na zahájení zimních olympijských her 9. února kráčet společně pod jednou vlajkou, na které je světle modře vyobrazen Korejský poloostrov. Obě země také postaví společný ženský hokejový tým, který bude hrát pod touto vlajkou.

Když ale tým korejských hokejistek nastoupil v nedělním přípravném zápase proti Švédsku, ukázalo se, že na vlajce je kromě Korejského poloostrova viditelná také modrá tečka znázorňující skupinu ostrůvků v Japonském moři, které si nárokují jak Jižní Korea, tak Japonsko. Korejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima. Japonsko proti tomu v pondělí oficiálně protestovalo.

"Rozhodli jsme se ohledně používání vlajky (Korejského) poloostrova respektovat rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, především pak při akcích organizovaných MOV," řekl mluvčí jihokorejské diplomacie dnes novinářům.

V roce 1997 uzavřely Jižní Korea a Japonsko dohodu o rybolovu, která rybářům z obou zemí umožňuje u ostrovů volně lovit. Kolem ostrovů jsou významná loviště ryb a předpokládá se, že jsou tam i bohatá naleziště nerostů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kim nechá demontovat raketové středisko a navštíví Soul. Vzrušující,…

19.09.2018 07:21 Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un přislíbil trvale rozebrat zkušební středisko raketových…

"Chceme být společně hýčkáni v náruči našeho vůdce.“ Je možné sjednocení…

18.09.2018 18:04 Soul/ Pchjongjang - Sevokorejský vůdce Kim Čong-un přijal v severokorejské metropoli Pchjongjangu…

Řádí "ovocný terorista". Jehly nezapíchal pouze do jahod, obavy má celý…

18.09.2018 17:34 Aktualizováno Sydney - Aféra s jehlami ukrytými v jahodách nabývá v Austrálii stále větších rozměrů. Kromě jahod…

Měl by se svět bát? Čína chce od Ruska odkoukat zákeřnou vojenskou…

18.09.2018 16:32 Aktualizováno NÁZOR - Ruské mamutí vojenské cvičení Východ (Vostok) 2018 začalo 11. září a včera oficiálně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama