Rozruch kvůli "modré tečce". Japonsko se ohradilo vůči korejské vlajce na olympiádě

Soul - Soul nebude na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu používat společnou korejskou vlajku, na níž jsou vyobrazeny ostrovy, které jsou předmětem sporu mezi Jižní Koreou a Japonskem. Jihokorejci mají od roku 1954 na souostroví Takešima/Tokdo pohraniční stráže.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Severní a Jižní Korea se počátkem letošního roku dohodly, že jejich výpravy budou na zahájení zimních olympijských her 9. února kráčet společně pod jednou vlajkou, na které je světle modře vyobrazen Korejský poloostrov. Obě země také postaví společný ženský hokejový tým, který bude hrát pod touto vlajkou.

Když ale tým korejských hokejistek nastoupil v nedělním přípravném zápase proti Švédsku, ukázalo se, že na vlajce je kromě Korejského poloostrova viditelná také modrá tečka znázorňující skupinu ostrůvků v Japonském moři, které si nárokují jak Jižní Korea, tak Japonsko. Korejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima. Japonsko proti tomu v pondělí oficiálně protestovalo.

"Rozhodli jsme se ohledně používání vlajky (Korejského) poloostrova respektovat rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, především pak při akcích organizovaných MOV," řekl mluvčí jihokorejské diplomacie dnes novinářům.

V roce 1997 uzavřely Jižní Korea a Japonsko dohodu o rybolovu, která rybářům z obou zemí umožňuje u ostrovů volně lovit. Kolem ostrovů jsou významná loviště ryb a předpokládá se, že jsou tam i bohatá naleziště nerostů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dojde v roce 2019 na otevřený konflikt mezi Čínou a USA? Spouštěčem se…

12.12.2018 12:21 Čínský armádní představitel věří, že by v příštím roce mohlo dojít k výraznému nárůstu napětí v…

Čína zatkla kanadského exdiplomata, možná v odvetě za zadržení Mengové

11.12.2018 22:06 Aktualizováno Bývalý kanadský diplomat Michael Kovrig byl začátkem tohoto týdne zadržen v Číně. Stalo se tak v…

Japonsko bude útočit? Chce zase mít letadlovou loď, ponese "neviditelné"…

11.12.2018 17:57 Aktualizováno Japonsko si chce pořídit první letadlovou loď od dob druhé světové války. Vyplývá to z dnes…

USA vrátily Filipínám ukradené kostelní zvony, jsou symbolem krvavé války

11.12.2018 15:58 Spojené státy dnes vrátily Filipínám tři kostelní zvony, které si v roce 1901 odvezli jako válečnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama