Soul se kvůli KLDR prohne. Za Severokorejce na olympiádě zaplatí rekordní sumu

Soul - Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení vyčlenilo rekordních 2,86 miliardy wonů (54 milionů Kč) na pokrytí nákladů za účast části Severokorejců na olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu. Část veřejnosti je rozzlobená.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Olympijské hry 2018
doporučujeme

Soul zaplatí výdaje za ubytování a stravování pro více než dvousetčlenné družstvo roztleskávaček, umělecký sbor, družstvo pro předvádění taekwonda, novináře a další personál z KLDR, který na olympiádu dorazil.

Na zahajovací ceremoniál přijela i sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong a formální hlava Severní Koreje, kterou je předseda tamního parlamentu Kim Jong-nam.

Delegace z KLDR dorazila na olympijské hry v Jižní Koreji na pozvání tamní vlády, která se tak snažila otevřít s diktátorským režimem Kim Čong-una dialog a snížit napětí, které panuje mezi oběma zeměmi, Čínou i Spojenými státy v souvislosti se severokorejským jaderným programem. Mnozí Jihokorejci však účast severokorejských sportovců na olympiádě odmítají, Pchjongjang podle nich využívá hry pro vlastní propagandu. Příjezd Severokorejců i jednání mezi korejskými lídry doprovázela série protestů.

zdroj: YouTube

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení použije na zaplacení nákladů za severokorejskou delegaci peníze z fondu pro mezikorejskou spolupráci, který byl založen v roce 1991 k pokrytí výdajů týkajících se KLDR. Celkový rozpočet fondu je 962,4 miliardy wonů (18,3 miliardy Kč).

Výdaje za účast 22 severokorejských sportovců na hrách pak zaplatí Mezinárodní olympijský výbor. Většina Severokorejců, kteří se letošní olympiády účastní, se ubytovala v luxusních hotelech v Soulu a poblíž olympijských sportovišť v Pchjongčchangu.

Letošní výdaje za severokorejskou delegaci výrazně převyšují částku, kterou Soul v roce 2002 zaplatil za účast sportovců z KLDR na Asijských hrách v jihokorejském městě Pusan. Jihokorejská vláda tehdy za 650člennou severokorejskou delegaci zaplatila 1,35 miliardy wonů (téměř 26 milionů Kč).

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin se chystá do Číny, promluví na konferenci o Hedvábné stezce

23.04.2019 16:01 Kreml dnes potvrdil čtvrteční setkání prezidenta Vladimira Putina se severokorejským vůdcem Kim…

Summit KLDR-Rusko: Putin a Kim se setkají ve čtvrtek ve Vladivostoku

23.04.2019 14:57 Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v Rusku setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Informaci…

U Austrálie našli vrak lodi Iron Crown, za války ji potopilo japonské…

23.04.2019 14:47 U břehů jihovýchodní Austrálie byl nalezen vrak australské nákladní lodi Iron Crown, kterou za…

K útokům na Srí Lance se hlásí Islámský stát, důkazy neposkytl

23.04.2019 14:26 Aktualizováno K nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance se přihlásila teroristická skupina Islámský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama