Průlom ve vztazích Vatikánu s Čínou: Peking získá kontrolu nad podzemní církví

Peking - Podle informací BBC se blíží průlom ve vztazích mezi Vatikánem a Čínou. Chystají se uzavřít historickou dohodu, která se týká jmenování biskupů. Podle vatikánských zdrojů ji podepíší do několika měsíců.

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem jsou napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s Vatikánem diplomatické styky a mnoho čínských katolíků se za vlády Mao Ce-tunga stáhlo do podzemí. Veřejně začali praktikovat až v 80. let, kdy začalo být náboženství znovu tolerováno.

Dnes si čínští katolíci musejí vybrat, jestli se přidají ke státní církvi (Čínské sdružení vlasteneckých katolíků), kterou v roce 1957 založila komunistická strana, anebo zda budou praktikovat v podzemní církvi. Ta uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev se odmítá Vatikánu podřídit.

V současné době v Číně působí zhruba 100 biskupů. Některé z nich dosadil Peking, jiné jmenoval Vatikán, další neformálně schválili jak papež, tak čínská vláda.

Nyní podle všeho nastává obleva

Papež František minulý rok veřejně prohlásil, že by rád jel do Číny, "jakmile se mu jen dostane pozvání". Dodal, že doufá "v možné zlepšení vztahů s Čínou". Představitelé Pekingu a Vatikánu se kvůli sporu ohledně jmenování biskupů setkali od roku 2016 nejméně čtyřikrát, uvedla čínská státní média.

Papež bude mít podle připravované dohody právo o jmenování čínských biskupů rozhodovat, napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroje z Vatikánu. Pekingu zase dohoda s Vatikánem umožní větší kontrolu nad podzemní církví.

Současně by obecně stoupla prestiž Číny: světová velmoc na vzestupu by jednala v součinnosti s jednou z nejvlivnějších světových církví. Symbolicky by dohoda znamenala první sblížení Vatikánu a Pekingu za více než půl století.

Vatikán je jediný evropský stát, který formálně udržuje diplomatické styky s Tchaj-wanem, připomíná BBC. Není jasné, zda by na to měla dohoda nějaký dopad.

V Číně je nyní kolem deseti milionů katolíků. Není sice jisté, jak by tuto náboženskou komunitu taková smlouva ovlivnila, ale ozvaly se i skeptické hlasy. Hongkongský kardinál Joseph Zen minulý týden Vatikán za pokusy navázat diplomatické vztahy s Čínou kritizoval. Obvinil katolickou církev, že nutí činné biskupy odejít do penze, aby po nich mohli nastoupit lidé vybraní Pekingem. "Myslím si, že Vatikán zaprodává katolickou církev Pekingu? Ano, rozhodně!" napsal hongkongský kardinál na facebooku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy