Čínská armáda je k nezastavení. Nové technologie znervózňují zbytek světa

Čínská armáda patří v současné době vůbec k těm nejvyspělejším armádám na světě, přestože podle odhadů přispívá ročně na chod armády mnohem méně, než například USA. Právě Spojené státy americké se nyní mají na pozoru a situaci v Číně bedlivě sledují.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Čínská armáda, ilustrační foto

Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) je co do počtu aktivních vojáků největší armádou na světě (více jak dva milióny vojáků). V posledních letech však komunistická země nezahálela a začala modernizovat starší stroje nebo přešla k vývoji naprosto nových technologií. Naposled se mluvilo o stíhačkách Stealth, high-tech průzkumných lodích nebo raketách vzduch-vzduch pro dlouhé vzdálenosti. Čína dokonce postavila i největší hydroplán na světě AG-600, který se používá zejména k hašení lesních požárů nebo k přepravě nákladů a osob.

Čína rovněž posiluje vzdálené základny s vojenskými zařízeními, včetně raketových úkrytů, senzorových polí a radarových systémů ve sporném Jihočínském moři. Země také staví testovací zařízení v moři pro bezpilotní vozidla. Shromáždila i na 120 odborníků z oblasti umělé inteligence a kvantové výpočetní techniky, aby vytvořili špičkový výzkumný ústav zaměřený na vojenské aplikace. ČLOA investuje také do počítačů, aby mohla prolomit zašifrované nepřátelské kódy.

Co všechno ještě Čína vyvíjí? Například nové pozorovací letadlo Shaanxi KJ -600, které by se mohlo v budoucnu stát velitelským střediskem ve vzduchu. Model bude vybavený pokročilým aktivním elektronickým skenovaným polem nebo radarem AESA, který by mu umožnil pozorovat tajná letadla. Budují také elektromagnetické dělo zabudované na přídi lodi. Pokud se testy ukážou v pořádku, pak bude Čína první zemí na světě, která na loď instalovala takovou zbraň. 

Komunistická země pracuje i na využití dronů k boji. Ti by reagovaly na příkazy jednotlivě. V prosinci dokonce proběhla zkouška s několika desítkami malých bezpilotních letadel používaných pro simulovanou průzkumnou misi. Takovéto drony by mohly mít implementovanou rušičku, která by mohla nepřítele zmást. Další zajímavostí jsou exoskeletony, které jsou určené pro pěchotu. Kovový oblek napájený bateriemi, který unese 45 kilogramů zbraní, munice nebo zásob, dostal oproti staršímu modelu vylepšení. Starý exoskeleton byl méně obratný a jeho baterie vydržela daleko méně. Čínské peníze jdou tedy rozhodně vidět.    

Vstupte do diskuze (53)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama