Oceán vydal vrak letadlové lodi Lexington, armáda USA ji za války sama potopila

Canberra - U břehů Austrálie byl nalezen dobře zachovalý vrak letadlové lodi Lexington. Americká armáda o plavidlo přišla během bitvy v Korálovém moři v květnu 1942. V boji s Japonci tehdy zahynulo přes 200 členů posádky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Loď Lexington, společně s jedenácti z původních 35 letadel, byla objevena v hloubce tří kilometrů v Korálovém moři, ve vzdálenosti zhruba 800 kilometrů od východního pobřeží Austrálie. Vrak našel v neděli tým výzkumníků vedený spoluzakladatelem společnosti Microsoft Paulem Allenem. Námořnictvo usa objev potvrdilo. Zároveň sdělilo, že plavidlo nebude ze dna vyzdviženo, protože ho považuje za válečný hrob.

zdroj: YouTube

Důvodem bitvy v Korálovém moři (4.-8. května 1942) byl úmysl Japonska obsadit přístav Port Moresby na Nové Guineji a ostrov Tulagi v Šalamounových ostrovech. Američané při střetu utrpěli větší hmotné škody než Japonci, zejména ztratili velkou letadlovou loď Lexington. Podařilo se jim ale strategicky důležité základny uhájit.

Historikové označují bitvu v Korálovém moři za klíčový okamžik ve snaze zastavit postup Japonska v Tichomoří v průběhu druhé světové války. V bitvě, která vypukla po napadení plavidla Japonci, přišlo o život 216 členů posádky. Více než 2000 dalších se zachránilo. Letadlovou loď Lexington americká armáda sama potopila, když bylo plavidlo zasaženo několika japonskými torpédy a bombami.

Objev lodi ocenil velitel amerických sil v Tichomoří admirál Harry Harris. "Jako syn vojáka, který přežil útok na USS Lexington, blahopřeji Paulu Allenovi a jeho expedici k lokalizaci Lady Lex," řekl dnes Harris s poukazem na přezdívku plavidla.

V loňském roce Allenova společnost našla v Tichém oceánu vrak amerického křižníku Indianapolis, který 30. července 1945 potopila japonská ponorka. Šlo o poslední větší válečnou loď potopenou v průběhu druhé světové války a zároveň o jednu z největších katastrof v dějinách amerického námořnictva, při níž se z posádky čítající 1200 námořníků zachránilo jen 316 mužů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie uznala západní Jeruzalém za metropoli Izraele, Palestinci se…

15.12.2018 21:06 Aktualizováno Australská vláda se rozhodla oficiálně uznat západní Jeruzalém za hlavní město Izraele. Zatím tam…

Při náletu na velitele Tálibánu zahynulo 20 civilistů včetně dětí, NATO to…

15.12.2018 19:13 Aktualizováno Nejméně 20 afghánských civilistů, včetně 12 dětí, zahynulo v noci na dnešek při náletu na velitele…

Indičtí vojáci stříleli do demonstrantů v Kašmíru, sedm mrtvých

15.12.2018 16:21 Sedm civilistů zemřelo a desítky dalších utrpěly zranění při střelbě indických vládních sil proti…

V Kambodži zabavili přes tři tuny slonoviny, kontraband dorazil z Afriky

15.12.2018 15:59 Kambodžské úřady dnes oznámily, že zabavily přes tři tuny vzácné africké slonoviny. Největší úlovek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama