Střety muslimů s buddhisty se vymkly kontrole. Srí Lanka zavedla výjimečný stav

Kolombo/Praha - Vláda Srí Lanky dnes vyhlásila v zemi na deset dní výjimečný stav. Násilnosti vypukly ve městě Kandy, které leží v centrální části země. Vyvolala je smrt muže z většinového sinhálského etnika, který zemřel po napadení skupinou muslimů.

Srí Lanka
doporučujeme

Sinhálci poté v odvetě začali vypalovat domy a obchody příslušníků muslimské menšiny. Úřady již v pondělí v oblasti vyhlásily zákaz vycházení. Vláda tam vyslala vojáky a elitní policisty.

Posvátné město Kandy, kde je podle buddhistické tradice uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií, je častým cílem turistů.

Některé radikální buddhistické skupiny muslimy obviňují, že se snaží obracet lidi na islám a že ničí buddhistické archeologické památky. Buddhističtí nacionalisté raké protestují proti přítomnosti příslušníků muslimského etnika Rohingů, kteří na Srí Lanku uprchli před pronásledováním z převážně buddhistické Barmy.

"Na mimořádném zasedání vlády bylo rozhodnuto vyhlásit na deset dní výjimečný stav, aby se zabránilo šíření nepokojů do dalších částí země," řekl mluvčí srílanské vlády Dajasiri Džajasekara. "Rovněž bylo rozhodnuto tvrdě zasáhnout proti lidem, kteří podněcují násilí prostřednictvím facebooku," dodal.

Podle Asociace cestovních kanceláří ČR je v zemi několik set českých turistů. "Samozřejmě jsou mimo ty postižené lokality. Ta situace se tam opakuje už řadu let, není to něco, co by bylo velkým překvapením. Pozorně situaci monitorujeme," uvedl místopředseda asociace Jan Papež.

Ani české ministerstvo zahraničí zatím nezaznamenalo žádné problémy týkající se turistů. "Nikdo se na nás v souvislosti s tím neobrátil, že by potřeboval pomoc. Jedná se o lokální záležitost, která je pod kontrolou," sdělila Irena Valentová z tiskového odboru úřadu. Nicméně preventivně jsme cestovatele, kteří jsou registrovaní v systému DROZD, informovali zprávou sms o vyhlášení výjimečného stavu, dodala. Podle ní je v systému na Srí Lance registrováno 223 lidí. Všichni dostali informace, kam se mohou v případě nouze obracet.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama