Na Srí Lance pokračují útoky na muslimy, kvůli nepokojům byli zatčeni buddhističtí radikálové

Kolombo - V souvislosti s útoky proti muslimské menšině zadržela policie na Srí Lance celkem 85 lidí. Deset podezřelých označila za členy radikální buddhistické organizace a ve vazbě je také její vůdce, který byl patrně mozkem nepokojů. Informovala o tom dnes agentura AFP. Nepokoje už mají údajně tři oběti, Srí Lanka kvůli nim v úterý vyhlásila výjimečný stav.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Srí Lanka
doporučujeme

Výtržnosti ale dnes pokračovaly a mešita ve městě Kuruvita na jihu ostrova se stala terčem žhářského útoku. Problémy začaly v pondělí ve městě Kandy po smrti mladého buddhisty z většinového sinhálského etnika, kterého napadla skupina muslimů. Podle AFP zapálili rozvášnění sinhálští nacionalisté za poslední tři dny přes 200 obydlí, obchodů nebo vozidel patřících muslimům.

V okrese Kandy dnes bylo zatčeno 85 lidí včetně deseti údajných členů radikální buddhistické skupiny, která podle policie publikovala videa s nenávistnými výroky na adresu muslimů. „Zatkli jsme deset významných podezřelých, včetně Amitha Vírasingha, jenž ty útoky plánoval a prováděl," oznámil mluvčí policie.

Muslimové tvoří asi devět procent z 21 milionů obyvatel Srí Lanky, buddhisté tvoří asi 70 procent populace. Jde právě o Sinhálce. Někteří buddhističtí nacionalisté v poslední době protestovali proti přítomnosti žadatelů o azyl z řad muslimských Rohingů, většinou prchajících z Barmy, kde čelí útlaku od buddhistické většiny.

I dnes hořela řada budov využívaných muslimy: v Kuruvitě házeli útočníci na mešitu zápalné lahve a v obci Veligama na jižním pobřeží se odehrál útok na muslimský obchod. AFP uvedla, že i v Kandy je situace stále napjatá, a přestože tam už neplatí zákaz vycházení, zůstaly například zavřené školy. Na severu města dnes nadále doutnaly obchody napadené v předchozích dnech.

Centrální část ostrova včetně města Kandy je oblíbenou turistickou destinací například díky Chrámu Buddhova zubu, pro buddhisty nejposvátnějšímu místu na celé Srí Lance. Úřady ale nyní, v čase hlavní turistické sezony doporučily návštěvníkům, aby se oblasti vyhlášené i pro své přírodní krásy vyhýbali. „Tohle není pro turisty ideální situace. Když jsme si večer vyšli, ulice byly prázdné," řekl agentuře Reuters jednapadesátiletý italský turista.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Barma se bouří. Nechce, aby soud OSN projednával obvinění z genocidy

12.12.2019 20:36 Mezinárodní soudní dvůr OSN by neměl dále projednávat obžalobu Barmy z genocidy etnika Rohingů.…

USA a Čína pohrozily KLDR. Jednání Rady bezpečnosti OSN bylo vyhrocené

12.12.2019 15:54 Aktualizováno Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru.…

Vězni svědomí. Zemanova oblíbená Čína postavila na násilném odebírání…

12.12.2019 12:14 Komunistická Čína nadále obchoduje s orgány politických a náboženských vězňů. China Tribunal,…

Po erupci sopky zůstala na ostrůvku mrtvá těla, odvoz bude nebezpečný

12.12.2019 09:19 Novozélandská policie se v pátek ráno pokusí z ostrůvku White Island odvézt těla obětí pondělní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama