Kde se Trump a Kim sejdou? KLDR má ráda vlakovou diplomacii

Soul - Vrcholná schůzka mezi USA a Severní Koreou se má podle jihokorejských zdrojů konat do konce května. O přesném místě rokování se zatím spekuluje. V úvahu připadají nejenom tradiční místa diplomatických setkání.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kim Čong-un
doporučujeme

V úvahu připadají i kreativnější možnosti, jak uvedl bývalý americký velvyslanec v Soulu Christopher Hill. Připomenul třeba americko-sovětský summit z roku 1989, který se konal na sovětské lodi zakotvené u Malty.

Známé jsou také vlakové výpravy někdejšího severokorejského vůdce Kim Ir-sena a jeho nástupce Kim Čong-ila, tedy dědečka a otce současné hlavy KLDR. Kim Ir-sen využíval vlaky k zahraničním cestám přes Čínu i Sovětský svaz, i když to znamenalo "přepřahat" podvozky.

Jeho nejdelší cesta po železnici se konala v roce 1984 a Kim při ní zavítal i do tehdejšího Československa. Vyjel přes Čínu do SSSR a odtud dále do Polska, Německé demokratické republiky, ČSSR, Maďarska, Jugoslávie, Bulharska i Rumunska. Domů se vrátil znovu přes SSSR.

Při cestě do Ruska v roce 2001 měl vlak Kim Čong-ila 22 vagonů a zajišťoval luxusní servis. Na naplánovaných zastávkách se doplňovaly zásoby humrů a vín značek Bordeaux a Beaujolais dopravených letecky z Paříže.

V dubnu 2010 pozorovatelé upozornili na vlak na čínské hranici a vyvodili z toho, že se Kim Čong-il vydává na předem neohlášenou návštěvu Číny. Ukázalo se však, že šlo o běžnou nákladní soupravu a že Kim zůstal v KLDR. Následujícího roku ale Kim podnikl cestu do Ruska za tehdejším prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Setkal se s ním v Ulan-Ude v sibiřském Burjatsku. Z Pchjongjangu urazil 4500 kilometrů. Kim Čong-un je u moci od otcovy smrti v roce 2011.

V roce 2011 KLDR oznámila, že Kim Čong-ila postihl infarkt, když byl ve svém opancéřovaném vlaku na pracovní cestě mimo Pchjongjang. Oficiální informaci o jeho úmrtí tehdy KLDR zpozdila o dva dny. Jižní Korea to ale vyvracela s tím, že v den, jejž KLDR uvádí jako den Kimova úmrtí, Kimův opancéřovaný vlak vůbec nevyjel, takže vysvětlení Severní Koreje není věrohodné.

Za datum Kimovy smrti se uvádí 17. prosinec 2011. Podle severokorejské agentury KCNA byla ten den silná sněhová bouře, ale náhle ustala, "nebe zrudlo" a ledy na známém jezeře zapraskaly tak silně, že to "otřáslo nebem i zemí".

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poprava se nekonala? Severokorejský vyjednavač je naživu, tvrdí poslanec

16.07.2019 14:49 Severokorejský vyjednávač v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchol, kterého nechal…

USA a Jižní Korea plánují obsadit KLDR? Pchjongjang vyvádí kvůli vojenským…

16.07.2019 14:26 Severní Korea varovala, že by mohla obnovit testy jaderných zbraní a raket dlouhého doletu, pokud…

Trump pobouřil celý svět, řízný vzkaz přišel i z Nového Zélandu

16.07.2019 13:30 Ke kritikům amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho výroky na adresu čtyř členek Sněmovny…

180 mrtvých, tisíce domů pod vodou. Monzunové povodně vtrhly i do…

16.07.2019 12:48 Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama