Potvrzeno: Tajemný vlak přivezl do Číny diktátora Kima, jednal o jaderném programu

Peking/Washington - Pondělní informace médií o první zahraniční cestě Kim Čong-una od jeho nástupu k moci dnes potvrdila agentura Nová Čína. Severokorejský diktátor během jednání s čísnkým prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu prohlásil, že jeho cílem je ukončení jaderného programu KLDR.

Kim Čong-un

Podle analytiků schůzka Kima se Siem potvrdila spojenectví Severní Koreje a Číny a posílila tím pozici KLDR před chystaným summitem s Trumpem s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Čína se zase ujistila, že nezůstane stranou nejnovějších diplomatických aktivit kolem KLDR, napsala agentura Reuters.

"Otázka denuklearizace Korejského poloostrova může být vyřešena, pokud Jižní Korea a Spojené státy odpoví na naše úsilí dobrou vůlí, vytvoří ovzduší míru a stability a přijmou progresivní, souběžná opatření k dosažení míru," řekl Kim na setkání se Si Ťin-pchingem.

Kimovi předchůdci ve funkci, jeho dědeček Kim Ir-sen a otec Kim Čong-il, v minulosti rovněž slibovali, že přestanou vyvíjet jaderné zbraně, ale tajně v nukleárních zbrojních programech pokračovali, což vyvrcholilo prvním severokorejským jaderným testem v roce 2006 za vlády Kim Čong-ila.

Při předchozích neúspěšných rozhovorech o denuklearizaci Korejského poloostrova Severní Korea uvedla, že by se mohla vzdát svého jaderného arzenálu, pokud USA stáhnou své vojáky z Jižní Koreje a odstraní takzvaný odstrašující jaderný deštník z Jižní Koreje a Japonska. USA mají od korejské války z let 1950-1953 na jihokorejském území rozmístěno 28.500 vojáků. Mnozí analytici jsou podle agentury Reuters přesvědčeni, že KLDR nadále zastává tento postoj, a pohlížejí velmi skepticky na to, že by se Kim vzdal jaderných zbraní, jež jeho rodina vyvíjí desítky let.

Čínská agentura napsala, že Kim byl v Číně od neděle do dneška (včetně dlouhé cesty vlakem) na neoficiální návštěvě na pozvání čínského prezidenta a doprovázela jej manželka.

Bílý dům uvedl, že Čína informovala prezidenta Trumpa o průběhu jednání. "Dostal jsem v úterý večer zprávu od prezidenta Si Ťin-pchinga, že jeho schůzka s Kim Čong-unem proběhla velmi dobře a že se Kim těší na setkání se mnou. Zatím, bohužel, musí být za každou cenu zachovány v platnosti maximální sankce a tlak," napsal Trump v reakci na twitteru. V druhém tweetu šéf Bílého domu konstatoval, že řadu let všichni tvrdili, že není naděje na denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově. Nyní je "velká šance", že Kim udělá, "co je dobré pro jeho národ a pro celé lidstvo", dodal.

Bílý dům předtím uvedl, že "USA zůstávají v kontaktu se spojenci Jižní Koreou a Japonskem". "Vidíme tento vývoj jako další důkaz, že naše kampaň nejvyššího tlaku vytváří příhodnou atmosféru pro dialog se Severní Koreou," uvedl v prohlášení Trumpův úřad s odkazem na loňské zpřísňování sankcí či vyhrocené slovní výměny mezi Trumpem a Kimem.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes summit KLDR-Čína označilo za důležitý krok k posílení pozitivních změn na Korejském poloostrově a zopakovalo, že podporuje řešení napětí na poloostrově "čistě diplomatickými prostředky". Mluvčí Kremlu dnes uvedl, že se v nejbližší době neplánuje schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s vůdcem KLDR Kimem.

Jižní Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

27.07.2021 11:40 Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury…

Tchajwanská prezidentka ocenila český dar vakcín své zemi

27.07.2021 08:10 Tchaj-wan a Česká republika jsou nejenom partneři v otázkách demokracie a svobody, ale jsou také…

Peking vyzval USA, aby Čínu nedémonizovaly

26.07.2021 17:15 Spojené státy musejí přestat Peking démonizovat a dělat z něj fiktivního nepřítele. U příležitosti…

Čína eviduje největší nárůst nakažených od konce ledna

26.07.2021 15:02 Čína za posledních 24 hodin zaznamenala 76 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní…

Nový Zéland přijme údajnou členku Islámského státu a její děti

26.07.2021 09:24 Nový Zéland souhlasil s repatriací údajné členky teroristické organizace Islámský stát (IS) a…

Macron a Suga se shodli na nutnosti spravedlivého sdílení vakcín

24.07.2021 10:59 Francouzský prezident Emmanuel Macron a japonský premiér Jošihide Suga se dnes vyslovili pro…

Čínský prezident po více než 30 letech navštívil Tibet

23.07.2021 20:05 Prezident Si Ťin-pching navštívil Tibet, a stal se tak prvním vůdcem Číny za poslední tři…

Čína začala proti Česku kromě propagandy užívat i dezinformace

23.07.2021 18:31 Čína v poslední době ve své informační strategii vůči České republice začala kromě pozitivní…

Nový Zéland pozastavuje cestovní bublinu s Austrálií kvůli situaci v Sydney

23.07.2021 09:59 Nový Zéland nejméně na osm týdnů zcela pozastaví takzvanou cestovní bublinu s Austrálií, která od…

Počty obětí další vlny koronaviru v jihovýchodní Asii stoupají

22.07.2021 12:50 Indonésie přeměnila prakticky celou svou produkci kyslíku jen na lékařské využití, aby splnila…

Související:

Právě se děje