Proč Nový Zéland nevyhostil ruské diplomaty? Premiérka nabízí jednoduchou odpověď

Wellington - Nový Zéland rozdíl od Austrálie a Kanady nevyhostil žádné ruské diplomaty a nepřipojil se tak k mezinárodní solidaritě s Velkou Británií, na jejímž území došlo k pokusu o vraždu ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Podle vyjádření britského deníku The Guardian se jedná o pseudopokus zachovat Novému Zélandu politickou neutralitu, ale podle novozélandské premiérky Jacindy Ardernové by takový krok pouze neměl smysl, neboť v řadách ruské diplomacie na území Nového Zélandu neoperují žádní agenti.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Mount Cook nebo Aoraki je s výškou 3754 m nejvyšší horou Nového Zélandu, autor: Mr. Tickle
doporučujeme

Její názor však úplně nesdílí bezpečnostní analytik Paul G. Duchnan, podle jehož názoru je rozhodnutí labouristické vlády Jacindy Ardernové z hlediska zahraniční politiky matoucí, neboť jedná v přímém rozporu se všemi klíčovými obchodními i bezpečnostními partnery země, což by výhledově do budoucna mohlo Nový Zéland ležící uprostřed oceánu dostat do izolace.

Nový Zéland se nemůže odvolávat ani to, že nic vzhledem ke své diametrální vzdálenosti od zbytku světa nic neví, neboť je členem sítě Five Stars pro sběr a sdílení informací, mezi nimiž je i Austrálie, Kanada, Velká Británie a USA, a tudíž by měl vědět, že jsou britské tajné služby jednotné v tom, že za útokem na Skripala stojí Rusko.

Za další zmínku stojí fakt, že je Nový Zéland liberální demokracií běžně spolupracující s EU a NATO a v zahraniční politice si obecně drží velmi dobrou pověst, a proto je divné, že odmítá vyhostit ruské diplomaty, kteří zcela vědomě a úmyslně narušili vnitřní bezpečnost Velké Británie.

Rozhodnutí učinila čerstvá premiérka Jacinda Ardenová, nejmladší předsedkyně vlády na světě, která deklarovala, že na území Nového Zélandu nejsou žádní ruští agenti, a tudíž není důvod někoho vyhošťovat.

Podle analytiků je však tento argument chabý, neboť ministerstvo zahraničí nemůže spolehlivě zaručit, že na území Nového Zélandu skutečně neoperují žádní ruští špióni, protože část z nich žije v utajení.

K vyhoštění ruských diplomatů se momentálně připojilo 26 zemí, včetně České republiky. Naopak sousední Rakousko tento krok odmítlo kvůli obavám z ohrožení vztahů s Ruskem. Pravděpodobnější příčinou ale bude spíš účast krajně pravicové FPÖ se vládě. K otázce vyhoštění ruských diplomatů je opatrné také Slovensko.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty proti rasismu zasáhly celý svět, rostou obavy z šíření koronaviru

02.06.2020 14:45 Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu dnes přišly v Sydney…

V Bangladéši zemřel s covidem-19 první barmský uprchlík

02.06.2020 11:49 Bangladéš dnes ohlásil první úmrtí v souvislosti s covidem-19 mezi barmskými Rohingy, kteří žijí v…

Správkyně Hongkongu obvinila cizí vlády z dvojího metru

02.06.2020 09:36 Hongkongská správkyně Carrie Lamová dnes obvinila Spojené státy i další země z "dvojího metru" ve…

Čína je na válečné stezce, tvrdí analytik. Navrhuje rázné řešení

02.06.2020 00:01 NÁZOR - Čínský prezident Si Ťin-pching je na válečné stezce, tvrdí Michael Rubin v komentáři pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy