Spor Ruska a USA? Ten pravý konflikt může mít Rusko s někým úplně jiným

Moskva/Peking - Dnes se hovoří především o možném vojenském konfliktu mezi USA a Ruskem, jejichž současné velmi chladné vztahy jsou přirovnávány k těm, jaké vládly během studené války. Historie studené války ale upozorňuje na často přehlížené napětí, které může i dnes opět propuknout a vést ke nečekanému konfliktu velmocí. Jedná se o případný spor mezi Ruskem a Čínou.

Těžba ropy

V době probíhající studené války měl být Sovětský svaz a komunistická Čína nejbližšími spojenci. Obě strany vyznávali stejnou ideologii , která byla v rozporu s vládnoucí ideologií USA. Právě jejich názorová blízkost z nich paradoxně dělala v určitých ohledech ještě nesmiřitelnější konkurenty, než jakou pro obě země představovaly USA.

Sověti, kteří jako jejich američtí protivníci věděli, že přímý konflikt by mohl vést k nukleární destrukci, zvolili taktiku nepřímých konfrontací, majících za cíl omezit vliv USA a zamezit národům přijmout za svoji kapitalistickou doktrínu. Čína nebyla s takovým přístupem spokojena. Zdál se jí příliš měkký a své „soudruhy“ nazvala „revizionistickými zrádci".

Rozkol vedl k mocenskému zápasu o vliv na různé komunistické buňky po celém světě. Začaly též válečné operace malého rozsahu týkající se především pohraničních území, např. boje o ostrov Damanskij na Ussuri a u jezera Žalanaškol v Kazachstánu. V duchu hesla „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ začala Čína v některých oblastech se přidávat na stranu USA v jejich boji proti SSSR – např. též podporovala rebely bojují proti sovětské okupace v Afghánistánu. Na druhou stranu, SSSR se dokázala v některých bodech spojit s USA proti Číně, např. co se týče čínského nukleárního programu.

Po rozpadu SSSR se zdálo, že spory mezi Ruskem a Čínou budou ještě vyhrocenější, vzhledem k tomu, že Rusko se vzdalo komunismu a začalo se více přibližovat Západu, zatímco Čína přijala kapitalismus jen co se týče ekonomické, nikoliv ideové stránky věci. To se nicméně nestalo a vztahy obou zemí se začaly v porovnání se sovětskou dobou zlepšovat.

Hlavní sblížení nastalo po ruskému záboru Krymu v roce 2014, kdy se stalo terčem ostrých sankcí. Tvrdě zasažené Rusko se začalo pohlížet po novém ekonomickém partnerovi a Čína, symbolizující hospodářský zázrak, se stala přirozeně prvním možným kandidátem. Pro Rusko se jedná o velmi důležitého spojence jak z pozic geopolitických, protože Čína dokáže stát jako silný protipól proti USA, tak zvláště ekonomického, protože Čína je obrovským odběratelem pro ruské hospodářství centrálních komodit jako je ropa a plyn.

Zdroje konfliktu

Společné zájmy Ruska a Číny se však mohou stát zárodkem budoucího konfliktu. Obě země chtějí být hegemony v oblasti Střední Asie. Rusko zde uplatňuje především svou „hard power“, spočívající v zakládání a spravování vojenských základen, obchodu se zbraněmi a společnými protiteroristickými operacemi. Čína naopak se soustředí na svoji obvyklou „soft power“ taktiku spočívající v ekonomické diplomacii a masivních investicích.

Právě takřka neomezený kapitál čínského obra znervózňuje ruské představitele, podotýká server Market Mogul. Ačkoliv se Rusko orientuje ekonomicky spíše na bohatší Evropu, střední Asie stále představuje pro něj důležitý trh. Čínské investice typu plynovodu z Turkemistánu snižují energetickou dominaci Ruska v regionu a komplikují Ruskem iniciovaný projekt Eurasijského ekonomického svazu, majícího za cíl vytvořit jakousi středoasijskou verzi EU – společenství úzce integrovaných národů (Bělorusko, Rusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán), mezi nimiž by existoval volný pohyb osob, kapitálu a zboží.

Zatímco Rusko se snaží o vytvoření jednoho jím ovládaného uzavřeného trhu, Čína usiluje o propojení států střední Asie s jejím mamutím projektem tzv. Nové hedvábné stezky, známé jako „Jeden pás, jedna cesta“ (One Belt, One Road – OBOR), který by vedla k propojení různých trhů. Jedná se o zcela odlišné ekonomické představy.

Ty reflektují i celkově odlišné postoje obou zemí k dominantnímu světového řádu. Zatímco Rusko v poslední době aktivně vystupuje jako hlavní opoziční hlas, Čína se nepokouší o jeho zničení jako spíše jako o jeho přizpůsobení jejím zájmům – a i to by mohlo vést k potencionálnímu konfliktu, pokud by Čína vyhodnotila Rusko jako příliš velkého rebela a „škůdce“ narušujícího její představu světového řádu, zatímco Rusko by mohlo vnímat Čínu jako někoho, kdo až příliš zasahuje do jeho sféry zájmu a kdo není ochoten mu vykázat respekt, který si zaslouží.

Spor o dominanci v střední Asii může mít tak větší geopolitické důsledky než by se mohlo očekávat. Zatím nicméně situace vypadá stabilně. Rusko dokáže čelit postupujícímu čínskému vlivu v regionu díky kulturní a jazykové blízkosti, kterou země v tomto regionu k němu mají a prostřednictvím edukačních soustav si je dále k sobě připoutává.

Nicméně ekonomicky za Čínou značně zaostává (bilaterální obchod regionu s Čínou činil 30 miliard dolarů, zatímco s Ruskem jen 18,6 miliard dolarů) a středoasijské republiky se mohou rozhodnout se pragmaticky přimknout spíše k Číně než Rusku, načež by Rusko mohl reagovat podobným způsobem jako na Ukrajině – a je otázka, zda by v takovém případě Čína zůstala jen u sankcí či sáhla k jiným prostředkům. 

Témata: Čína | Rusko | Asie | ropa | EuroZprávy.cz

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení

15.08.2022 12:40 Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla dnes odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v…

Na Tchaj-wan dnes přiletěla pětičlenná delegace amerického Kongresu

14.08.2022 19:02 Aktualizováno Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během…

Obří exploze otřásla obchodním centrem v Jerevanu

14.08.2022 13:55 Obří exploze dnes otřásla obchodním centrem Surmalu v arménské metropoli Jerevan. Při výbuchu…

Počet obyvatel Hongkongu klesl nejvíce za 60 let

14.08.2022 08:33 Počet obyvatel Hongkongu se meziročně snížil o 1,6 procenta na přibližně 7,29 milionu, za poslední…

Šanghaj po několikaměsíční uzávěře od 1. září znovuotevře všechny školy

14.08.2022 08:02 Šanghaj po několikaměsíční uzávěře od 1. září znovuotevře všechny základní, střední a vysoké školy,…

Filipíny postihlo zemětřesení o síle 6,1 stupně

13.08.2022 10:15 Zemětřesení o síle 6,1 stupně dnes zasáhlo filipínskou oblast Mindanao. S odkazem na Evropské…

Tchajwanské ministerstvo je vděčné USA za udržování bezpečností a míru v…

13.08.2022 09:09 Tchajwanské ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo "upřímnou vděčnost" Spojeným státům za podniknutí…

Severní Korea zrušila povinné nošení roušek

13.08.2022 08:12 Severní Korea zrušila povinné nošení roušek a další protipandemická opatření, která zavedla v…

Indie je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu

12.08.2022 18:04 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

Související:

Právě se děje

reklama