Důkazy proti Asadovu režimu při plynovém útoku v Dúmě? Známá skupina Bellingcat předkládá své informace

Dúma - Svět netrpělivě očekává jaké budou další kroky amerického prezidenta v Sýrii. Stále není jasné zda, kdy a jak budou silné případné útoky proti Asadovu režimu. Server Bellingcat sdružující investigativní novináře se pustil do vyšetřování útoku v Dúmě a přináší rozsáhlou analýzu důkazů, které mají vést k odhalení viníka.

Chemické zbraně, ilustrační foto
doporučujeme

Podle zdrojů Bellingcatu byly 7. dubna nad místem chemického útoku viděny helikoptéry Mil-8 Asadova vojenského letectva. Z těch prý vládní režim často shazuje barely s chemikáliemi. Krátce po jejich přeletu byli ze dvou míst ve městě hlášeni první mrtví a ranění.

Lékař, který vystupuje pod pseudonymem Dr. Jamal Rafie, vypověděl „Rozhodně se nejednalo o čistý chlor. Spíše o nějaký nervový plyn jako sarin s příměsí chloru.“  Dr. Mohammed Kuttoub z Syrsko americké lékařské společnosti popsal stav zasažených: „Měl zpomalený srdeční tep, zpomalené dýchání, pěnu u nosu a úst, někteří měli popálenou rohovku.“ Celkem mělo zemřít 45 lidí a 500 dalších mělo být plynem zasaženo.

To, co podle Bellingcatu mluví především proti Asadovu režimu, je typ kontejneru ve kterém měl být plyn na Dúmu svržen. Podle odborníků se jedná o stejný typ tlakové nádrž, která byla použita při podobných útocích připisovaných režimu v minulosti. Podobné byly nalezeny po útocích v Aleppu v roce 2016 nebo letos po útoku Sarakíbu.

Navíc podle hlášení pozorovatelů opozice helikoptéry, kterým je připisován útok měly odstartovat ze základny Dumayr, kde prý má mít Asad zbytky zásob svých chemických zbraní. Podle Bellingcatu je tedy více než pravděpodobné že za chemickým útokem stojí právě Asadův režim.    

V samotné Dúmě nyní panuje klid. Den po útoku došlo mezi povstalci a ruskými vyjednavači k dohodě, a více než 8000 rebelů a 40000 příslušníků jejich rodin se stáhli k hranicím s Tureckem. Město plně ovládá armáda věrná Asadovi. Mezi opozičními aktivisty panují obavy, že všechny důkazy o údajném chemickém útoku budou zničeny.

Naopak na mezinárodní scéně napětí stoupá. Spojené státy spolu s Francií a Velkou Británií chystají proti Asadovi odvetnou akci. Rusko pak varuje, že na ni odpoví silou. Někteří odborníci považují krizi za nejhorší od 60. let a kubánské krize, kdy Sověti rozmístili na Kubě svoje rakety a světu hrozila 3. světová válka.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský prezident vyzval k solidaritě během pandemie covidu-19

22.09.2020 17:48 K solidaritě během pandemie covidu-19 dnes vyzval čínský prezident Si Ťin-pching v předem nahraném…

Žháři dostali v Pákistánu trest smrti. Zapálili továrnu plnou dělníků, 250…

22.09.2020 14:26 V Pákistánu byli dnes odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v…

Bývalý magnát nazval čínského prezidenta klaunem, dostal 18 let vězení

22.09.2020 11:17 K 18 letům vězení byl v Číně odsouzen někdejší vlivný realitní magnát Žen Č'-čchiang, který…

Čína terčem posměchu. Vojenské PR video využilo záběry z hollywoodských…

22.09.2020 08:23 Vlnu posměchu si vysloužilo čínské vojenské propagandistické video, ve kterém se objevily záběry z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama