Prezidentské volby v Ázerbájdžánu byly nesvobodné a netransparentní, říká OBSE

Baku - Volby nového ázerbájdžánského prezidenta poznamenala absence skutečné soutěže, odehrály se v ovzduší omezených práv a svobod. Píše se to ve zprávě skupiny pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vydaná dnes v Baku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilham Alijev
doporučujeme

Vítězem středečních voleb se stal podle očekávání dosavadní autoritářský vládce Ázerbájdžánu Ilham Alijev, který podle volební komise dostal přes 86 procent hlasů.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí při dnešním přijetí pozorovatelů OBSE a Parlamentního shromáždění Rady Evropy vyjádřilo rozhodný protest a odmítlo jejich zprávu jako "nespravedlivou a neobjektivní", uvedl mluvčí ministerstva.

"Volby v Ázerbájdžánu se konaly v restriktivním politickém ovzduší a pod tíhou zákonů, které omezují základní práva s svobody, jež jsou podmínkou skutečně demokratického hlasování," uvádí se ve zprávě pozorovatelů. V podmínkách absence plurality, včetně mediální, tak volby nezajišťovaly skutečnou svobodu.

Podle OBSE volby doprovázelo rozsáhlé porušování předepsaných volebních procedur, nedostatek transparentnosti a další prohřešky včetně hlasovacích podvodů. "Více než polovina sčítacích komisí byla hodnocena negativně, z velké části kvůli záměrným falzifikacím a očividnému ignorování pravidel," konstatuje zpráva.

Své dobrozdání dnes zveřejnili i pozorovatelé z Ruska a dalších postsovětských států blízkých Moskvě. Podle jejich zjištění byly volby v Ázerbájdžánu svobodné a transparentní.

Ilham Alijev, který v roce 2003 nahradil v čele této bohaté zakavkazské země svého otce Hejdara, byl ve volbách do nejvyšší funkce zvolen počtvrté. Opoziční strany hlasování bojkotovaly a obviňovaly režim z potlačování politických práv a občanských svobod.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína eviduje 16 nových případů covidu-19

01.06.2020 08:37 Úřady v Číně v neděli zaznamenaly 16 případů onemocnění covid-19. Podle agentury Reuters je to…

Odkud se vzal koronavirus? Komunisté v Číně šíří novou propagandu

31.05.2020 21:48 Aktualizováno Život v jedenáctimilionovém městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej se po uvolnění…

Proč to vypadá, že Číňané snědí cokoli?

31.05.2020 20:11 Aktualizováno Můj otec rád vyprávěl jeden vtip o kantonské kuchyni, píše reportérka listu South China Morning…

Indie opět hlásí rekordní přírůstek nakažených, vláda přesto zmírňuje…

31.05.2020 09:16 Indie třetí den po sobě zaznamenala rekordní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy