Požár u Sydney se uklidnil, jeho původ je "vysoce podezřelý"

Sydney - Úřady australského státu Nový Jižní Wales naznačily, že požár, který na jihu Sydney o víkendu zasáhl plochu o 2500 hektarech, mohl být úmyslně založen. Komisař hasičského sboru Shane Fitzsimmons jej označil za "vysoce podezřelý". S živlem mezitím hasiči úspěšně bojují, na jihovýchodě Austrálie ale bude pokračovat nezvykle horký podzim, píše australský web news.com.au.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Na předměstí Sydney byly dnes v terénu stále stovky hasičů, hrozba už ale do velké míry pominula, čemuž napomohlo uklidnění větru, který oproti neděli zeslábl přibližně na poloviční rychlost. "Je absolutní zázrak, že nedošlo k žádnému úmrtí a téměř žádným majetkovým ztrátám díky srdnatému úsilí a nasazení našich záchranářských složek," citovala agentura AFP prozatímního australského ministra pro záchranářské operace Marka Speakmana.

Policie Nového Jižního Walesu nyní sestavila tým vyšetřovatelů, kteří mají určit, za jakých okolností požár v sobotu odpoledne vypukl. "Jakým právem si někdo dovoluje - pakliže se záměrně účastní zakládání požárů - ohrožovat naše hasiče a vystavovat všechny tyto komunity nebezpečí," řekl komisař Fitzsimmons s tím, že záležitost bude důkladně vyšetřena.

"Ačkoli hrozba polevila, stále se jedná o poměrně nebezpečné dějiště požáru. Žádáme lidi, aby zůstali ostražití," dodal Fitzsimmons. Podle jeho náměstka Roba Rogerse by i nadále mohly představovat komplikaci vysoké teploty.

Letošní podzim je zatím v Austrálii mimořádně teplý a v Sydney mají tento týden maxima dosahovat 28 stupňů Celsia, tedy hodnoty o devět stupňů nad sezonním průměrem. V Brisbane se v příštích dnech očekávají teploty i nad 30 stupňů.

"Ty statistiky jsou opravdu pozoruhodné," řekl meteorolog televize Sky News Tom Saunders. "Navíc panuje mimořádné sucho; u meteorologické stanice v Sydney zatím tento měsíc nespadl žádný déšť a to už se za první polovinu dubna nestalo více než 100 let," vysvětlil.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus už řádí po celé Číně, platí nejvyšší stav pohotovosti

25.01.2020 23:50 Aktualizováno V Číně se podle posledních oficiálních údajů novým koronavirem nakazilo už 1372 lidí, 41 jich…

Mela u čínské ambasády v Praze. Lidé házeli přes plot deštníky a krysy

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Asi 15 lidí dnes přišlo demonstrovat k čínskému velvyslanectví v Praze proti režimu v této zemi. Na…

Uprchlický tábor Al-Húl je peklo. Syrští Kurdové z něj odvezli 21 sirotků

25.01.2020 21:30 Aktualizováno Kurdské úřady, které odpovídají za uprchlické tábory v severní Sýrii, dnes převezly 21 sirotků z…

Lovci mešit v akci. Sčítači mají herkulovský úkol, nasadili i drony

25.01.2020 15:18 Aktualizováno Zatímco páteční modlitba pomalu končí, věřící pozorují Fakhryho Affana, jak řídí nad jejich hlavami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama