Čína má veliké obavy: Vydá se teď Severní Korea vlastní cestou bez "požehnání" Pekingu?

Peking - S blížícími se summity mezi KLDR a Jižní Koreou a Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, roste v Pekingu nervozita. Vládne zde obava, že by se Severní Korea mohla vydat vlastní cestou bez "požehnání" Pekingu.

Přidejte svůj názor

Kim Čong-un
doporučujeme

Přestože přátelství obou zemí, jak to jejich představitelé často zdůrazňují, je zpečetěno krví vojáků padlích v korejské válce (1950-1953), poslední dobou mezi Pekingem a Pchjongjangem vládne nevyslovené napětí, píše CNN. I přes rétorickou rovnost, je KLDR na Číně naprosto ekonomicky a politicky závislá a vždy hrála roli menšího bratra.

Nyní se Čína obává, že tuto pozici ztratí. KLDR by po zlepšení vztahů se svými rivaly na jihu a USA mohla být na Pekingu daleko méně závislá. Paradoxně byl to právě Peking, který zavedením a dodržováním sankcí proti KLDR, Pchjongjang donutil posadit se k jednacímu stolu.    

„Je zde obrovské znepokojení, že by se KLDR mohla stát americkým spojencem, nebo alespoň by USA mohli tolerovat jeho jaderný arzenál a KLDR by se pro ně stala tolerovatelnou zemí, se kterou by mohla mít normální vztahy,“ tvrdí Tong Čao, bezpečnostní expert univerzity v Pekingu, „Některé obavy jsou tak extrémní, že jsou téměř konspiračními teoriemi. Odráží se v nich hluboká nedůvěra nejen k USA, ale i ke KLDR.“

Po 50 let byl vztah obou zemí více než přátelský. Čína byla pro KLDR nejen garantem její bezpečnosti a hlavním hospodářským partnerem. 90% severokorejského importu a exportu je z Číny. Nikdy však nepodporovala vývoj severokorejské atomové bomby. Paradoxně to byla Čína, kdo ho uspíšil.

V 90. letech, když celou Asii zasáhla neúroda, KLDR byla plně závislá na čínských dodávkách potravin. Když Peking tyto dodávky omezil, vypukl v Severní Koreji hladomor. Tehdy ještě vládnoucí Kim Čong-il rozhodl, že se KLDR mocensky vydá vlastní nezávislou cestou. Tou pro něj byl vývoj atomové zbraně. S ní se mohl stát zcela nezávislý na Pekingu.

„Peking vždy chtěl mít s KLDR normální vztahy. Čína nemá se Severní Koreou, až na nukleární zbraně, žádné spory,“ upozorňuje Čao, „Jakmile KLDR vyvinula atomové zbraně, Čína se připojila se sankcemi k mezinárodnímu společenství. To Pchjongjang mimořádně zasáhlo.“ I přesto že, při březnové návštěvě Pekingu se Kim Čong-un tvářil jako největší čínský spojenec a prezident Si Ťin-pching jej zahrnul nejvyššími poctami, je jasné, že vztahy jsou poznamenány nedůvěrou.   

„Číně se nelíbí současný stav, kdy jsou Spojené státy prostředníkem v jednání mezi oběma korejským státy,“ varuje jihokorejský expert Duyeon Kim, „Čína tím ztrácí respekt jako lokální velmoc a neslouží to jejím zájmům.“  Co by mohla Čína udělat, aby jednání přerušila? Není toho prý moc. Mohla by zrušit sankce a obnovit obchod s KLDR. Je zde však otázka, zda Kim chce být skutečně vázán jen na jednu mocnost. Jak mu Peking předvedl, nemusí se mu to vyplácet, uzavírá CNN.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Kábulem otřásla mohutná exploze. Bomba vybuchla u univerzity, osm mrtvých

19.07.2019 09:59 Mohutný výbuch bomby poblíž vstupu do kampusu univerzity v Kábulu dnes zabil osm osob a 33 dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama