Hledali trosky MH370, na mořském dně učinili úžasný objev

Sydney - Svět s napětím sleduje misi amerických pátračů, kteří se snaží na širém moři nalézt vrak již čtyři roky ztraceného malajského letadla. Po letu MH370 sice zatím stále nejsou žádné hmatatelné stopy, výzkumníci ale učinili jiné a též velmi zajímavé objevy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

vraky lodí

Vědci totiž nalezli vraky dvou lodí z 19. století. Ty převážely uhlí a pravděpodobným důvodem potopení byla exploze. Lodě se nacházejí asi dva a půl tisíce kilometrů od severoaustralských břehů. Oba vraky leží na oceánském dně ve zhruba čtyř kilometrové hloubce.

„Obě lodě jsou z 19. století a obě převážely uhlí. Jedna je železná a druhá dřevěná.“ řekl pro news.com.au kurátor přírodovědného muzea Ross Anderson. Podle vědců byly obě lodě nalezeny již v roce 2015, objev byl ale zveřejněn až teď po detailním prozkoumání vraků.

Na lodích bylo přibližně 15 až 30 lidí. Vědci si nejsou přesně jisti o které lodě se jedná, na základě archivních průzkumů ale odhadují že dřevěná loď by mohla být plavidlo s názvem W. Gordon. To zmizelo v roce 1876 při cestě ze Skotska do Austrálie. Mohlo by se také jednat o loď Magdala, jenž se potopila během plavby z Walesu do Indonésie.

„Ona železná loď je buď Kooringa (potopená 1894), Lake Ontario (1897) nebo West Ridge (1883). Na základě listiných dokumentů se ale zdá, že se jedná o West Ridge.“ tvrdí Anderson.

Z lodí se zachovaly především jejich kovové části a také kotvy. Na mořském dně také stále leží značná část uhlí z jejich nákladu. Vědci také objevili zvláštní kovovou schránku velkých rozměrů u níž doufali, že by mohlo jít o pokladnici. Byla to ale nádrž na pitnou vodu.

Lodě prý s největší pravděpodobností poslala ke dnu exploze naloženého uhlí. „Ano, muselo jít o nějakou takovou katastrofu. Při přepravování uhlí v 19. století se to dělo běžně.“ říká k příčinám potopení Ross Anderson.  

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lék na cukrovku? Možná ho máme už přes 100 let, jen jsme si toho nevšimli

20.10.2018 21:50 Aktualizováno I když je to vice než 100 let co byla vakcína Calmette-Guerin (taky známý pod zkratkou BCG)…

Kde vypuknou války o vodu? Svět se řítí do katastrofy, spočítal algoritmus

20.10.2018 19:50 Aktualizováno Vědci se za pomocí navrženého algoritmu pokusili zmapovat, které světové oblasti jsou nejvíce…

Paměť o nás prozrazuje víc, než si myslíme

20.10.2018 16:04 Aktualizováno Často si jsme jisti tím, na co si vzpomínáme, ale paměť není vždy docela důvěryhodná. Vědci…

Droga hipíků je zpět: Co může LSD vyléčit? Začínají nové pokusy

20.10.2018 09:26 Droga LSD, těsně spojená s hnutím hippies, si znovu pomalu nalézá svou cestu v lékařském výzkumu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama