Hledali trosky MH370, na mořském dně učinili úžasný objev

Sydney - Svět s napětím sleduje misi amerických pátračů, kteří se snaží na širém moři nalézt vrak již čtyři roky ztraceného malajského letadla. Po letu MH370 sice zatím stále nejsou žádné hmatatelné stopy, výzkumníci ale učinili jiné a též velmi zajímavé objevy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

vraky lodí
doporučujeme

Vědci totiž nalezli vraky dvou lodí z 19. století. Ty převážely uhlí a pravděpodobným důvodem potopení byla exploze. Lodě se nacházejí asi dva a půl tisíce kilometrů od severoaustralských břehů. Oba vraky leží na oceánském dně ve zhruba čtyř kilometrové hloubce.

„Obě lodě jsou z 19. století a obě převážely uhlí. Jedna je železná a druhá dřevěná.“ řekl pro news.com.au kurátor přírodovědného muzea Ross Anderson. Podle vědců byly obě lodě nalezeny již v roce 2015, objev byl ale zveřejněn až teď po detailním prozkoumání vraků.

Na lodích bylo přibližně 15 až 30 lidí. Vědci si nejsou přesně jisti o které lodě se jedná, na základě archivních průzkumů ale odhadují že dřevěná loď by mohla být plavidlo s názvem W. Gordon. To zmizelo v roce 1876 při cestě ze Skotska do Austrálie. Mohlo by se také jednat o loď Magdala, jenž se potopila během plavby z Walesu do Indonésie.

„Ona železná loď je buď Kooringa (potopená 1894), Lake Ontario (1897) nebo West Ridge (1883). Na základě listiných dokumentů se ale zdá, že se jedná o West Ridge.“ tvrdí Anderson.

Z lodí se zachovaly především jejich kovové části a také kotvy. Na mořském dně také stále leží značná část uhlí z jejich nákladu. Vědci také objevili zvláštní kovovou schránku velkých rozměrů u níž doufali, že by mohlo jít o pokladnici. Byla to ale nádrž na pitnou vodu.

Lodě prý s největší pravděpodobností poslala ke dnu exploze naloženého uhlí. „Ano, muselo jít o nějakou takovou katastrofu. Při přepravování uhlí v 19. století se to dělo běžně.“ říká k příčinám potopení Ross Anderson.  

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mít dvojče-bratra je pro dívky špatné? Nová studie vyvolala poprask

22.03.2019 09:59 Pokud má dívka bratra-dvojče, poškozuje to nejen její školní výsledky a budoucí pracovní pozici,…

Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

22.03.2019 09:28 Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly…

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, může pomoci v boji s nemocemi

21.03.2019 19:52 Aktualizováno Čeští vědci vytvořili umělý přepínač DNA, který by do budoucna mohl pomoci třeba v boji s nemocemi.…

Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

21.03.2019 17:39 V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama