Odvrácení globální katastrofy či dalšího hladomoru? Proč je Kim Čong-un najednou jiný?

Pchjongjang - Co se vlastně stalo, že je vůdce jednoho z nejtotalitnějších a z hlediska globální bezpečnosti nejobávanějších režimů na světě Kim Čong-un, náhle přístupný dialogu, jehož vyvrcholením byl dokonce i slib jaderného odzbrojení? Britská rozhlasová stanice BBC se proto rozhodla podrobněji zanalyzovat Kim Čong-unovu osobnost.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Kim Čong-un

V prvé řadě je třeba připomenout, že se Kim Čong-un dostal do vedení Severní Koreje poměrně rychle, a to pouze s malými politickými a vojenskými zkušenostmi. Jeho předchůdce Kim Čong-il, který jej měl na toto připravit, totiž předčasně zemřel v prosinci 2011.

Čtrnáct dní po otcově smrti se mladý Kim Čong-un stal nejvyšším vůdcem Korejské lidově demokratické republiky, strany, státu i armády. Ihned poté se zavázal k rozvoji severokorejského jaderného programu a provedení čtyř jaderných testů.

Za dobu své politické kariéry stihl Kim Čong-un také popravit svého strýce. Podle informací tak měl učinit za pomocí vyhladovělých psů, čímž pouze potvrdil svojí krutost, a čímž si měl také upevnit autoritu u svých pobočníků.

Morning Star King

Kim Čong-un, nejmladší syn bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila a jeho třetí manželky Ko Jong-hui, se narodil v roce 1984 v Pchjongjangu. Zpočátku se jevilo jako naprosto nemyslitelné, aby se stal nástupcem svého otce. Podle analytiků jím měl být jeden z jeho starších bratrů Kim Čong-nam, nebo Kim Čong-čol.

Kim Čong-nam však v roce 2001 způsobil skandál, když jej na tokijském letišti zadrželi se dvěma ženami a s dítětem, jež vydával za svého syna. Japonské úřady jej pak následně deportovaly, což vyloučilo variantu, že by se Kim Jong-nam mohl stát příštím severokorejským vůdcem.

Nezpůsobilým řádně vykonávat funkci severokorejského vůdce se stal také Kimův prostřední bratr Kim Čong-čol. Zbýval tedy už jenom nejmladší, a to právě Kim Čong-un.

Ostatně proč by se zrovna on nehodil na tuto funkci? Za svého života navštěvoval mezinárodní školu ve Švýcarsku. Hovoří plynně německy a dorozumí se anglicky i francouzsky. Fakt, že se o něj staral zaměstnanec severokorejského konzulátu, by z něj mohl udělat i dobrého diplomata. 

Po návratu do Pchjongjangu začal Kim studovat také vojenskou školu. Jeho matka, nejmilovanější Kim Čong-ilova manželka, mu podle informací říkala "Morning Star King". Vzhledem k tomu, že Kim Čong-il viděl ve svém nejmladším synovi svého jediného nástupce, začal jej na jeho novou roli připravovat. Ještě před otcovou smrtí navštívil Kim Čong-un se svým otcem Čínu.

Armáda na prvním místě

Pří příležitosti svého jmenování do čela Severní Koreje a při příležitosti 100. výročí narozenin zakladatele režimu Kim Ir-sena 15. dubna 2012 slíbil Kim Čong-un, že bude pokračovat v dosavadní politice svých předchůdců, a že bude většina veřejných financí soustředěná do obrany země před vnějším nepřítelem.

Pod Kimovým vedením došlo k rozvoji severokorejského jaderného programu a raketového programu. Došlo k realizaci čtyř jaderných testů z šesti. Podle Pchjongjangu došlo také k otestování miniaturizované termonukleární zbraně. 

Nově otestovaný jaderný a raketový program se však začal stávat stále větším nebezpečím jak pro USA, tak pro světovou bezpečnost, přičemž americký prezident Donald Trump začal tlačit na posílení sankcí OSN vůči KLDR.

Nicméně odpovědi na otázku, proč začal Kim Čong-un najednou couvat, zůstávají nejasné, a objevují se nové a nové verze. Jednou z nich jsou obavy o oslabování už tak zdecimované ekonomiky, které by mohlo přinést další vlnu hladomoru. Druhou Kimův smysl pro diplomacii a vyjednávání a třetí globálně sdílené obavy z použití jaderných zbraní, které by mohlo skončit jednou z největších katastrof v dějinách lidstva.

Se zničujícími účinky jaderných zbraní se svět ostatně setkal už při atomovém útoku na Hirošimu a Nagasaki na samém sklonku 2. světové války. 

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán vyhazuje volební místnosti do vzduchu. Mnoho mrtvých a zraněných

20.10.2018 16:01 Aktualizováno Nejméně 15 lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno, když se dnes odpoledne na severu…

Volby v Afghánistánu provází chaos. Hlasování prodlouženo do neděle,…

20.10.2018 15:32 Aktualizováno Zavírání volebních místností při afghánských parlamentních volbách bylo dnes stejně chaotické jako…

Australská vláda ztratila těsnou parlamentní většinu, liberál utrpěl…

20.10.2018 15:11 Australská středopravá vláda ztratila v dnešních doplňovacích volbách dosavadní těsnou většinu v…

Na Tchaj-wanu se demonstrovalo proti Číně. Aliance žádá referendum o…

20.10.2018 12:04 V tchajwanské metropoli Tchaj-pej dnes několik tisíc lidí demonstrovalo proti tlaku Pekingu a s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama