Bouřlivé mocenské boje v Číně? Expertka poukázala na překvapivé souvislosti

NÁZOR - Zahraniční vztahy nadále rapidně stoupají na žebříčku politické agendy v Číně, konstatuje Zoe Leungová v komentáři pro server National Interest. Mezinárodněpolitická analytička z think tanku EastWest Institute poukazuje, že právě stabilní vnější prostředí je klíčem pro růst čínské ekonomiky i domácí stabilitu.

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Nezvyklá povýšení

Rostoucí tense mezi Čínou na vzestupu a jejími sousedy i Spojenými státy zvyšují sázky, které je Peking ochoten podstoupit při hájení svých stanovisek na mezinárodní scéně za pomoci ekonomických, politických a vojenských prostředků, soudí odbornice. Dodává, že v tomto ohledu bylo nedávné nezvyklé mocenské povýšení některých kariérních diplomatů významným krokem, který má usměrnit rozhodovací procesy v čínské zahraniční politice a upevnit světové vůdčí postavení Pekingu.

"Uvedené kroky představují masivní posílení pevné, ústřední role Komunistické strany Číny v utváření a realizaci zahraniční politiky," deklaruje Leungová. Připomíná, že během 19. sjezdu strany loni v říjnu byl do pětadvacetičlenného politbyra, vrcholného mocenského orgánu, dosazen přední čínský kariérní diplomat, člen státní rady Jang Ťie-čch', přičemž rozhodnutí bylo přijato se zdviženým obočím, jelikož Jang v komplikované čínské mocenské hierarchii přeskočil například místopředsedy parlamentu a Ústřední vojenské komise.   

Jang momentálně působí jako generální tajemník a ředitel kanceláře Ústřední komise pro zahraniční záležitosti, což je nadvládní stranický orgán koordinující zahraniční politiku generálního tajemník Komunistické strany Číny a prezidenta Si Ťin-pchinga, poukazuje analytička. Doplňuje, že k velkému překvapení se Jang následně nedočkal dalšího povýšení ani vládní funkce na březnovém každoročním zasedání čínských nejvyšší legislativních a poradních orgánů, což je nezvyklé již kvůli tomu, že Jang se stal členem politbyra v pokročilém věku 67 let.

Jang tak v poslední době navštívil Soul a Nové Dillí pouze v pozici zvláštního představitele prezidenta Si Ťin-pchinga, bez státní funkce, připomíná Leungová. Fakt, že Jang nedrží státní funkci, v kombinaci s jeho stávajícím postavením podle jejího názoru naznačuje možnou snahu o konsolidaci čínského zahraničněpolitického aparátu pod Jangovou taktovkou v rámci širší institucionální reformy jeho diplomatické role.  

"Jang je typickým příkladem čínského diplomatického pracovníka v moderní (čínské) historii," pokračuje expertka. Vysvětluje, že jako mladý diplomat působil coby tlumočník při jednání Teng Siao-pchinga s Georgem H. W. Bushem, již na úvod své kariéry se seznámil s vysokou diplomacií, jelikož se stal nejen nejmladším náměstkem ministra zahraničí i čínským velvyslancem v USA, navíc reprezentuje generační změnu v čínské zahraniční politice, jelikož byl prvním ministrem zahraničí, který se narodil až po vzniku Čínské lidové republiky.

Význam Janga pro čínskou diplomacii nespočívá jen v jeho osobním úspěchu, ale také v jeho měkkém přístupu, který doplňuje tvrdý styl vlády Si Ťin-pchinga, především za situace, kdy se zdá, že Čína se pokouší nastavit křehkou rovnováhu mezi obranou svých zájmů a minimalizací rizika konfliktu, uvádí analytička. Podotýká, že v Číně je Jang považován za předního experta na USA, jelikož jeho kariéru lemují nejdůležitější události moderních americko-čínských vztahů. Také fráze "nový typ velmocenských vztahů", který čínská inteligence s oblibou užívá k popisu americko-čínských vztahů, je spojována s Jangem, podotýká Leungová.

Strategická rivalita se stává normou

Další nezvyklé povýšení se týkalo ministra zahraničí Wanga I, který nahradil v pozici člena státní rady zodpovědného za zahraničněpolitické otázky právě Janga, uvádí odbornice. Domnívá se, že obsazení tohoto postu druhým nejvýše postaveným čínským diplomatem dále usměrňují koordinaci a realizaci čínské zahraniční politiky, jelikož ministerstvo zahraničí v Číně hraje tradičně malou roli.  

Wang je znám svým sebevědomím a charismatem při řešení horkých regionálních problémů a silnou veřejnou obhajobou Čínských zájmů, připomíná Leungová. Dodává, že velkou podporu v Číně sklidil jeho návrh na zažehnání korejské krize, navíc se Wang- expert na Japonsko a někdejší čínský velvyslanec v Tokiu - jako první vysoký čínský představitel po osmi letech nedávno setkal se svým japonským protějškem Taro Konoem.

"Posilování čínského diplomatického profilu povyšováním hvězdných, zkušených kariérních diplomatů koresponduje s vizí prezidenta Si Ťin-pchinga o konsolidaci tvorby zahraniční politiky v rámci nejvyšších pater Komunistické strany Číny," píše analytička. Poukazuje, že do funkce viceprezidenta se také slavnostně vrátil Wang Čchi-šan, oblíbenec Si Ťin-pchinga, do jehož portfolia budou spadat i americko-čínské vztahy, což je dalším důkazem o stále silnější roli prezidenta při obsazování důležitých mocenských postů.

Povýšení Wang Čchi-šana, Jang Ťie-čch'a a Wanga I naznačuje záměr Si Ťin-pchinga sjednotit a centralizovat diplomatické pravomoci, které náleží stranickému ústřednímu výboru, domnívá se odbornice. Očekává, že uvedená trojice bude úzce spolupracovat s prezidentem a bude realizovat politiku v souladu s jeho domácí ideologií a sliby, a to v době, kdy se americko-čínské ekonomické spory a strategická rivalita stávají novou normou.

Omikron trhá evropské rekordy. Francie hlásí půl milionu nakažených za den

25.01.2022 22:02 Ve Francii za poslední den přibylo rekordních více než půl milionu lidí s potvrzenou nákazou…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Počet nově nakažených je rekordní, přibylo skoro 40.000 případů

26.01.2022 07:58 Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku překonal v úterý podruhé v řadě rekord. Nově…

Omikron už prakticky vytlačil deltu z Česka. Objevila se další podvarianta

24.01.2022 22:01 Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků. Nová s…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

V Koreji za den přibylo 13.000 nakažených, země mění pravidla karantény

26.01.2022 08:20 Jižní Korea zaznamenala za uplynulý den přes 13.000 nových nákaz covidem-19, což je téměř…

Japonsko má za den poprvé přes 60.000 nakažených

25.01.2022 12:26 Denní přírůstek lidí nakažených koronavirem v Japonsku poprvé překonal hranici 60.000. Informovala…

Jižní Korea kvůli omikronu rozšíří rychlé testování a zkrátí karanténu

24.01.2022 10:12 Jižní Korea rozšíří rychlé testování a zkrátí karanténu v reakci na rychlejší nárůst počtu…

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

23.01.2022 21:12 Tchaj-wan dnes ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla…

Organizátoři olympiády v Pekingu odhalili 72 případů koronaviru u personálu

23.01.2022 16:11 Organizátoři zimních olympijských her v Pekingu dnes oznámili, že odhalili nákazu koronavirem u 72…

Novozélandská premiérka Ardernová zrušila svatbu kvůli novým opatřením

23.01.2022 08:15 Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová zrušila svou svatbu, protože její vláda dnes oznámila…

Tokio má čtvrtý den po sobě nejvyšší denní přírůstek covidu-19

22.01.2022 10:02 V Tokiu přibylo za minulý den 11.227 nových případů covidu-19. Japonská metropole tak zaznamenala…

Hlavním problémem Tongy po výbuchu sopky je nedostatek pitné vody

22.01.2022 09:30 Úřady tichomořského souostroví Tonga poničeného výbuchem sopky, začnou stěhovat lidi z menších…

Část Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně

21.01.2022 21:57 Zemětřesení o síle 6,6 stupně zasáhlo dnes večer SEČ (v sobotu ráno místního času) jihozápad…

Olympijský výbor věří, že udělal maximum, přesto se dají čekat pozitivní…

21.01.2022 16:21 V nejhorší možné situaci ohledně šíření koronaviru v Česku budou sportovci příští týden vyrážet na…

Související:

Právě se děje

reklama