Schůzka s Trumpem nebude? Kim prý nechce dopadnout jako Kaddáfí

Soul - Jaký bude další vývoj na Korejském poloostrově? Optimismus posledních týdnů vystřídala nejistota poté, co začal severokorejský diktátor Kim Čong-un zpochybňovat blížící se schůzku mezi ním a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Kim Čong-un

Zdá se, jako kdyby se pozice USA a KLDR rozcházely v tom nejklíčovějším bodě plánované dohody – denuklearizaci Severní Koreje. Američané již několikrát prohlásili, že tato podmínka je pro ně zásadní a tak říkajíc přes ní nejede vlak.

Důležitý bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton nedávno v rozhovoru pro televizi Fox prohlásil, že pod pojmem denuklearizace si představuje, že se KLDR vzdá všech nukleárních zbraní, paliva a balistických raket a nikdy se nevrátí k jejich vývoji.

V diplomatických kruzích se tomu říká tzv. "libyjský model", protože podobné dohody bylo dosaženo mezi světovými mocnostmi a Lybií v letech 2003 a 2004. A v tom právě spočívá ona potíž. KLDR v žádném případě nechce kráčet ve stopách Libye, která se nakonec propadla do krvavé občanské války.

Představitelé KLDR se aplikováním libyjského modelu na svůj stát cítí uraženi. Tvrdí, že obě situace jsou naprosto odlišné. Lybie byla v době uzavření dohody teprve na začátku jaderného vývoje, zatímco Severní Korea je, slovy svých představitelů "plnohodnotná jaderná mocnost".


Severokorejským vládnoucím elitám se nezamlouvá představa, že jejich zemi čeká osud Libye a Iráku a že by Kim Čong-un měl dopadnout jako Muammar Kaddáfí. Je to tak jeden z důvodů, proč vůdci KLDR tolik lpí na svém jaderném programu.

Opakování libyjského scénáře na Korejském poloostrově ale není ani v zájmu západních mocností. Již v roce 2016 konstatovala komise britského parlamentu, že změna režimu v Libyi měla za důsledek "humanitární katastrofu, migrační vlnu, vzestup ISIS a rozsáhlé porušování lidských práv v regionu".

I pokud se červnová schůzka Trump – Kim uskuteční, čeká všechny zainteresované ještě dlouhý kolotoč jednání. Na jejich konci musí být dohoda, která bude akceptovatelná pro obě strany a která bude Korejskému poloostrovu slibovat dlouhodobé řešení.

Server National Interest píše, že denuklearizace KLDR je velice důležitý cíl, kterého by mělo být dosaženo. Na druhou stranu je ale mnohem důležitější, aby na Korejském poloostrově nevypukla ničivá válka. Čili je důležité aby USA tlačily na jaderné odzbrojení, nikoliv však za každou cenu.  

NÁZOR: Důvod ke znepokojení? Vojenský historik popsal novou zbraň KLDR

23.10.2021 00:01 Severní Korea otestovala z ponorky odpalovanou balistickou raketu, čímž se tato izolovaná země o…

NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

22.10.2021 22:03 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod…

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

22.10.2021 17:12 Aktualizováno Čína před návštěvou tchajwanského šéfa diplomacie v České republice a na Slovensku varovala, že je…

Nový Zéland zruší opatření po naočkování 90 procent lidí

22.10.2021 09:32 Nový Zéland kvůli šíření vysoce nakažlivé varianty delta mění strategii boje s koronavirem. Tamní…

Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi může pro Maledivy znamenat…

20.10.2021 20:55 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Peking před blížící se olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:21 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Severní Korea odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

19.10.2021 09:09 Severní Korea dnes odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu,…

Nový Zéland hlásí dosud nejvíc nově nakažených za den

19.10.2021 08:22 Nový Zéland zaznamenal za poslední den 94 nově prokázaných případů koronavirové nákazy, to je…

Čína otestovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož,…

18.10.2021 16:00 Aktualizováno Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle informace listu…

Sydney uvolňuje některá koronavirová opatření, má velké procento očkovaných

18.10.2021 10:16 Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se dnes po téměř čtyřech měsících distanční výuky…

Související:

Právě se děje

reklama