Asií se šíří vražedná nemoc Nipah. Úmrtnost je ohromná, přeživší mají doživotní následky

Nové Dillí - případy smrtícího viru Nipah jsou hlášeny ze jihoindického státu Kerela. Vir Nipah je velmi nebezpeční nejen pro lidi ale také pro zvířata, především vepře. Úmrtnost na něj je až 70%, píší The India Times.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Bakterie, ilustrační foto

„Na virus bylo testováno celkem 18 lidí,“ prohlásila ministryně zdravotnictví státu Kerala K K Shailajaová, „6 testovaných bylo negativních, 12 pozitivních. 10 již zemřelo a dva jsou ve vážném stavu.“ Mezi mrtvými je i zdravotní sestra, která se infikovaným snažila pomoci.

Přestože, během 24 hodin nebyl hlášen žádný nový případ, státem se šíří panika. Nipah přenášejí netopýři živící se ovocem. K nakažení virem stačí sníst ovoce, které před tím netopýr nakousl nebo se napít z pramene, u kterého se vyskytoval netopýr.

K infikaci také může dojít kontaktem s nemocným zvířetem. Nejohroženější jsou především domácnosti, kde chovají prasata.

Proti Nipah u zatím není vakcína.

Nipah je nebezpečný také dlouhou inkubační dobou 3 až 14 dní. První příznaky jsou dehydratace, malátnost nebo dezorientace. Když nemoc propukne naplno, přichází vysoké horečky a problémy s dýcháním. Když virus dosáhne mozku, nastupuje kóma a smrt.

Ani ti co přežijí, nemají vyhráno. Virus může těžce poškodit orgány, a pokud zasáhne mozek, může dokonce dojít ke změně osobnosti.  Ke smrti může dojít i měsíce a roky po prodělání nemoci.

Virus Niphaku byl poprvé zaznamenán WHO v roce 1998 v Malajsii. Zatím největší epidemie v Bangladéši si vyžádala 105 mrtvých.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novým šéfem Interpolu byl zvolen Jihokorejec, proti Rusovi se vzbouřil…

21.11.2018 13:16 Aktualizováno Novým šéfem Interpolu byl dnes na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang. Interpol to oznámil na…

Američan se vydal na ostrov za izolovanými domorodci, byl krutě zabit

21.11.2018 12:49 Příslušníci indického kmene Sentinelců pravděpodobně zabili Američana, který se rozhodl navštívit…

Tádžický soud zatočil s šéfem islamistů: Za smrtící útok na cyklisty…

21.11.2018 11:46 Na doživotí ve vězení dnes poslal soud v Tádžikistánu šéfa islamistické skupiny, která letos v létě…

Tálibán popřel podíl na úterním masakru v Kábulu, mrtvých je už 55

21.11.2018 09:56 Na nejméně 55 mrtvých vzrostla bilance úterního útoku sebevražedného atentátníka na účastníky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama