Jak rozpoutat teror? IS přišel s novou znepokojivou taktikou

Jakarta - Islámský stát se vzdal v Sýrii, není však poražen celosvětově. Z jeho nedávných teroristických akcí speciálně vyčnívá série násilností v Indonésii, jichž se IS opětovně prokázal jako hrozbu, s kterou je třeba počítat. Kromě značného počtu obětí byly indonéské útoky hrozivé především z hlediska pachatelů, kteří je měli na svědomí. Sebevražedné útoky byly prováděny ženami a dětmi.

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Květen je pro Indonésii měsícem teroru. První násilný čin se udál 8. května, kdy s sympatizující vězňové uskutečnili nepokoje ve zadržovacím zařízení v centrále polovojenské policie jižně od Jakarty. Povstání mělo za následek pět mrtvých policistů a jednoho zadrženého.

Do titulků světového tisku ale pronikly až následující tři sebevražedné útoky, 13. května byly uspořádány pumové útoky na tři kostely v druhém největším indonéském městě Surabaya. Jejich pachateli byla šestičlenná rodina. Otec se odpálil v autě u jednoho kostela, jeho dva synové ve věku 18 až 16 let u druhého. Největší šok vzbudil ale útok na třetí kostel, spáchaný matkou se dvěma dcerami ve věku 12 až 9 let. Kromě útočníků zahynulo dalších sedm lidí.

Téhož dne, večer, v Sidoarjo na východě Indonésii zemřela matka a její 17letý syn, zřejmě když otec, připravující teroristický čin, nechtěně odpálil podomácku vyráběnou bombu. Ani otec nepřežil, nikoliv však kvůli bombě – ta jej zanechala nicméně zraněného. Byl zastřelen indonéskými policisty, obhlížejícími místo činu.

Den poté otřásl Indonésií další útok. Tentokráte byla cílem teroristů policejní stanice. Jako u útoku na kostely opět byla pachatelem rodina s dětmi. Čtyři rodinní příslušníci – otec, matka a jejich dva dospívající synové – zemřeli, jen osmiletá dívka přežila. Zraněno bylo šest policistů a čtyři civilisté.

Tyto tři rodiny se navzájem znaly a pravidelně navštěvovaly přednášky indonéského muslimského kazatele, který byl zatčen v Turecku v roce 2017 a deportován domů poté, co se spolu s více než deseti příbuznými a přáteli pokoušel více než rok vstoupit do Sýrie.

Šestičlenná rodina, která zaútočila na kostely, se vrátila do Indonésie ze Sýrie. Napojení na IS bylo potvrzeno samotnou teroristickou organizací, která se přihlásila k útokům. Ve svém prohlášení prostřednictvím své propagandistické agentury Amak nicméně uvedla, že útočníci byli tři a nezmínila vůbec děti.

Aktivity teroristů v květnu pokračovaly. 15. května protiteroristická skupina v Medanu v severní části Sumatry střílela na dva podezřelé teroristy a zabila jednoho. Následující den teroristé provedli odvetu. Čtyři muži ozbrojení samurajskými meči zaútočili na velitelství policie provincie Riau na ostrově Sumatra. Při střetu zahynul jeden policista, dva další a jeden novinář byli zraněni.

Důvody teroru

Proč se zrovna květen stal v Indonésii měsícem teroru? Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že v květnu začal posvátný muslimský měsíc Ramadán, kdy obecně jsou teroristické skupiny více aktivnější. Sidney Jones, odborník na terorismus v Jižní Asii, ve svém komentáři pro New York Times vysvětluje, že významným spouštěcím mechanismem byla světovými médii spíše přehlížená vzpoura z 8. května, kterou IS výrazně propgoval a vyzýval k „podpoře“ vězňů prostřednictvím útoků.

Vzhledem k syrskému angažmá šestičlenné rodiny se Indonésii obává, že indonéští navrátilci ze Sýrie, kterých je 1100, mohou pokračovat v podobných akcí. Jones má za to, že skutečným nebezpečím jsou lokální sympatizanti, kteří naopak stále idealisticky věří slibům IS a neviděli krutou realitu jeho vlády – a porážky – na vlastní oči.

Podle Jonese je indonéská vlna teroru znepokojivá z dalšího hlediska. Experti očekávali, že po porážce IS v Sýrii jeho sláva a přitažlivost poklesne. To se však očividně nestalo. Jones to však poukazuje na důležitý kontext teroristických útoků v Indonésii. Ty byly zaměřeny na ty samé skupiny – náboženské minority a policii – na jaké útočili indonéští muslimští teroristé po desetiletí, ještě před ustanovením IS.

Celkově tak nejvíce znepokojivou skutečností, spojenou s indonéskými teroristickými útoky, která by ukazovalo na nebezpečný změnu strategie IS, je větší zapojení žen a dětí v sebevražedných útocích. IS, který zpočátku vynahrazoval ženě postavení mimo válčené pole, je na konci bojů v Sýrii a Iráku vyzval k větší účasti v sebevražedných útocích. Otevřel tak dveře k další vlně terorismu, který může být mimo zorné pole zpravodajských služeb, soustředěných na „obvyklé podezřelé“, tj. muže. Pokud chce (nejen) indonéská policie vyhrát válku s terorem a zabránit dalším útokům, musí se začít soustředit i na ženy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

V Japonsku loni poprvé po letech klesl počet úmrtí

24.02.2021 15:13 Počet úmrtí v Japonsku loni poprvé po více než deseti letech klesl, jedním z důvodů jsou patrně i…

Facebook v Austrálii po dohodě s vládou odblokuje zpravodajství

23.02.2021 13:53 Aktualizováno Americká technologická společnost Facebook znovu umožní uživatelům v Austrálii sdílení a prohlížení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama