Salámová strategie Pekingu: Pouze válka zvrátí čínskou dominanci?

NÁZOR - Spolu s tím, jak čínští obchodní vyjednavači minulý týden úspěšně odmítli požadavky americké administrativy, letectvo Čínské lidově osvobozenecké armády oznámilo, že velký počet bombardérů, včetně těch těžkých s dlouhým doletem, přistál na ostrově v Jihočínském moři, připomíná editorial serveru Washington Post. Americký deník varuje, že čínská militarizace uvedené oblasti může mít závažné dlouhodobé důsledky.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Čínská armáda, ilustrační foto

Si přehrává Trumpa

Přesun letounů je podle renomovaného deníku dalším podstatným krokem Pekingu při militarizaci sporného regionu a důkazem, že amerického prezidenta Donalda Trumpa strategicky přehrává jeho "přítel", čínský prezident Si Ťin-pching.

Čína pod vedením Si Ťin-pchinga roky buduje kontrolní ostrůvky v oblasti Paracelských Spratlayových ostrovů, ačkoliv mezinárodní soud odmítl čínský nárok na ně, připomíná Washington Post. Poukazuje, že Si v roce 2015 přislíbil tehdejšímu americkému prezidentu Baracku Obamovi, že oblast nebude nikdy militarizována, ale následně její militarizaci zahájil.

Na třech ostrůvcích u Spratlayových ostrovů tak byly tento měsíc údajně rozmístěny čínské protilodní střely s plochou dráhou letu, které doplnily již dříve instalované radary a rušičky nacházející se i na Paracelských ostrovech, konstatuje prestižní server.

Zmíněné bombardéry údajně přistály na Woodyho ostrově, největší čínské základně na Parcelských ostrovech, avšak experti očekávají, že budou brzy k vidění i na dlouhých ranvejích, které Čína buduje na Spratlayových ostrovech, uvádí washingtonský deník. Varuje, že odtud mohou bombardéry s dlouhým doletem H-6K pokrýt většinu Jihočínského moře, kudy vede celá třetina světových obchodních tras, a v jejich dosahu se ocitá nejen jihovýchodní Asie, ale i sever Austrálie.     

"Ve zkratce, zatímco Trump neopatrně usiloval o neuskutečnitelnou redukci amerického obchodního deficitu s Čínou, tamní režim se pokradmu vydal na pochod na jiné frontě," kritizuje editorial. Připomíná, že ještě před oznámením o čínských bombardérech admirál, Philip Davidson, nastupující velitel amerických sil v Tichomoří, upozornil Konges, že Čína nyní dokáže kontrolovat Jihočínské moře za všech okolností, vyjma války s USA.

Stěží  představitelná válka

Odpověď Spojených států se omezuje na verbální protesty Pentagonu a Bílého domu a spektakulární, ale neefektivní hlídkové plavby amerických vojenských lodí v okolí ostrovů, které mají zajistit "svobodnou plavbu", poukazuje vlivný server. Upozorňuje, že v reakci na zprávy o rozmístění protilodních střel varovala mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová Čínu před "důsledky", které se však omezily pouze na odvolání pozvání čínských představitelů na chystané tichomořské námořní cvičení.

Faktické čínské převzetí ostrovů, které si nárokuje mnoho dalších zemí - včetně amerického spojence Filipín - a budování vojenské infrastruktury pro kontrolu rušných mezinárodních námořních tras představuje podle editorialu selhání více než jedné americké administrativy.  

"Obama se ukázal jako slabý tváří v tvář salámové strategii Pekingu, který pozvolna posiluje své pozice - každý jednotlivý krok byl posouzen jako nedostatečný k ospravedlnění větší americké reakce," pokračuje Washington Post. Konstatuje, že Trump, který se zajímá především o to, aby mu Si vyšel vstříc v otázkách obchodu a Severní Koreje, je podobně zdrženlivý.

Z dlouhodobého hlediska ovšem čínská vojenská opatření mohou být mnohem důležitější než hrozby chudé a izolované KLDR, což platí ještě více o americko-čínské obchodní bilanci, obává se renomovaný deník. Tvrdí, že země v Jihočínském moři se nakonec mohou ocitnout v pozici, kdy jim nezbude než přijmout čínskou hegemonii.

Jak naznačil admirál Davidson, USA nedokážou tuto dominanci zvrátit bez stěží představitelné války, připomíná washingtonský server. Dodává, že proto jde o důležitější problém, který si o poznání více žádá pozornost a strategický plán amerického prezidenta, než vývoz sóji a automobilů.

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rehabilitování agrese SSSR? Rusko odvolá odsouzení invaze do Afghánistánu

21.11.2018 16:39 Ruská Státní duma hodlá schválit rezoluci, která bude rehabilitovat Sovětský svaz za invazi do…

Američan se vydal na ostrov za izolovanými domorodci, byl krutě zabit

21.11.2018 14:06 Aktualizováno Příslušníci indického kmene Sentinelců pravděpodobně zabili Američana, který se rozhodl navštívit…

Novým šéfem Interpolu byl zvolen Jihokorejec, proti Rusovi se vzbouřil…

21.11.2018 13:16 Aktualizováno Novým šéfem Interpolu byl dnes na dva roky zvolen Jihokorejec Kim Čong-jang. Interpol to oznámil na…

Tádžický soud zatočil s šéfem islamistů: Za smrtící útok na cyklisty…

21.11.2018 11:46 Na doživotí ve vězení dnes poslal soud v Tádžikistánu šéfa islamistické skupiny, která letos v létě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama