Hinduisty jsme nezabíjeli, tvrdí rohingská armáda v Barmě

Neipyijto - Arakanská armáda za spásu Rohingů (ARSA) odmítla tvrzení Amnesty International (AI), že její členové na severu převážně buddhistické Barmy masakrovali hinduisty. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

AI v úterý zveřejnila zprávu, v níž na základě důkazů tvrdí, že ARSA loni 25. srpna zabila až stovku hinduistických vesničanů. Téhož dne rohingští povstalci zaútočili na policejní stanoviště a vojenskou základnu, čímž vyvolali odvetné tažení armády proti muslimské menšině Rohingů.

Zprávu AI doložila výpověďmi desítek svědků a forenzními posudky fotografií exhumovaných těl. Uvádí se v ní, že členové ARSA po útoku na bezpečnostní složky zmasakrovali 53 mužů, žen a dětí ve vesnici Ah Nauk Kcha Maun Sei a patrně i 46 dalších osob z vedlejší vesnice.

ARSA dnes obvinění AI kategoricky odmítla na twitteru. V prohlášení dále uvedla, že jejím jediným cílem je bránit rohingskou komunitu v Arakanském státě na severu Barmy. Povstalci napsali, že své útoky vždy vedli pouze proti "barmské teroristické vojenské juntě", jak nazývají stávající barmskou vládu a vojsko, a nikoli proti civilistům.

Od počátku odvetného tažení vojska v Arakanském státě, které OSN nazvala "učebnicovou ukázkou etnické čistky", uteklo z Barmy do Bangladéše přes 700.000 Rohingů. Barma obvinění z etnicky motivovaného násilí odmítá, stejně jako popírá vraždy a znásilnění, o kterých v Bangladéši vypovídali přeživší svědkové.

AI si za svými zjištěními "neochvějně stojí", reagovala představitelka organizace Tirana Hassanová. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv zároveň barmskou vládu vyzvala, aby Arakanský stát bez omezení zpřístupnila OSN a dalším nezávislým vyšetřovatelům.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Harry a Meghan uchvátili Austrálii. Dostali klokana, lidé u Opery v Sydney…

16.10.2018 12:47 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan dnes oficiálně zahájili návštěvu Austrálie. Vévoda a…

Austrálie zvažuje přesun ambasády do Jeruzaléma. Předvolební trik, hromuje…

16.10.2018 09:05 Australský premiér Scott Morrison zvažuje přesunutí australské ambasády v Izraeli z Tel Avivu do…

Klokan surově napadl ošetřovatele. Mají štěstí, že jsou naživu

15.10.2018 12:35 Na severovýchodě Austrálie napadl klokan ošetřovatelskou dvojici, která na svém pozemku krmila…

KLDR a Jižní Koreu propojí železnice. Překotné sbližování rivalů začíná…

15.10.2018 11:57 Severní a Jižní Korea se dohodly, že zahájí práci na propojení železnic a silnic obou zemí. Vyplývá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama