Silné zemětřesení udeřilo v Japonsku. Nejméně tři mrtví, přes 300 zraněných

Tokio - Západojaponskou prefekturu Ósaka zasáhlo dnes ráno silné zemětřesení, které si vyžádalo nejméně tři mrtvé a přes 300 zraněných. V oblasti byl přerušen provoz vysokorychlostních vlaků, desítky tisíc domácností jsou bez elektřiny a v řadě továren se zastavily výrobní linky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zemětřesení, ilustrační fotografie

Zemětřesení mělo podle zpřesněných výsledků měření sílu 6,1 stupně Richterovy škály, původně se uvádělo 5,9 stupně. Ohnisko otřesů leželo v hloubce 13 kilometrů severně od města Ósaka, zemětřesení však bylo citelné ve velké části západního Japonska, včetně města Kjóto.

Podle agentury AP se při otřesech, které udeřily po 8:00 místního času (1:00 SELČ), rozbíjelo sklo, praskal beton i asfalt na silnicích a také se zřítily části některých budov. Televize rovněž přinesly záběry zboží vysypaného na podlahách obchodů. Bylo vidět také popraskané vodní potrubí a vznícené domy.

zdroj: YouTube

Podle místních úřadů jsou oběťmi dva muži starší 80 let a devítiletá dívka. Média uvedla, že dívku zavalila zřícená zeď u školního bazénu v obci severně od města Ósaka. Také jednomu z mrtvých mužů se stal osudným pád betonové zdi ve městě Ósaka, zatímco druhý muž zahynul na předměstí Ósaky, když na něj spadla doma knihovna. K ošetření bylo v nemocnicích přijato 307 zraněných lidí, nejvíce v Ósace, sdělil agentuře AP úřad pro řešení požárů a přírodních katastrof.

V oblasti Ósaky byly přerušeny dodávky elektřiny do více než 170.000 domácností, během dvou hodin ale byly zase obnoveny. Jaderné elektrárny v regionu žádné problémy nenahlásily. Zastaveny byly také výrobní linky v továrnách v této velmi důležité průmyslové oblasti Japonska. Například ósacká pobočka firmy Panasonic oznámila zastavení produkce ve třech svých továrnách. Zastavení výroby kvůli bezpečností kontrole ohlásily také místní pobočky společností Honda Motor či Mitsubishi Motors.

U některých lidí zemětřesení vyvolalo vzpomínky na ničivé otřesy půdy v nedalekém městě Kóbe v lednu 1995, při nichž přišlo o život na 6500 osob. "Zemětřesení mě úplně ochromilo, nebyl jsem schopen nic dělat. Připomnělo mi to otřesy z Kóbe. Bál jsem se o svého syna, který právě dostudoval střední školu. Ulevilo se mi, když jsem zjistil, že je v pořádku," řekl agentuře AFP 52letý Eidži Šibuja, který žije ve městě Itami u Ósaky.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu soudí tři vůdce nepokojů z roku 2014, jsou obžalování ze…

19.11.2018 08:08 V Honkongu dnes začal proces s vůdci prodemokratických demonstrací v Hongkongu z roku 2014.…

Konspirační teoretici mají žně: Kam zmizel důležitý japonský ostrůvek? Na…

18.11.2018 18:38 Aktualizováno Když máte špatný den, můžete ztratit peněženku nebo klíče. Ztratit celý ostrůvek je ale mnohem…

Tálibánci jednali s emisarem USA, žádají odklad voleb a vznik prozatímní…

18.11.2018 11:52 Při jednání zástupců Tálibánu s americkým zmocněncem islámští radikálové žádali odklad afghánských…

Smrtící útok v moři: Plavce bodla trnucha, resuscitace byla marná

18.11.2018 11:25 Aktualizováno Muž koupající se u pobřeží Tasmánie se stal obětí trnuchy. Paryba patřící mezi rejnoky 42letého…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama