KLDR čeká zásadní rozhodnutí? Hon za ekonomickým boomem ji může zničit

Pchjongjang – Teror a násilí, které teď vládnou v Severní Koreji, by měly skončit maximálně za deset let, odhadují experti. Příliš velký hon za ekonomickým růstem a mezinárodní spolupráci způsobí v Koreji rozpad tradičních ideologických hodnot a sjednocení Severní a Jižní Koreje. Prvním krokem se stala denuklearizace a pokus korejského vůdce Kima-Čong-una o hledání partnerů na stráně Západu.

Přidejte svůj názor

Severní Korea

Armáda Severní Koreje se považuje za třetí nejsilnější armádu na světě (skoro 1,3 milionů vojáků). Veškeré finance byly dlouhodobě směrovány na militarizaci země a vyvíjení jaderného programu. Severní Korea je silný vojenský vrah, ale velmi slabý hospodářský partner, nedokáže zabezpečit ani svoji vlastní potravinovou soběstačnost. 

Dlouhodobým partnerem Severní Koreje bylo Rusko, které v důsledku sankcí ze strany Západu své vztahy se Severní Koreji prohlubovalo. Ideologická Korea byla dlouhou dobu absolutně izolovaná od celého světa a její partneři začali pomalu odcházet.

Například Čína, která se rozhodla budovat nový specifický druh ekonomiky umožňující aktivní ekonomický růst. Změna čínského politického systému a tolerování tržní ekonomiky donutilo korejského lídra pomalu ale jistě rezignovat.

Nic se ale nezmění v momentě, kdy samotná Severní Korea začne provádět ekonomické reformy. Reformy bez zásadní politické změny Korejskému úřadu nepřinesou nic.

Celková vláda ve státě je zkoncentrovaná v rukou její lídra Kima, který se se svým obrovským vlivem loučit nechce. Statní ideologie považuje jakékoli principy kapitalismu za čiré zlo. Zlo, které je pro minimální zlepšení sociálních a ekonomických podmínek nutné.

Ekonomické reformy stejně jako změna politického režimu můžou Korejcům přinést silnější lidskoprávní systém a zlepšení elementárního sociálního zázemí v masovém měřítku. Předpokládá se, že denuklearizace poloostrova umožní lidem se cítit bezpečněji ve svém státě a dodá společnosti na odvaze měnit svoji zem k lepšímu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biskup opakovaně znásilňoval jeptišku? Církví otřásá bezprecedentní aféra

22.09.2018 22:03 Aktualizováno Dillí - Indický soud dnes rozhodl, že biskup obviněný ze znásilnění jeptišky nebude propuštěn na…

Zbrojní sankce? Čína se vzteká stále víc, velvyslanec USA musel na…

22.09.2018 20:26 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes předvolalo amerického velvyslance v Pekingu Terryho…

Vatikán a Čína podepsaly dohodu, o Tchaj-wanu dokument mlčí

22.09.2018 14:52 Aktualizováno Vatikán/Peking - Vatikán oznámil, že s Čínou podepsal prozatímní dohodu o jmenování biskupů v této…

V Číně popravili chůvu. Její hrůzný zločin byl střelivem zastánců trestu…

21.09.2018 16:29 Peking - V Číně dnes popravili chůvu, která v červnu loňského roku úmyslně založila požár, při…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama