Zpronevěra milionů dolarů? Malajsijský expremiér se vykrucuje, prý to byl dárek

Kuala Lumpur - Malajsijský expremiér Najib Razak čelí obvinění ze zpronevěry milionu dolarů. Podezřelou sumu na svém kontě obhajuje jako dar od Saúdské Arábie. Podobně vysvětlil také původ luxusních kabelek a dalších věcí.

Přidejte svůj názor

Malajsie

Razak prohlásil, že 681 milionů dolarů přišlo na jeho osobní účet od Saúdů. Prý se tak stalo na pokyn, který vydal zesnulý král Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd.

Kritici expremiéra ale podezřívají, že šlo o zpronevěřené peníze ve státním investičním fondu 1MDB. Razak také tvrdí, že o transakcích na svém kontě nevěděl, neboť jeho správou pověřil ředitele bývalé jednotky 1MDB.

Policie v květnu provedla několik prohlídek v bytech spojovaných s expremiérem. Zabavila přitom stovky značkových kabelek, dále šperky a luxusní hodinky. V taškách bylo přes 28 milionů dolarů v hotovosti.

Razak tvrdí, že zabavené předměty nebyly koupeny z peněz 1MDB. V případě kabelek šlo podle něj o dary pro jeho manželku a dceru, které pocházely například od jeho zetě. Ten je synovcem autoritářského prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva.

Expremiér založil fond 1MDB s cílem změnit Kuala Lumpur ve finanční centrum a podpořit malajsijskou ekonomiku strategickými investicemi. Z fondu ale byly ukradeny asi čtyři miliardy dolarů (přes 89 miliard Kč) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přípravy na 2. summit USA-KLDR vrcholí: Vietnam oficiálně oznámil návštěvu…

23.02.2019 09:02 Severokorejský vůdce Kim Čong-un v "příštích dnech" oficiálně navštíví Vietnam. Oznámilo to dnes…

Příprava na válku? Čínská armáda překvapila celý svět

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

Ve Vietnamu zatkli falešného Kim Čong-una a Donalda Trumpa

22.02.2019 20:12 Dvojníky Kim Čong-una a Donalda Trumpa odvedla vietnamská policie k výslechu poté, co se objevili v…

Indii zasáhla další vlna otrav z alkoholu. 41 mrtvých, desítky lidí v…

22.02.2019 17:02 Aktualizováno Počet obětí otravy pančovaným alkoholem v indickém státě Ásám dnes stoupl na 41 mrtvých.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama