Zpronevěra milionů dolarů? Malajsijský expremiér se vykrucuje, prý to byl dárek

Kuala Lumpur - Malajsijský expremiér Najib Razak čelí obvinění ze zpronevěry milionu dolarů. Podezřelou sumu na svém kontě obhajuje jako dar od Saúdské Arábie. Podobně vysvětlil také původ luxusních kabelek a dalších věcí.

Přidejte svůj názor

Malajsie

Razak prohlásil, že 681 milionů dolarů přišlo na jeho osobní účet od Saúdů. Prý se tak stalo na pokyn, který vydal zesnulý král Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd.

Kritici expremiéra ale podezřívají, že šlo o zpronevěřené peníze ve státním investičním fondu 1MDB. Razak také tvrdí, že o transakcích na svém kontě nevěděl, neboť jeho správou pověřil ředitele bývalé jednotky 1MDB.

Policie v květnu provedla několik prohlídek v bytech spojovaných s expremiérem. Zabavila přitom stovky značkových kabelek, dále šperky a luxusní hodinky. V taškách bylo přes 28 milionů dolarů v hotovosti.

Razak tvrdí, že zabavené předměty nebyly koupeny z peněz 1MDB. V případě kabelek šlo podle něj o dary pro jeho manželku a dceru, které pocházely například od jeho zetě. Ten je synovcem autoritářského prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva.

Expremiér založil fond 1MDB s cílem změnit Kuala Lumpur ve finanční centrum a podpořit malajsijskou ekonomiku strategickými investicemi. Z fondu ale byly ukradeny asi čtyři miliardy dolarů (přes 89 miliard Kč) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Číně popravili chůvu. Její hrůzný zločin byl střelivem zastánců trestu…

21.09.2018 16:29 Peking - V Číně dnes popravili chůvu, která v červnu loňského roku úmyslně založila požár, při…

Sankce USA kvůli zbraním rozlítily Rusko a Čínu: Nezahrávejte si s ohněm

21.09.2018 14:47 Peking/Moskva - Čína dnes vyzvala Spojené státy, aby zrušily sankce uvalené ve čtvrtek na čínskou…

Filipíny bojují se sesuvem půdy. Zavalení lidé stačili odeslat sms, pak…

21.09.2018 12:33 Aktualizováno Manila - Filipínští vojáci společně s policií přinutili ve čtvrtek večer kvůli hrozícímu sesuvu…

Lékař zavraždil manželku a dceru originálním způsobem. Tohle ještě…

21.09.2018 09:57 Hongkong - Nezáleží na tom, jak je člověk úspěšný a vzdělaný, vrahem může být kdokoliv. Například…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama