Severokorejská děla stále míří na Soul, vyjednává se o jejich stažení

Soul - KLDR v minulosti namířila na Soul a jeho okolí odhadem 1000 děl. Oba státy nyní vyjednávání o posunutí severokorejských dělostřeleckých systémů dál od společné hranice. Jednalo by se o další krok ke zmírnění vzájemného napětí na poloostrově.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

KLDR se letos rozhodla neuspořádat pravidelné shromáždění "proti americkému imperialismu", které každoročně provázelo výročí začátku korejské války. Loni se ho na Kim Ir-senově náměstí údajně zúčastnilo 100.000 lidí, kteří mávali vlajkami a hrozili pěstmi, a Severní Korea dokonce vydala speciální protiamerické poštovní známky.

V projevu u příležitosti 68. výročí vypuknutí korejské války, která trvala v letech 1950-1953, dnes jihokorejský premiér I Nak-jon řekl, že "se koná diskuse o odsunu dalekonosných severokorejských děl dál od hranice". Tato poznámka zazněla, když vysvětloval, jaké kroky na znamení dobré vůle obě strany v posledních měsících přijaly.

Zpráva jihokorejského ministerstva obrany z roku 2016 označila dalekonosná severokorejská děla za jednu z největších hrozeb ze strany KLDR, společně s jejím raketovým a jaderným programem. Desetimilionová metropole Soul leží zhruba 40-50 kilometrů od hranice.

Dnes se také setkali vysocí vojenští činitelé obou zemí, kteří jednají o plném obnovení vzájemné komunikace prostřednictvím horké linky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína soptí. USA schválily prodej dílů pro vojenské letouny na Tchaj-wan

25.09.2018 11:03 Aktualizováno Washington/Peking - Ministerstvo zahraničí Spojených států schválilo Tchaj-wanu možný prodej…

"Odveta bude ničivá". Írán pohrozil USA a Izraeli za teroristický útok v…

24.09.2018 22:00 Aktualizováno Teherán - Írán pohrozil Spojeným státům a Izraeli "ničivou" odvetou za sobotní útok na vojenskou…

Zázrak na moři. S mladíkem se utrhla rybářská plošina, přežil sedm týdnů

24.09.2018 14:37 Jakarta - Devatenáctiletý Indonésan přežil sedm týdnů na plošině určené k chytání ryb na volném…

Záhadné zmizení. Slavnou herečku nikdo neviděl tři měsíce, fanoušci jsou…

24.09.2018 13:10 Peking - Jedna z nejznámějších čínských hereček Fan Ping-ping se téměř tři měsíce neobjevila na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama