Tajemství japonského císaře: Proč ho skoro nikdo neviděl?

Tokio - Japonský císař a jeho život byl vždycky zahalen rouškou tajemství. To je způsobeno jediným původním japonským náboženstvím tzv.šintó, co znamená cesta bohů. Podle nejstarších japonských dochovaných spisů jako např. Kodžiki a Nihonšoki, je císař přímým potomkem nejdůležitější bohyně v šintó, bohyně Amaterasu. Jakožto božstvo, nemohl si dovolit, aby byl spatřen obyčejnými smrtelníky.

Přidejte svůj názor

Tokio

Tradičně se uvádí, že japonská císařská dynastie je nejdéle nepřetržitě vládnoucí dynastii v dějinách světa. Dějiny Země vycházejícího slunce jsou velmi složité a novodobí historici tuto teorii popírají. 

V Japonsku také vznikla národní věda, která vyzdvihovala božský původ svého vládce. Kvůli ní i Japonci samotní se začali považovat za potomky bohyně Slunce, Amaterasu. Tohle bylo přímým důvodem radikální nacionalizace Japonska před druhou světovou válkou. Státním náboženstvím se stalo šintó a každý kamikaze se stával kami - bohem.

Císař žil v komnatách svého paláce až do konce druhé světové války. Po svržení dvou atomových bomb Japonsko se nakonec vzdalo. Došlo k obrovskému šoku. Japonci poprvé slyšeli hlas svého císaře, když pomocí rádia celému státu oznámil kapitulaci Japonska.

Japonsko se stalo protektorátem USA. V roce 1947 byla přijata nová ústava, kde císař už oficiálně se vzdal božského původu. Od této doby císařská rodina se snažila věnovat svou pozornost veřejnému mínění a stává se něčím, co tady v Evropě známe z Britských ostrovů.

Dnes, když Japonsko už není protektorátem USA, císařská rodina je milovaná japonským národem a je pro celé Japonsko velmi důležitá i charakteristická. Důležitý aspekt japonské identity byl zachovaný, i když částečně pozměněný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Číně popravili chůvu. Její hrůzný zločin byl střelivem zastánců trestu…

21.09.2018 16:29 Peking - V Číně dnes popravili chůvu, která v červnu loňského roku úmyslně založila požár, při…

Sankce USA kvůli zbraním rozlítily Rusko a Čínu: Nezahrávejte si s ohněm

21.09.2018 14:47 Peking/Moskva - Čína dnes vyzvala Spojené státy, aby zrušily sankce uvalené ve čtvrtek na čínskou…

Filipíny bojují se sesuvem půdy. Zavalení lidé stačili odeslat sms, pak…

21.09.2018 12:33 Aktualizováno Manila - Filipínští vojáci společně s policií přinutili ve čtvrtek večer kvůli hrozícímu sesuvu…

Lékař zavraždil manželku a dceru originálním způsobem. Tohle ještě…

21.09.2018 09:57 Hongkong - Nezáleží na tom, jak je člověk úspěšný a vzdělaný, vrahem může být kdokoliv. Například…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama