Tajemství japonského císaře: Proč ho skoro nikdo neviděl?

Tokio - Japonský císař a jeho život byl vždycky zahalen rouškou tajemství. To je způsobeno jediným původním japonským náboženstvím tzv.šintó, co znamená cesta bohů. Podle nejstarších japonských dochovaných spisů jako např. Kodžiki a Nihonšoki, je císař přímým potomkem nejdůležitější bohyně v šintó, bohyně Amaterasu. Jakožto božstvo, nemohl si dovolit, aby byl spatřen obyčejnými smrtelníky.

Přidejte svůj názor

Tokio

Tradičně se uvádí, že japonská císařská dynastie je nejdéle nepřetržitě vládnoucí dynastii v dějinách světa. Dějiny Země vycházejícího slunce jsou velmi složité a novodobí historici tuto teorii popírají. 

V Japonsku také vznikla národní věda, která vyzdvihovala božský původ svého vládce. Kvůli ní i Japonci samotní se začali považovat za potomky bohyně Slunce, Amaterasu. Tohle bylo přímým důvodem radikální nacionalizace Japonska před druhou světovou válkou. Státním náboženstvím se stalo šintó a každý kamikaze se stával kami - bohem.

Císař žil v komnatách svého paláce až do konce druhé světové války. Po svržení dvou atomových bomb Japonsko se nakonec vzdalo. Došlo k obrovskému šoku. Japonci poprvé slyšeli hlas svého císaře, když pomocí rádia celému státu oznámil kapitulaci Japonska.

Japonsko se stalo protektorátem USA. V roce 1947 byla přijata nová ústava, kde císař už oficiálně se vzdal božského původu. Od této doby císařská rodina se snažila věnovat svou pozornost veřejnému mínění a stává se něčím, co tady v Evropě známe z Britských ostrovů.

Dnes, když Japonsko už není protektorátem USA, císařská rodina je milovaná japonským národem a je pro celé Japonsko velmi důležitá i charakteristická. Důležitý aspekt japonské identity byl zachovaný, i když částečně pozměněný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příprava na válku? Čínské námořnictvo se chystá na otevřený boj na moři s…

22.02.2019 13:48 Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

Indii zasáhla další vlna otrav z alkoholu. 17 mrtvých, 40 lidí v kritickém…

22.02.2019 12:21 Na otravu pančovaným alkoholem zemřelo v Indii dalších 17 lidí a více než 40 je po jeho vypití v…

Doživotí. Australský soud ztrestal teroristu, který najel do lidí v…

22.02.2019 10:57 K doživotnímu trestu vězení byl dnes odsouzen Australan, který v roce 2017 vjel v centru druhého…

KLDR sužuje hladomor. Žádá o potravinovou pomoc, trpí 41 procent obyvatel

22.02.2019 09:00 Severokorejský režim požádal mezinárodní humanitární organizace o potravinovou pomoc, jejíž nutnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama