V KLDR se děje cosi podezřelého. Podvedl Kim Trumpa?

NÁZOR - Skupina 38 North sledující dění v KLDR ve středu zveřejnila satelitní snímky, které naznačují, že Severní Korea vylepšuje své jaderné vědecko-výzkumné centrum v Jongbjonu, připomíná Jonathan Cristol v komentáři pro server CNN. Politolog a expert na mezinárodní vztahy konstatuje, že tato zpráva je znepokojivá, ale nikoliv překvapivá.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Severokorejský diktátor Kim Čong-un

Problém (ne)vyřešen

Mnohem znepokojivější je podle odborníka možnost, že americký prezident Donald Trump věří tomu, že jadernou severokorejskou jadernou hrozbu lze vyřešit potřesením ruky. "Bezprostředně po singapurském summitu Trump řekl, že jaderná hrozba ze Severní Koreje již neexistuje," připomíná Cristol. Zdůrazňuje, že taková slova nejsou pravdivá a stávající aktivita v Jongbjonu to potvrzuje.

Severokorejská jaderná aktivita přesto neporušuje dohodu ze summitu, jelikož Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un nepodepsali žádný dokument o okamžité a celkové denuklearizaci, poukazuje expert. Vysvětluje, že podepsána byla pouze dohoda s vágním prohlášení, že Severní Korea bude k denuklearizaci Korejského poloostrova "směřovat".

Jedinou stranou, která k tomuto cíli vykročila, je Trumpova administrativa, když odsouhlasila pozastavení společných vojenských cvičení s Jižní Koreou výměnou za vágní severokorejské sliby, uvádí politolog. Dodává, že práce v Jongbjonu dokonce neporušují ani Kimovy vágní přísliby, které se týkaly jen zastavení jaderných a raketových testů.

"Co je však důležitější, Kim má málo důvodů ukončit jaderné aktivity a za to může děkovat nesourodé Trumpově strategii," pokračuje expert. Připomíná, že politika "maximálního tlaku", v rámci níž dochází k neustálému utužování ničivých sankcí vůči KLDR, není ve Washingtonu zdaleka mrtvá a dokonce i americký ministr zahraničí Mike Pompeo potvrdil, že se nechystá předložit žádný časový plán denuklearizace.

Navíc, Trumpovo prohlášení, že problém je vyřešen, dávají Číně pramalý důvod vytvářet nátlak na svého spojence a neposkytuje Spojeným státům žádnou páku na Peking, poukazuje politolog. Vysvětluje, že Čína historicky váhá s vytvářením většího tlaku na Pchjongjang ve strachu z kolapsu tamního systému, který by vedl k záplavě severokorejských uprchlíků a potenciálně umožnil rozmístění amerických vojsk u čínské hranice.  

Byl to jen Kimův jaderný program, co přimělo Čínu připojit se k sankčnímu režimu, a pokud je problém vyřešen, jak Trump tvrdí, pak si Washington nemůže příliš stěžovat, když Čína začne se Severní Koreou opět obchodovat, konstatuje Cristol.

Kim se zbraní nevzdá za žádnou cenu

Podle zpráv CNN byly úpravy v Jongbjonu dlouhodobě plánované a další kroky, které mají posílit jaderný odstrašující potenciál KLDR, budou otevřeně pokračovat, dokud nevznikne dohoda, která by je explicitně zastavila, očekává odborník. Soudí, že pokud by se takovou dohodu podařilo uzavřít, Kimův jaderný program a další výzkum a vývoj by zřejmě pokračoval v podzemních zařízeních, protože Severní Korea se zřejmě nevzdá svých atomových zbraní ze žádného důvodu a za žádnou cenu.

"Trump si možná myslí, že vřelé podání ruky a pár vzájemných úsměvů vyřeší severokorejský problém, ale Kim tak naivní není," píše politolog. Podotýká, že muž, kterého Human Rights Watch označuje za nejbrutálnějšího a nejvíce represivního diktátora světa, se nenechá porazit Trumpovými veřejnými poznámkami o tom, jak to s Kimem, "který chce ve své zemi vidět skvělé věci, šlo hladce", ani o tom, že mezi oběma politiky panuje "zvláštní pouto".

Kim bude těžit z Trumpovy patologické touhy po slávě a slíbí mu cokoliv, avšak stále bude pokračovat ve svém jaderném zbrojním programu, míní expert. Zatímco poslední vývoj v Jongbjonu nepovažuje za důvod k obavám, zpráva organizace 38 North ho přesto znepokojila. Obává se totiž, že pokud si šéf Bílého domu myslí, že Kim souhlasil s pozastavením svého programu, pak ho poslední zprávy mohou vést k obnovené gresivní rétoriky vůči KLDR.      

Jestliže Trump vyhodnotí, že ho zprávy o Jongbjonu ukazují jako slabocha, pak se může začít klonit k názoru svého poradce Johna Boltona, že existuje legální důvod pro preventivní úder na Severní Koreu, varuje Cristol. Vysvětluje, že americký prezident si mohl myslet, že summit v Singapuru zabránil válce, ale pokud tomu tak je, pak pouze v případě, že setkání odradilo Trumpa od jejího zahájení.  

Výše uvedené podle politologa neznamená, že summit byl zbytečný, jelikož může být začátkem skutečných rozhovorů o kontrole a omezení zbrojení, avšak tyto rozhovory si žádají trpělivost a zručnost, nikoliv okamžité slavnostní fotografování či neuvážené tweety. "Protože ale Trump není znám trpělivostí či zdrženlivostí na sociálních sítích, můžeme očekávat, že severokorejský jaderný výzkum a zlepšování zařízení budou pokračovat," uzavírá odborník.

Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán vyhazuje volební místnosti do vzduchu. Mnoho mrtvých a zraněných

20.10.2018 16:01 Aktualizováno Nejméně 15 lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno, když se dnes odpoledne na severu…

Volby v Afghánistánu provází chaos. Hlasování prodlouženo do neděle,…

20.10.2018 15:32 Aktualizováno Zavírání volebních místností při afghánských parlamentních volbách bylo dnes stejně chaotické jako…

Australská vláda ztratila těsnou parlamentní většinu, liberál utrpěl…

20.10.2018 15:11 Australská středopravá vláda ztratila v dnešních doplňovacích volbách dosavadní těsnou většinu v…

Na Tchaj-wanu se demonstrovalo proti Číně. Aliance žádá referendum o…

20.10.2018 12:04 V tchajwanské metropoli Tchaj-pej dnes několik tisíc lidí demonstrovalo proti tlaku Pekingu a s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama