Je tohle nový AK-47 21. století? Doba laseru nastupuje za 300 milionů dolarů

Peking - Čínští vědci se v posledních dnech pochlubili nejnovějším produktem jejich práce. Laserová puška ZKZM-500 má být první sériově dostupnou zbraní založenou na laserové technologii, která se má dostat do výzbroje vojsk. Vědci ze Si-anského institutu pro optiku a přesnou mechaniku dokonce mluví o moderním nástupci legendárního Ak-47 Kalašnikov. Odborníci jsou však daleko skeptičtější o jejím praktickém použití ve službách armády, píše National Interest.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

laserová puška ZKZM-500
doporučujeme

Vývoj futuristické zbraně začal v roce 2015 a stál 300 milionů dolarů. ZKZM-500 váží pouhých 2,9 kilogramu a lithium iontové baterie dovolí zbrani vystřelit až 1200 krát, než je potřeba znovu nabít. Zbraň dokáže generovat 15 milimetrový laserový paprsek s dosahem 800 metrů, což je podle odborníků vynikající výkon.

ZKZM-500 nemůže zabít člověka. Dokáže způsobit těžké popáleniny s trvalými jizvami či na osobě zapálit oblečení. V nejhorším případě zasaženého natrvalo oslepit.  Při soustředěném a delším působení paprsku zbraň dokáže zapálit výbušná zařízení, způsobit požár nebo odpálit nádrž s palivem.

Číňané tvrdí, že pracují na výkonnější verzi, která bude účinná na velkou vzdálenost i proti dronům nebo neobrněným cílům. Cena za kus by měla být bezkonkurenčních 15000 dolarů (336000 Kč).

První oficiální video s použitím zbraně, které bylo zveřejněno 4. července, vyvolalo mezi odborníky vlnu skepticismu, upozorňuje National Interest. Střelec, který je na videu, se zbraní skutečně s ní na velkou vzdálenost zapaluje tričko, kus masa a pneumatiku. Není však jasné, jak dlouho zbrani trvá, než nehybné objekty poškodí či rovnou zapálí.

 Na videu také není vidět napájení zbraně. V současné době jsou laserové zbraně umístěny na vozidlech nikoliv kvůli jejich velikosti, ale kvůli jejich obrovské spotřebě elektrické energie. Jen těžké generátory nebo baterie jsou schopny jim dodat tolik energie, aby byly na bojišti efektivně použitelné a dostatečně výkonné. ZKZM-500 sice skutečně může vážit 2,9 kilogramu, ale hmotnost baterií, které jej pohánějí, je zřejmě několikanásobně větší.

Výkonnost zbraně může výrazně klesnout v důsledku nepříznivých atmosférických podmínek. Již během první války v Iráku se jednotkám Saddáma Husajna dařilo „rušit“ laserem přesně naváděné zbraně pouhým vypuštění dýmovnic nebo zapálením ohně.  

Je zde i velká kontroverze kolem legálnosti podobných zbraní. Čtvrtý protokol Ženevských dohod, který byl schválen v roce 1998, a ke kterému se Čína připojila, zakazuje laserové zbraně, které by natrvalo mohly oslepit zasažené osoby.   ZKZM-500, která dokáže popálit kůži na několik set metrů a zapálit oblečení mezi takové zbraně samozřejmě patří a i samotná Čína má problém ji zavést do výzbroje pravidelné armády.

I o možnostech použití ZMZK-500 v regulérní armádě panují pochybnosti. Zbraň je sice tichá, ale není dostatečně účinná na to, aby způsobila protivníkovi velké škody. Nepochybně ji však ocení speciální a protiteroristické jednotky.

O zbraň však již projevila zájem čínská policie. Ta ji chce používat proti demonstrantům. Pořádkové síly budou demonstranty s laserovou zbraní nejen rozhánět, ale rovnou si je i „označkuje“. Ti pak budou moci být později identifikováni a zadrženi.

ZMZK-500 je sice pokročilá zbraň, přesto zatím není skutečným průlomem, který by znamenal přezbrojení z konvenčních střelných zbraní na laserové. Pro vojenské účely je to zbraň stále slabá a nevýkonná, která nemůže ohrozit ve větší míře protivníka a mže svým použitím způsobit spíše více problémů uživateli než protivníkovy, podotýká na závěr National interest.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zadržela dva Američany. Čelí vážnému obvinění, hrozí jim až doživotí

17.10.2019 15:27 Čínské úřady dnes oznámily, že koncem minulého měsíce zadržely dva Američany, kteří organizovali…

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část…

17.10.2019 13:02 Aktualizováno Japonská vláda se rozhodla odložit slavnostní průvod, který se měl uskutečnit příští úterý u…

Mela v parlamentu: Poslanci znovu vyhnali správkyni Hongkongu

17.10.2019 12:10 Hongkongští prodemokratičtí poslanci dnes znovu vyhnali ze zasedání parlamentu správkyni města…

Zemětřesení na Filipínách zanechalo spoušť, mezi mrtvými je sedmiletá dívka

17.10.2019 07:54 Bilance obětí středečního silného zemětřesení na Filipínách stoupla na tři a několik desítek lidí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama